Válságalap, adósságkezelés - a szociális tárca is beszállna
Nem sokkal azután, hogy az új miniszterelnök hivatalosan is közzétette válságkezelő "csomagját", az MTA Gyermekszegénység Elleni Programirodája képviseletében Ferge Zsuzsa és Darvas Ágnes szociológusok javaslatokat fogalmaztak meg arra, miként lehetne a megszorítások káros következményeit enyhíteni a legsérülékenyebb társadalmi csoportokban. A lakásukat elveszítő, szegénységi csapdába került - tehát nem elsősorban a devizahitelesek, hanem a közüzemi tartozások spiráljában vergődő - családok számára válságalap létrehozását javasolták, amely megakadályozná, hogy az utcára kerüljenek. A szociális tárca válasza alapján úgy tűnik, az ötlet nem elvetendő, szakembereik vizsgálják az alap létrehozásának lehetőségét. A tárcánál egyetértenek abban is, hogy a lakáshiteleseket segítő magáncsődeljárásról szóló törvény elfogadását fel kellene gyorsítani, és annak tervezett 2011-es hatálybalépését előrébb kell hozni.
A lakásfenntartáshoz több szociális ellátás is rendelkezésre áll. Ezek közül az egyik az adósságkezelő szolgáltatás, amelyről Fergéék úgy vélik, a rászorultakhoz képest eddig túl kevés családnak nyújtott segítséget. Javasolták a szolgáltatás kiterjesztését, azt, hogy ne csak a negyvenezer lakos feletti települések számára legyen kötelező az adósságkezelés megszervezése, hiszen így a kis lélekszámú, ám szegény falvak elesnek ettől a lehetőségtől. Indítványozták, hogy a 180 napnál nem régebbi, ötvenezer forint alatti tartozásokat is be lehessen vonni e szolgáltatás körébe.
A mélyebb krízis és a hajléktalanság megelőzésében fontos szolgáltatásról a tárcánál is úgy látják, szükséges a kiterjesztése. A hogyanról még folynak az egyeztetések, ugyanis a szolgáltatás beindítása olyan költségekkel jár - például adósságkezelési tanácsadó képzése, iroda fenntartása -, amelyeket a kistelepülések nem képesek biztosítani. A minisztérium illetékese szerint a szegényebb kistelepülések társulássá összeállva biztosíthatnák az adósságkezelést a rászoruló családoknak.
- A világgazdasági recesszió miatt kialakuló munkaerő-piaci krízis enyhítésében nagy szerepet játszhatnak a közfoglalkoztatási eszközök, azonban ezeket uniós forrásból nem lehet finanszírozni a támogatási szabályok miatt - így reagált a tárca arra a javaslatra, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv forrásait gazdaságilag ésszerű, hosszú távon fenntartható közmunkaprogramokra lehessen átcsoportosítani. Olyan közmunkákra, amelyek túlmutatnának a falu határain, nincs remény. A nagyobb városok kivételével (ahol valamivel több lehetőség adódik) így csak az ároktisztogatás, a temetőgondozás marad.
A gyermekes családok természetbeni juttatásának kibővítéséről - arról, hogy a rászoruló gyerekek a nyári szünetben is étkezhessenek - szóló javaslatról a tárcánál azt mondják, eddig is lehetett a vakáció idején étkezést igényelni. Tavaly 1,2 milliárd forint, idén viszont ennek a kétszerese áll rendelkezésre - Ferge Zsuzsa szerint az egyszázalékos felajánlásokat csoportosította gyermekétkeztetésre a minisztérium -, hogy a nehezebb körülmények között élő családok gyerekei a nyári szünetben is meleg ételhez jussanak.