Rövid a szemfényvesztés életgörbéje

Szekeres Imrét megviselte Gyurcsány Ferenc támadása, de úgy érzi, a pártvezetői triumvirátus komoly lehetőségeket rejt magában. Ugyanakkor - teszi hozzá lapunknak nyilatkozva - vannak veszélyei is.

- Gyurcsány Ferenc, miután lemondott pártelnöki tisztségéről, ezzel kinyitotta az utódlás kérdését, gyenge minőségű embernek nevezte önt. Hogy élte ezt meg?

- Rendkívül nehezen. Ott és akkor én és a felszólaló megyei elnökök is visszautasították a megalapozatlan személyeskedést. Ellenkezik viszont az elveimmel, hogy párton belüli konfliktusokat a nyilvánosság elé vigyünk. Ezt mások megtették, ezért tartom fontosnak, hogy világossá tegyem: mindig is híve voltam a vitának, a kritikának, mert abból születnek a jó megoldások. De meggyőződésem, hogy a másik iránti tisztelet nem csorbulhat. Senki nincs feljogosítva arra, hogy másokat megsértsen. Vita hevében sem. És ha ez nem a vita hevében történik, hanem előre megfontolt szándékkal, azt elfogadhatatlannak tartom.

- Hetekig nem nyilatkozott erről, holott többször kértük, hogy beszéljen. Mindez illeszkedne abba az önről kialakított általános képbe, hogy az álláspontját nem szokta különösen erősen képviselni a nyilvánosság előtt?

"Senki nincs feljogosítva arra, hogy másokat megsértsen"
"Senki nincs feljogosítva arra, hogy másokat megsértsen"

- Én ezt másképp látom. Álláspontomat határozottan képviselem, legyen szó parlamenti vagy bizottsági ülésről, akár tévévitáról. Más pártok politikusai ezt megtapasztalták, számos esetben. De a politizálás számomra tartalmi kérdés: küzdeni a legjobb megoldásért úgy is lehet, hogy az ne tűnjön hatásvadászatnak. Az a fontos, hogy kidolgozzunk egy jó politikai koncepciót, azt megvalósítsuk, és nem az, hogy hangzatos kijelentéseket tegyünk. Mostanában túlzottan divat lett jó nagyot mondani.

- Ha ön nem mond "nagyokat", akkor hogy jutott el odáig, hogy az MSZP nagy túlélőjeként tartsák számon?

- "Az MSZP nagy túlélője..." Persze. Ismerem ezt. Úgy hangzik, mintha valami gyanús dolog lenne, ha valaki hosszú távon ott van a párt felső vezetésében, holott szerintem érték. Ennek ugyanis a munka az alapja. Hagyjuk is ezt: a szemfényvesztésnek, a hatásvadászatnak rövid az életgörbéje. Azt mondják: "egy embert hosszú ideig meg lehet téveszteni, sok embert is meg lehet téveszteni, de csak rövid ideig".

- Fellélegeztek, hogy megalakult a Bajnai-kormány?

- Igen is meg nem is. Igen, azért, mert pont került egy már-már nyomasztó folyamat végére, és a legfontosabb feladatnak, a válságkezelésnek láthatunk neki. És nem, mert hogy is lélegezhetnénk fel, amikor ez a feladat a baloldal számára különösen fájdalmas. Ahogy a miniszterelnök mondta, ez a józan ész programja, de nem kifejezetten szociáldemokrata program. Ez igaz, de ezzel együtt az MSZP jó okkal támogatja.

- Valóban támogatja? Meddig?

- Támogatja. Nem először kerültünk ilyen helyzetbe. 1995-ben hasonló körülmények között kellett cselekednünk. Az akkori kilenc hónapos habozásért okkal kárhoztattak bennünket. Valóban nehezen szántuk el magunkat a szükséges lépésekre. Most is kettős szorításban tevékenykedünk. Meg kell felelni a válság támasztotta követelményeknek, és amenynyire csak lehet, meg kell felelnünk a szociáldemokrata elveknek is. Igyekszünk a meglehetősen szűk lehetőségeken belül óvni a szociális rendszerből azt, amit lehet, és több olyan javaslatot is tettünk, ami enyhíti a legkiszolgáltatottabbakra nehezedő nyomást. Ezeket a miniszterelnök jól fogadta. Vannak emellett olyan hangsúlyos elemei is a programnak, amelyek megfelelnek a szociáldemokrata elveknek is: az, hogy az egyensúly helyreállítása mellett munkahelyek megőrzésére és újak teremtésére koncentrál.

- Sokak szerint túl sok a szocialista miniszter a válságkezelő kormányban, és nyilván köztük önre is gondolnak.

- Megértem, aki így beszél, de nincs igaza.

- Miért?

- Mert a válságkezeléshez politikai hátteret is kell teremteni.

- Ehhez kell Kiss Péter, Molnár Csaba és ön?

- Igen, de itt nem személyekről van szó, hanem teljesítményekről. A miniszterelnök engem például azért kért fel, mert értékelte a honvédelmi minisztérium élén végzett eddigi munkámat. Jó érzéssel fogadtam Bajnai Gordon felkérését és azokat az érveket, amelyekkel ajánlatát alátámasztotta. Azt, hogy modern, korszerű honvédség jött létre, amely takarékosan gazdálkodik.

- Kívülről úgy tűnik, hogy amit a kormány kér, azt a frakció szépen megszavazza, ezt előre alá is írták. Ez azt jelenti, hogy az ideológiai vitának most semmi helye?

- Az elsődleges feladat most az ország kivezetése a válságból, és ehhez az MSZP-nek minden támogatást meg kell adnia. Előttünk áll azonban egy hosszú választási időszak, ahol fontos a jó szereplés. Ehhez szükséges az elmúlt hét év kritikus értékelése, vagyis annak elemzése, mi vezetett a mélypontunkig. Ha ezt megértjük és a kellő következtetéseket vonjuk le, akkor újra megerősödhetünk. Ezt meg is tesszük.

- Életképesnek tartja a Lendvai-Szekeres-Kiss hármas vezetést?

- A megoldás az aktuális helyzetből született, meggyőződésem szerint átmeneti, nem is szokványos. Rejt magában komoly lehetőséget, de veszélyeket is. Lehetőség, hogy megvalósítható az a csapatmunka, amit az elmúlt néhány évben hiányoltam. Ebben hármunkon kívül az elnökség, a pártvezetés szélesebb, országos hálózata és a frakció is részt vesz. Veszélyes azonban, ha az őszinteség és korrektség - amit jelenleg érzek - valakit idegesítene, és megpróbálna minket megosztani.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.