Nagy nevek a "futottak volna még" kategóriában

Komoly konkurenciaharc jellemezte az EP-választás "selejtezőjét". Az MSZP-vel együtt három szociáldemokrata párt akart például indulni, (csak az előbbinek sikerült), kisgazdapártból kettő (egyik sem kapott elegendő ajánlást). Három, kisebbségi érdekeket képviselő párt is startolt: a Kolompár Orbán vezette MCF Roma Összefogás, a Megújult Magyarországi Roma Összefogás és a Magyarországi Kisebbségek Pártja.

A politikai paletta közepén-jobbközepén is volt tülekedés: az MDF, az SZDSZ és a Centrum mellett a Fidesz vitte innen a szelvényeket, végül a Centrum esett ki. A szélsőjobboldalon is volt választék: a Jobbik mellett - amely a közvélemény-kutatások szerint harmadikként bejuthat az EP-be - a MIÉP is elindulhatott volna, ha - állításuk szerint - nem lopják el az ajánlószelvényeiket. Kívülük a szintén nyíltan unióellenes Pajzs Szövetség és a Stekler Ottó vezette, magát "szociális zöldnek" nevező, valójában nemzeti radikális társaság is próbálkozott - hiába. (Utóbbinak korábban sem volt szerencséje az ajánlószelvényekkel: a 2006-os választásokon elégette kopogtatócéduláit, s a ferencvárosi időközi választáson azért nem indulhatott jelöltjük, mert ezernél több érvénytelen ajánlást adott le.) A Seres Mária-féle Civil Összefogás amely a képviselői költségtérítésekről kezdeményezett népszavazással és az előre hozott választásokat követelő tüntetéssel hívta fel a figyelmet, szintén indulni akart, de nekik sem jött össze a húszezer ajánlás. A paletta túlsó szélén a Thürmer Gyula vezette Magyar Kommunista Munkáspárt mellett felbukkant egy új szereplő, a Tamás Gáspár Miklós nevével fémjelzett Zöld Baloldal, amelynek a Munkáspárt 2006 is tagja. Thürmeréknek sikerült bejutniuk a döntőbe.

A "futottak volna még" kategóriában is találunk érdekes alakulatokat. A legrejtélyesebb a Néppárt.hu, amelyről semmit sem sikerült kiderítenünk, azt leszámítva, hogy még honlapjuk sincs, igaz, ezzel nincsenek egyedül. Az Internetes Demokrácia Pártja azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy sok képviselőt delegálna az EP-be, három-négyhavi forgásban. A legkülönösebb társaság alighanem a Magyarok Egymásért Szövetsége, amelynek vezetője Földesi-Szabó László, az Egymásért-Egy Másért Alapítvány kuratóriumi elnöke, akinek a nevéhez a hatóságok által igen nagy összegre becsült, titkosszolgálati szálakkal átszőtt csempészügy fűződik. Földesi az elherdált nemzeti vagyon visszaszerzését ígéri programjában.

Rytkó Emília azt mondta, az OVB nem vizsgálhatja az indulni kívánó pártok, politikusok előéletét, csupán azt, hogy becsatolták-e a törvény által előírt dokumentumokat. Úgy fogalmazott: "nálunk minden párt tiszta lappal indul".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.