Keller: rólam nem kell gondoskodni
- Megsértődött, hogy sajátjai eltávolították az államtitkári székéből, immár sokadszor?
- A politikában nem lehet megsértődni. Nyilván van bennem némi csalódottság, különösen azért, mert épp a Népszabadság online kiadásából tudtam meg, hogy Katona Tamás kapja meg az általam betöltött posztot. Több szempontból sem volt túlságosan logikus ez a lépés, mert Katona Tamás azt a kincstárat vezette eddig, ahol például a költségvetési gazdálkodási rendszer tizenkétmilliárdos, uniós forrásból megvalósuló nagyprojektjét hajtjuk éppen végre, tehát a kincstárra most óriási feladat hárul. Nem kellettem ebbe a kormányba, ennyi.
- Talán túl politikus volt egy "szakértői" kabinetbe.
- Éppen fordítva, talán az volt a baj velünk, hogy túlzott erővel képviseltük a szakértői véleményeket. Közgazdászok könnyen mondhatnak úgy számokat, ha nem kötik őket a makropálya korlátai.
- Szocialista vezetők szerint mindenképpen kap majd valamilyen "kompenzációt" kormányon vagy párton belül. Milyen posztnak örülne?
- Csak azért, hogy valamilyen szerepet kapjak, nincs értelme. Rólam nem kell gondoskodni.
- A Bajnai-kormány válságkezelő csomagja idegen az előző pénzügyi vezetéstől?
- Nincs új a nap alatt. Hosszú ideje értékeltük a gazdasági helyzetet, és elemeztük, milyen lépéseket lehet és kell még megtenni. Olyan változatokat is készítettünk, amelyek az épp aktuálisnál roszszabb körülményekre adtak megoldásokat. Nem most kezdték végiggondolni, hogy mit lehet kezdeni az államháztartással. Az alapadatok a Pénzügyminisztériumban állnak rendelkezésre, a modellszámításokat itt végezték el. Azok az intézkedések, amelyeket most bejelentettek, alapvetően a pénzügyi tárcánál fogalmazódtak meg.
- Nemcsak az államtitkári posztját, de az MSZP legutóbbi tisztújító kongresszusán a párt központi pénzügyi ellenőrző bizottságának elnöki tisztét is elveszítette Tukacs Istvánnal szemben. Úgy tudni, hogy a párt illetékes etikai bizottságánál megtámadta a döntést azzal, hogy az nem volt alapszabályszerű. Enynyire ragaszkodik a pozícióhoz?
- Tény, hogy a rengeteg érvénytelen szavazat miatt egyikünk sem kapta meg a kongreszszuson leadott voksok többségét, s így az alapszabályunk szerint nem lehetett volna győztest hirdetni. Többször tettem már kísérletet arra, hogy rendezzük ezt a kérdést, egyelőre sikertelenül. Az én bizottsági működésem alatt példás rendben zajlott a párt gazdálkodása, a munkámra panasz nem érkezett. De ezt nekem a párton belül kell megvívnom, ez az MSZP belügye.
- A Pest megyei pártszervezet már döntött arról, hogy egyéni választókörzetében jövőre is önt indítja. Esetleg ismét nekirugaszkodik az időközi választáson elveszített törökbálinti polgármesteri címnek is?
- Utóbbi olyan messze van még, hogy korai lenne róla nyilatkozni. Az biztos, hogy a körzet országgyűlési képviselője szeretnék lenni a következő ciklusban is.
- A Fidesz néhány képviselője nemrégiben arról beszélt, hogy az igazságszolgáltatás eszközeivel vonják majd felelősségre a jelenlegi kormányzati garnitúra tagjait. Közpénzügyi államtitkárként 2002-től hasonló volt a feladata, támadták is érte.
- Hatalmas különbség van a két dolog között. Engem azért támadtak, mert szóvá tettem mindazt, amit a Fidesz kormányzása idején tapasztalt ügyekben szóvá kellett tenni. Én nem személyeket támadtam, hanem eseteket, a közpénzhez való viszonyukat. Ebben túl sok társra nem leltem, még a saját oldalamon sem. Mindenesetre mi rábíztuk a döntést az igazságszolgáltatásra. Ehhez képest ijesztő az, hogy a Fidesz lassan már az eljárások végeredményét is beígéri. Láthatóan személyekre utaznak, akiket politikailag likvidálni akarnak. Ez nagy különbség.