Önkormányzati kézbe kerülhet a körmendi Batthyány-kastély

Az elmúlt évtizedek sikertelen felújítási, majd a működtetés vállalkozói próbálkozásai után megnyílhat a lehetőség arra, hogy a körmendi önkormányzat saját kezelésbe kapja a Batthyány-kastélyt.

A nemzeti örökség részeként számon tartott, a XV. században épített egykori reneszánsz, majd barokk stílusúvá alakított kastélyegyüttes kezelési jogát a tervek szerint június 30-ával adja át a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a körmendi önkormányzatnak - közölte tudósítónkkal Bebes István, a város polgármestere.

Megtudtuk: a vagyonátadási szerződés létrejöttének feltételeként a város vezetői a szükséges hatósági hozzájárulások előtt projektet készítettek a kastély részleges felújítására.

- Azért részleges felújításra, mert a felbecsülhetetlen értékű 33 hektáros ősparkban lévő épületek teljes megújítása több tízmilliárd forintba kerülne. Erre egy összegben előteremteni a forrásokat nem lehetséges - mondta a polgármester.

Bebes István hangsúlyozta: a kastély felújítása azért is fontos, mert a település szépítése az elmúlt években - a városközpont rehabilitációjával, a sétálóutca felújításával - már megkezdődött. A kastéllyal kapcsolatos tervek is részét képezik a városszépítésnek, amelynek során az egész belváros megújul. A munkálatokhoz az önkormányzat 256 milliós önrésze mellett 540 millió forintos támogatást nyújt a regionális fejlesztési tanács a Nyugat-dunántúli operatív program keretében.

A polgármester megemlítette: a városközpontban álló kastély felújításával kapcsolatos úgynevezett Kapuprojekt megvalósítását kétmilliárd forinttal támogatja a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács. Az önkormányzat pedig 353 millióval járul hozzá. A terv megvalósításának engedélyezéséről várhatóan még az idén dönt a kormány.

A kastély felújításával kapcsolatos munkálatok - a tervek szerint - az őspark északi kertrészének és a kert épületeinek felújításával jövőre kezdődhetnek. Így eredeti formájukat kapják vissza az úgynevezett narancsházak, amelyekben egykor kerti növények, virágok és pálmák pompáztak. Ezek az épületek és az őspark mintegy 1,5 hektáros területe - miként a felújítók gondolják - korszerű látogatóközponttá és kiállítótérré válhatnak.

A kastély egykori lovardáját - amelyet korábban színházzá alakítottak - komplex rendezvényközponttá fejlesztik. Teljesen felújítják a színháztermet, amelyet koncertek és konferenciák rendezésére is alkalmassá tesznek, modern hang- és fénytechnikával látnak el.

A kastély központi épületének megújításával kapcsolatban Bebes István azt mondta: az egy másik, határon átnyúló projekt keretében valósulhat meg. A fő cél a kulturális és turisztikai vonzerő növelése. Ehhez az EU, kedvező döntés esetén, az Interreg pályázat keretében 630 ezer euróval járulhat hozzá.

A polgármester arra a kérdésre, hogy az állami, illetve önkormányzati pénzek mellett számolnak-e a magántőke hozzájárulásával is, azt válaszolta: a kastély főépületének a felújításához, valamint - az idegenforgalmat segítendő - szálláslehetőség megteremtéséhez szükség lenne befektetők bevonására is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.