Tüntetés és majális a munka ünnepén
Változatos programokkal készül az ország a munka ünnepére. A szakszervezetek ezúttal is kétfelé húznak: míg a Liga és a Munkástanácsok demonstrációt hirdetett május 1-jére, a többi konföderáció majálisra invitálja a szervezett dolgozókat és családjaikat. A kormány válságkezelő csomagja ellen tiltakozók délelőtt 11-kor a Kossuth térre vezető Alkotmány utcában - a szociális és munkaügyi tárca székháza előtt - tüntetnek, a szervezők várakozása szerint több ezren.
A Városligetben szervezett szakszervezeti programok az EP-választások jegyében alakulnak. Az MSZOSZ kezdeményezésére pódiumvitát tartanak a választáson induló pártok képviselőinek részvételével. A szervezők célja, hogy az EP-képviselőjelöltek megismerhessék a magyar dolgozók elvárásait, s ezekről kifejthessék elképzeléseiket.
A Napozóréten fél 11-től délig tervezett fórumra a visszajelzések szerint elfogadta a meghívást Őry Csaba (Fidesz), Hegyi Gyula (MSZP), Béki Gabriella (SZDSZ), Frivaldszky Gáspár (KDNP), Tamás Gáspár Miklós (Zöld Baloldal), Gilicze Attila (Munkáspárt) és Ivády Gábor (Legyen Más a Politika). A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának sajtótitkára, Antal Dóra lapunknak azt mondta: az ügyvivő testület döntése értelmében nemet mondtak a Liga kérésére, hogy a közszféra szervezett dolgozói is legyenek ott május 1-jén, az Alkotmány utcai demonstráción. A SZEF álláspontja szerint nem szégyen felvállalni a munka ünnepének 119 éves hagyományát.
A parlamenti pártok közül az MSZP - ugyancsak hagyományosan - a városligeti Nagyréten tartja központi ünnepi rendezvényét, szintén az EP-kampány jegyében, Bajnai Gordon miniszterelnök részvételével. Itt - csakúgy, mint az ország számos településén - már délelőtt 10 órától színes programokat kínálnak. Délben Göncz Kinga, a szocialista párt EP-listájának vezetője mondja az ünnepi beszédet.
Az SZDSZ politikusai a fővárosi Városháza parkba várják a családokat, ahol 14 órától zenés programok váltják egymást a színpadon - fellép többek között Boban Markovic is. Az MDF viszont - mint lapunknak Herényi Károly fogalmazott - úgy véli, május elseje nem konzervatív ihletésű ünnepnap, ezért nem is szerveznek központi ünnepséget. Tagjaik és szimpatizánsaik várhatóan ott lesznek a helyi rendezvényeken - tette hozzá a politikus.
A Fidesz és a KDNP a munka ünnepe utáni napon, május 2-án - ugyancsak a Városligetben - nyitja meg az EP-választási kampányát, amelynek fő üzenete - mint arról lapunk korábban beszámolt -, hogy a választás valójában bizalmi (illetve, reményeik szerint inkább: bizalmatlansági) szavazás a kormányról.