Akinek van pénze italra, cigarettára, miért kapjon segélyt?

Nem adtak segélyt Gadácson a dohányosoknak és a kávéivóknak. Az Alkotmánybíróság az ezt elrendelő szabályt megsemmisítette, de a Somogy megyei kistelepülés ötlete másoknak is tetszik.

Segély csak annak jár, aki "önhibáján kívül" került a "létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe" - mondta ki helyi rendeletében a Somogy megyei Gadács önkormányzata. Az alig 140 lelkes település képviselő-testülete szerint "önhibának minősül, ha kérelmező vagy családja a házukhoz tartozó kertet nem művelik, a kérelmező vagy családtagjai rendszeresen élvezeti terméket fogyasztanak (feketekávé, cigaretta, alkohol), vagy felelőtlen, költekező életmódjuk miatt a család gazdasági létalapját elvonják".

- Akinek van pénze italra vagy cigarettára, miért kapjon szociális segélyt? - kérdezi Szabó László, a település polgármestere. Annak sem adna egyetlen fillért, aki játékgépekbe dobálja a támogatásként kapott forintokat, bár a helyi rendeletben ez nem szerepel. Arra a felvetésre, hogy miként ellenőrzik a segélyre szorulókat, a polgármester kijelentette: a faluban mindenki ismer mindenkit, így semmilyen szenvedély nem maradhat titokban. A képviselő-testület teljes egyetértésben döntött a korlátozásról, és az a településen nem váltott ki ellenérzést - tette hozzá.

Nem említ a polgármester egy kivételt, aki ugyanis nem kapott segélyt, ezért beperelte az önkormányzatot. A Somogy Megyei Bíróság pedig felfüggesztette a pert, és az Alkotmánybírósághoz (AB) fordult, kezdeményezve, hogy a jogszabálynak az önhibára vonatkozó utalásait semmisítsék meg. Az indítványnak az alkotmánybírák helyt adtak, mert a szociális törvény nem teszi lehetővé, hogy az átmeneti segély folyósításának feltételeit a helyhatóságok kiterjesztően értelmezzék.

Az alaptörvény szerint az önkormányzatok saját feladatkörükben hozott rendelete nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabályokkal. Miután a szociális törvény nem tartalmaz olyan előírást, amely szerint a segélyt "önhibán kívüliséghez" köthetnék, erre a helyhatóság sem hivatkozhat - érveltek az alkotmánybírák. Így a kifogásolt rendelkezést a konkrét perben sem lehet alkalmazni.

Szabó László polgármester az AB-határozatról lapunk munkatársától értesült. Annak ellenére is úgy véli, hogy segélyt csak a rászorulóknak kell adni, és a képviselő-testülettel majd bizonyára tárgyalnak még erről.

A szociális támogatások kapcsán egyébként más önkormányzatok is mutattak bizonyos kreativitást. Az elsők között volt a Borsod megyei Monok, ahol már tavaly közmunka végzéséhez kötötték volna a segélyt. Az ottani szabályozást akkor sokan támadták, és a jogértelmezés a mostanihoz hasonló volt: egyetlen helyhatóság sem írhatja felül saját rendeletével a törvényeket.

Ám az idén módosították a szociális törvényt, és januártól a támogatásra szorulók - feltéve, hogy alkalmasak rá - mégis kötelezhetők munkavégzésre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.