Árnyékjelentés Tatárszentgyörgyről: mindenki hibázott?
A mentősök majdnem kétórányi késéssel érkeztek, a tűzoltók félretájékoztattak, a rendőrök meg nem vették észre a nyomokat - egyebek közt ezt állapította meg "árnyékjelentésében" az a három civil jogvédő szervezet, amely a helyszínt bejárva, szemtanúkkal, családtagokkal beszélgetve, illetve a rendelkezésre álló hivatalos dokumentumok és sajtóinformációk alapján elemezte a tatárszentgyörgyi tragédia körülményeit, a hatóságok munkáját. (A tatárszentgyörgyi cigánysoron február 23-ára virradóra ismeretlenek Molotov-koktélt dobtak egy házra, majd az égő házból menekülő Csorba Róbertet és kisfiát agyonlőtték, hatéves kislányát megsebesítették.)
A Társaság a Szabadságjogokért, az Európai Roma Jogok Központja, valamint a Nemzeti Etnikai és Kisebbségi Jogvédő Iroda által készített jelentés aggasztónak nevezi, ahogyan a hatóságok a helyszínen eljártak (például, hogy nem zárták le a helyszínt időben), ahogyan sajtónyilatkozataikban kezelték az ügyet (bagatellizálták a történteket), valamint, hogy a lakosságot máig nem tájékoztatták érdemben a megindított fegyelmi eljárások eredményéről.
- A rendőrök ötven, a mentők viszont csak nyolcvan perccel a riasztás után értek ki, a helyi tévések a rendőröket is megelőzték, a mentőben nem volt mentőorvos, a kiérkező tűzoltók elektromos zárlatról beszéltek, noha egy benzineskannát és parafadugós üvegdarabokat találtak a ház közelében - sorolta a hibákat Pelle Andrea ügyvéd, a TASZ képviselője. A helyszíneléskor "az összes bűncselekményre utaló jelet figyelmen kívül hagyták", olyannyira, hogy az egyik lábnyomba - állításuk szerint - az egyik helyszínelő rendőr még bele is vizelt, a helybéliek által megtalált töltényhüvelyekről pedig azt állította: biztosan ők tették oda. A helyszínt ezt követően sem zárták le megfelelő módon, így "szinte az összes bizonyíték megsemmisült".
A jelentés felhívja a figyelmet arra is: két hónap elteltével ma sem tudni, mi okozta a tüzet, hogy az elrendelt fegyelmi vizsgálatnak mi lett az eredménye. A mentőszolgálattól pedig arra is választ várnak, miért nem ellenőrizték megfelelően az elhunytak sérüléseit, és miért nem volt mentőorvos az autókban.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya a felmerült hibákkal kapcsolatban arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Pest megyei főkapitány fegyelmi eljárást kezdeményezett a forró nyomos parancsnok és a helyszíni szemle vezetője ellen. A két rendőr elismerte a szabálytalanságokat, "ezt követően fegyelmi felelősségre vonásuk megtörtént".