Az Év gyógyszere - ha a többi csődöt mondott
Magyarországon idén az Év gyógyszerének választották, a betegek azonban csak akkor kaphatják, ha a hagyományos orvosság nem vált be. Amerikában két éve leállították a szer törzskönyvezéséhez szükséges vizsgálatokat, hogy azonnal használatba állíthassák. Annyival jobb, mint a többi.
Tizenegyszeres esélyt kapnak azok a vérképzőszervi rákos megbetegedésben szenvedők, akiknek a kezelését ezzel a hatóanyaggal kezdik el. Az Év gyógyszere az eddigi átlag 3,5-5 év helyett 10 évre hosszabbíthatja a myeloma multiplexes betegek valószínű további élettartamát (az eddigi terápiákkal kombinálva). Ez szerepel a készítmény hivatalos "bemutatkozó" anyagában. Nemzeti díjban részesült a szer Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Hollandiában és Svájcban is. A most kitüntetett hatóanyag biológiai alapjainak a felfedezéséért kapott 2004-ben Nobel-díjat - két tudóstársával együtt - a magyar származású Avram Hershko. A készítmény áttörést hozott a második leggyakoribb vérképzőrendszeri daganat kezelésében. A hatóanyagra a betegek 95 százaléka reagál - ez kiugróan magas arány, mondják a kezelésekben részt vevő klinikusok.
Csakhogy a gyógyszer, mint általában valamennyi új terápia, drága. Egyetlen kezelés több millió forintba kerül. Dr. Fekete Sándor, a Szent László Kórház hematológiai osztályának vezetője szerint nem szükséges, hogy minden beteg ezt kapja, bizonyos esetekben viszont más nem lenne használható.
- Azoknak mindenképpen meg kell kapniuk, akiknél előre prognosztizálható az egyéb kezelések hatástalansága, minden mást fölösleges adni. A valóban szükséges terápia késleltetése hiba, rontja a betegek esélyeit - mondja a professzor. (Egy-egy új terápiát engedélyeztetése után az egészségbiztosítónak is a támogatott gyógyszerek körébe kell vonnia. Először szinte mindig második vagy harmadik vonalban alkalmazhatók a készítmények, vagyis úgy, hogy egy vagy két másik, olcsóbb terápiával már kezelték a pácienst, az viszont nem hatott.)
Dr. Udvardy Miklós, a DEOEC Belgyógyászati Intézetének igazgatója hangsúlyozza: nincs elvi akadálya a kezeléseknek, minden engedély megvan hozzá. Magyarország pénzügyi helyzetét tekintve azonban türelmesnek kell lenni, és ebből a szempontból még nem is olyan rossz, hogy kilenc hónapos a lemaradásunk Európához képest. Ott ugyanis már ősz óta kaphatják első kezelésként - vagyis nemcsak akkor, amikor más gyógyszer nem segített - az új kombinációt a betegek.
A myeloma multiplex, amelynek gyógyszeréről szó van, a rákos megbetegedések egy százalékáért, a halálozások két százalékáért felelős. Az EUban évente 18 ezer beteg hal meg ebben a betegségben.
- Hazánkban a korlátozott anyagi lehetőségek ellenére évek óta biztosítjuk ezt a kezelést, amennyiben nem hatásos a betegség alapterápiája - reagált az Országos Egészségbiztosítási Pénztár illetékese megkeresésünkre. Tudják ők is, hogy a készítménnyel végzett klinikai vizsgálatok igazolták, hogy első választásként is biztonságosan és hatásosan alkalmazható. Ezért kérte a gyártó is az első kezelésként való alkalmazás lehetőségét.
- Tavaly októberben adott be kérelmet a forgalmazó, aminek az értékelése még zajlik - reagált Molnár Márk, a gyógyszerügyi főosztály vezetője. - A mintegy 300 milliárd forintos gyógyszerkeretből csak úgy tudunk 15 milliárddal többet költeni, ha megemeljük a járulékokat annyival, hogy legyen többletünk, ami most nem reális. Vagy valaki ad kölcsön, ami szintén nem valószínű. Esetleg valahol megtakarítunk ennyit úgy, hogy azzal nem rontjuk a betegellátás minőségét és biztonságát - mondja a szakember. A szóban forgó készítménynek az értékelése egyébként a végső stádiumba került, így az OEP támogató javaslatára a jogalkotó mérlegelni fogja, hogy biztosítja-e a lehetőséget az első választásként történő támogatásra. Erre az OEP reményei szerint - más gyógyszerek beszerzési árát piaci eszközökkel csökkentve - ősztől talán lesz lehetőség.