A becsehelyi kertész és a kapitalizmus vadhajtásai
Rada Tamás, becsehelyi kert- és parképítő kisvállalkozó nem egészen két év alatt háromszor került a csőd közelébe - pedig szinte folyamatosan volt munkája. Először 2007-ben került végveszélybe a harmincas évei elején járó zalai férfi vállalkozása. Egy irodaház építésénél parkosítással bízták meg, ám hiába ültetett el majd háromszáz facsemetét, s végezte el kifogástalanul a munkát, a beruházás fővállalkozója járandóságának csak a felét fizette ki. Rada Tamás háborgott, reklamált, perrel fenyegetőzött, de a fővállalkozó a képébe nevetett: már felszámolás indult "projektcége" ellen. A kertész a kilátástalan, költséges pereskedés helyett "lenyelte" a négymillió forintos veszteséget, és munkához látott, hogy talpra állítsa egyszemélyes vállalkozását. Már épp kiheverte a bajt, amikor újra beütött a krach. Egy üzletlánc megbízásából parkosította egy áruház környékét, de a munka végeztével hiába várt a pénzére. A megrendelő egyre csak halogatta a kifizetést, ő pedig napról napra közelebb került a csődhöz, hiszen tartalékaiból nem sokáig futotta hiteleinek törlesztésére, kertészetének rezsiköltségére és a megélhetésre. Az utolsó forintjait is felélte már, amikor végre megkapta járandóságát. Legutóbb tavaly került hasonló helyzetbe: a rábízott munkát elvégezte, számláit azonban csak hónapokkal később egyenlítette ki megbízója.
- A három csődközeli helyzet után betelt a pohár. Megelégeltem, hogy folyamatosan dolgozom, elvégzem a rám bízott munkát, egyes megrendelők tisztességtelensége miatt mégis állandó létbizonytalanságban élek - mondja Rada Tamás. - Tudom, hogy nem csak velem történik ilyesmi: az, aki ebben az országban él, pontosan látja, milyen az üzleti élet, s milyen kiszolgáltatott helyzetben vannak a kis cégek, különösen nagyobb beruházások alvállalkozóiként. Úgy éreztem, mindezt már nem lehet szó nélkül tűrni, tenni kell valamit!
Rada Tamás először azt tervezte, hogy a sajtóhoz fordul, és "kitálal" az alvállalkozói láncolatok visszásságairól, a nem fizetésből gazdagodó megrendelőkről, a hónapokig pénzükre váró, emiatt állandó létbizonytalanságban tengődő kisvállalkozók helyzetéről. Azonban nem járt sikerrel: ha szerepelt is lapokban, televíziókban, szavai csekély visszhangot váltottak ki. Azután azt tervezte, hogy demonstrációt szervez, hátha így felhívhatja a figyelmet a kisvállalkozók kiszolgáltatott helyzetére. Majd félszáz vállalkozóval vette fel a kapcsolatot. A megkérdezettek szinte kivétel nélkül biztosították a kertészt arról, hogy egyetértenek céljaival, támogatják, ott lesznek a tüntetésén. De ahogy közeledett a demonstráció napja, egyre többen mondták le a részvételt. A legtöbben arra hivatkoztak: nem tenne jót az üzletnek, ha ott lennének. A demonstráció napjára aztán elfogytak a támogató "sorstársak" a becsehelyi kertész mellől, aki ezért lefújta az akciót.
És újabb terveket szőtt arról, miként védhetnék meg magukat a kisvállalkozók. Cégbarátok néven internetes portált hozott létre. Az ingyenesen használható oldalon arra kéri az oda látogató vállalkozókat: regisztrálják magukat, elérhetőségeiket, és sorolják fel korábbi megrendelőiket, üzletfeleiket. Rada Tamás szerint így előbb-utóbb létrejöhet egy olyan céginformációs rendszer, adatbázis, aminek segítségével kideríthető, kik a korrekt megbízók, üzletfelek, és kik azok, akiktől óvakodni kell. Mint mondja, az, aki egy munka elvállalása, a szerződés megkötése előtt tájékozódna leendő megbízójáról, a portálon regisztrált tagok között találhat megfelelő kapcsolatokat. Így pedig - magyarázza a kertész - elég egy e-mail vagy egy telefon, és az érdeklődő megtudhatja, hogy leendő üzletfeléről mások milyen tapasztalatokat szereztek.
Amikor az internetes adatbázis eredményessége kerül szóba, elillan Rada Tamás lelkesedése. Szavaiból kiderül: csak bízni lehet abban, hogy a körbetartozások ellen meghirdetett kormányzati "tiszta kéz" program eredményesebb lesz, mint az ő módszere.
- Eddig hatszáz cég regisztrált az oldalon, de csak egyetlen olyan esetről tudok, amikor az adatbázis valódi segítséget nyújtott - mondja Rada Tamás. - Egy kisvállalkozó tagjaink egyikénél informálódott leendő megbízójáról. A kapott tájékoztatás, figyelmeztetés hatására visszalépett a munkától, s kiderült, hogy nagyon jól tette. Az ő helyébe lépő cég elvégezte a munkát, de egy fillért sem kapott érte.
A becsehelyi vállalkozó mindazonáltal továbbra is működteti a portált. Úgy fogalmaz: ha minden évben csak egyetlen kisvállalkozót sikerülne megóvnia a tisztességtelen cégektől, az anyagi összeomlástól, már elégedett lenne.