Nem jogerősen Tasnádi nem keresztapa
Talán már Tasnádi Péter ügyvédei sem tudják követni, hogy az elmúlt 17 évben összesen hányféle bűntett elkövetésével vádolták meg védencüket, akit kedden a Fővárosi Bíróság viszszaesőként elkövetett, két rendbeli emberölés előkészületében és felbujtóként elkövetett, két rendbeli életveszélyt okozó testi sértés bűntettében mondott ki - nem jogerősen - bűnösnek, és ezért hat év börtönre ítélt. Hat évre tiltotta el a közügyek gyakorlásától is, s hatmillió 300 ezer forint vagyonelkobzást is elrendelt vele szemben.
Ezzel azonban még nincs vége. Még további néhány ügy sem zárult le: az őt korábban agysorvadás miatt "beszámíthatatlannak nyilvánító" szakértők megvesztegetése és egy hamis vád miatt még nyomoz az ügyészség. S bár Tasnádi az Index internetes hírportálnak nyilatkozva elképesztőnek minősítette az ítéletet, a legsúlyosabb vád, nevezetesen az, hogy bűncseleményeit bűnszervezetben követte volna el, megbukott. Ha a mostan ítélet emelkedne jogerőre, az előzetes letartóztatásban és házi őrizetben töltött időt figyelembe véve legfeljebb 14 hónapra kellene börtönbe vonulnia.
Az 59 éves Tasnádi élete során volt már eladó, biztosítási ügynök, járt katonai főiskolára, amit nem fejezett be, sőt a hadseregből is leszerelt, elvégezte viszont a maxista-leninista egyetem valamennyi szakát. Ausztriába nősült, vállalkozásokba kezdett, vegyes sikerrel. Bejárta a világot, kipróbálta magát a sportban és az üzleti életben egyaránt. A rendszerváltozás után (1991-ben) úgy 20-25 milliós vagyonnal települt haza, s egy évvel később már az újságok címoldalán szerepelt a neve: 1992. szeptember 28-án állig felfegyverzett kommandósok csaptak le Tasnádi cégeinek Rákóczi úti irodájára. Egyebek közt azzal gyanúsították, hogy uzsorakamatra adott kölcsönt, s nem válogatott az eszközökben kintlevőségeinek a behajtásakor.
Már ekkor keresztapának tartották, és akként is kezelték őt a szinte a haza érkezése óta ellene küzdő Pest megyei nyomozók, akik mindent megtettek azért, hogy rábizonyítsák: vállalkozásai leple alatt egy klasszikus bűnszervezetet hozott létre és irányított. Még annak ellenére is, hogy azokban az években a bűnszervezet létrehozása nem számított önálló bűncselekménynek.
Tasnádit elítélték ugyan, ám a legsúlyosabb bűncselekmények vádja alól, amelyekkel a rendőrség a nyilvánosság (és a politika) felé igazolhatta volna a vállalkozó keresztapaságát, a bíróság kétszer is felmentette. Utóbb az egyik róla szóló könyvben elismerte: hiba volt hivalkodó életet élni. És sokat ártott neki az az irodájában lefoglalt fotó is, amelyen két barátjával Al Caponét idéző stílusban pózolnak.
1999. szeptember 6-án a thaiboksz-válogatottal Hollandiából hazatérő Tasnádit már a repülőtér betonján újra őrizetbe vették. Előbb erőszakos bűncselekményekkel, majd sikkasztással, csalással, pénzmosással gyanúsították meg. Hetente újabb és újabb bűncselekményeket írtak a számlájára. A rendőrség az 1992-es nyomozáshoz képest taktikát váltott. Már nem akarták Tasnádit egyetlen monstre perben elítéltetni. Úgy döntöttek, "ügyeit" kisebb csokrokba szedi az ügyész, majd a bíróság elé viszik, így talán még többet is kap, mint ha egy nagy perben ítéltetnék el.
Tasnádi erre válaszul kijelentette: ő nem maffiózó, annyi a bűne csupán, hogy szembekerült Pintér Sándorral, aki szemet vetett a Józsefvárosi piacra, ahol Tasnádi is megvetette a lábát. Az Orbán-kormány belügyminisztere, bár nevetségesnek tartotta az állításait, nyilvánosan soha sem bocsátkozott vitába
a "bűnöző vállakozóval", akinek a feje felett egyre csak gyűltek
a viharfelhők. Még előzetesben volt, amikor a családja szétesett. Kiderült, hogy kislánya nem is tőle való. Viharos válópere alatt felesége két ügyvédjét is támadás érte, és ismeretlenek megkéseltek egy kertészt. A szúrást az asszony védőjének szánták. Közben egyes bűneiért elítélték, más ügyeiben még nyomoztak. Majd újra a címlapokra került. Ahogy a TV 2 műsorában ő maga állította: az ügyvédként egy ideig a védelmét is ellátó fia jelentette fel. Így vetődött fel a gyanú, hogy Tasnádi hárommilliót fizetett az őt beszámíthatatlannak minősítő szakértőknek. S bár ő tagadja, az ügyészség már három személyt hallgatott ki az ügyben gyanúsítottként.
Az első fokon most lezárt ügyben ügyvédje, Tuza Péter szerint a bíróság a vádiratból csak a bűnszervezettel kapcsolatos vádpontokat nem tartotta megalapozottnak. Így tehát a testület azt is elfogadta, hogy Tasnádi meg akarta öletni volt feleségét és annak új párját.
A per 13 vádlottja közül ketten kaptak letöltendő szabadságvesztést, két vádlottat - köztük Tasnádi ügyvéd fiát - felmentettek. Az ügyész súlyosbításért, Tasnádi védője részben felmentésért, részben az egyes cselekmények jogi minősítésének módosításáért és ezzel az ítélet enyhítéséért fellebbezett.