Hiányos gyógyszertári készletek, túrázó betegek

Hiába van egyre több gyógyszertár, a betegek mégis nehezen tudják receptjeiket beváltani. Általában minden negyedik vénnyel legalább egyszer vissza kell még menniük a patikába, mire megkapják a szert - derül ki a Spatium Consulting Kft. legfrissebb elemzéséből. Ennél rosszabb a helyzet, ha a kezelő orvos a legolcsóbb szert rendeli - ezeknek a kétharmada nincs kéznél.

A Spatium Consulting próbavásárlásokkal vizsgálja: hogyan hatnak a mind erősebb versenyt generáló szabályok a patikákra. A most nyilvánosságra hozott adatokat 2008 decemberében gyűjtötték. 842 alkalommal kíséreltek meg vényt beváltani, kizárólag a népbetegségekre ható készítményekért keresték föl a patikákat. 212 gyógyszertárban jártak az ország 50 településén, Budapest 16 kerületében.

Gergely Péter kutatásvezető szerint a gyógyszertárak mind kevésbé tudják biztosítani a leggyakoribb betegségek terápiáit. A referenciakészítményekért is minden ötödik vénnyel vissza kellett menni. A patikákból leginkább az olcsóbb, generikus szerek hiányoznak.

A kudarcos helyzetekben a gyógyszerészek általában arra kérik a beteget, jöjjön vissza másnap, addigra beszerzik az orvosságot. Ha az orvos azt külön nem tiltja, a gyógyszerész esetleg másik készítményt ajánl. Miután az orvosnak elvben a legolcsóbbat kell felírnia, ha ez nincs, akkor a gyógyszerész által ajánlott valószínűleg drágább.

- Egyértelműen kijelenthető: nem működik a generikus-helyettesítési program - állítja Gergely Péter, hozzátéve: ez nem a gyógyszerészek hibája, mert a rendszer hatékony működtetéséhez szükség volna egyfajta érdekeltségi rendszerre. Most mindenki a rossz rendszer foglya: az orvosoknak büntetés terhe mellett a legolcsóbbat kell fölírniuk, viszont ezek a készítmények szerezhetők be a legnehezebben, mert a gyógyszerész az alacsony árú szerek forgalmazására ráfizet.

Elfogadja, sőt a gyógyszerpiaci változások szükségszerű káros jelenségének tartja a piackutatók azon állítását a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke, Hankó Zoltán, miszerint romlik a gyógyszerellátás. A patikák működési költségei lassan meghaladják a bevételeiket, csak 2008-ban tízmilliárd forinttal nőtt az eladósodásuk. Ha valamennyi, forgalomban lévő készítményből csak egyetlen dobozzal lenne mindig a patikában, akkor a készlet értéke meghaladná a százmillió forintot. Az átlagos patikák havi forgalma ennek a töredékét sem éri el. Hankó közli ugyanakkor, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a referenciakészítményeket 24 órán belül kell biztosítaniuk a betegeknek.

A Spatium Kft. által a legolcsóbb szerek hozzáférhetőségéről szóló adat csak arra jó, hogy visszaigazolja az egészségpolitikusokat, akik nem merik a legolcsóbb szereket referenciakészítménnyé nyilvánítani. (Referenciakészítménnyé az adott hatóanyagcsoportban az válhat, amelynek ára a legalacsonyabb és néhány hónap alatt eléri a legalább egyszázalékos forgalmat. A készítmény árához adott támogatás mértékét kapja valamennyi, ugyanarra a problémára alkalmazott szer.) Hankó Zoltán hozzátette: egy minapi felmérés szerint az OECD-országok rangsorában Magyarország igen előkelő helyen áll az olcsó, generikus szerek használatában. Ez a gyógyszerpolitika sikere, de szükség volna olyan szabályozásra, amely megfordítja a tíz éve tartó trendet, amely szerint az olcsóbb gyógyszerrel való helyettesítés egyet jelent a patika veszteségeinek duzzasztásával.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.