Az MSZP vidéken: aggódás és bizakodás
- A politika nem a jó és a rossz harca - utalt Gúr Nándor, az MSZP Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezetének elnöke arra, hogy most nincs választási lehetőség, lépéskényszerek vannak. Hozzátette: az ország kárára lennének, ha e kényszerű lépéseket nem tennék meg. Megpróbálnak ennek során minél több partnert keresni.
A borsodi szocialisták vezetője ezt a lapunk által az MSZP megyei vezetőinek feltett körkérdésre válaszolva fejtette ki. Tizenhat megyében érdeklődtünk arról, hogy a kormányváltás, illetve az MSZP vezetésében történt változások milyen hatással voltak a párt szervezeteire, környezetükre. A válaszokból kiderült: az elmúlt hetek eseményei az MSZP-szervezetek létszámát nem befolyásolták.
Vannak bizakodók
A tagság hangulata azonban már differenciáltabban tükrözi a történteket. Kifejezetten bizakodásról számoltak be például Borsod, Nógrád és Pest megyei válaszadóink. Bács-Kiskunban aggódnak - de optimisták. Békésben fásultságról beszéltek. Zalában úgy nyilatkoztak: mára mintha kissé megnyugodtak volna a kedélyek. Oláh Lajos, az MSZP Hajdú-Bihar megyei szervezetének vezetője úgy fogalmazott: nehéz heteket élt át a tagság, frusztrációt, rossz hangulatot, sőt haragot is tapasztalt - de ez változni látszik.
Páva Zoltán, a baranyai szocialisták elnökhelyettese úgy fogalmazott: nagyfokú elkeseredés volt az elmúlt hetekben. Visszatérő megjegyzés, hogy minden bajt az őszödi beszéd kiszivárogtatása okozott. Botka László, az MSZP Csongrád megyei szervezetének elnöke azt mondta: pártértekezletükön egységes volt a vélemény, hogy föl kell vállalni a válságkezelést.
Ezzel kapcsolatban kíváncsiak voltunk arra, hogy érzékelnek-e az MSZP szervezetek az emberek részéről valamiféle nyomást, jelentős ellenérzést a megszorító intézkedések miatt. Az összegzett válasz: általában csak egyes társadalmi csoportok felől, és részlegesen, ugyanis egyre többen értik meg a miniszterelnök által bejelentett intézkedések szükségességét.
Most jön a neheze
Volt viszont, ahol azt mondták: a lakosság csak mostanában értesült a válságkezelő program tényleges tartalmáról, hatásait még nem érzi, így nyomást sem gyakorol. Másutt úgy fogalmazott nyilatkozónk: a nyugdíjasok részéről erős a nyomás, ők tartanak leginkább az elvonások hatásaitól, és bizonytalanok, mert nem látják pontosan, miképpen érintik őket a megszorítások. Jobb és részletesebb tájékoztatást várnak.
Nyilván összefüggenek a lakosság felől érzékelt reakciókkal azok a válaszok, amelyeket az európai uniós választásokkal kapcsolatos kérdésre kaptunk. Tíz megyében nem kívánták megtippelni a várható eredményt, ötben - Baranyában, Bács-Kiskunban, Csongrádban, Veszprémban és Zalában - 30-35 százaléknyi MSZP- voksot vártak megyéjükben a kérdezettek. Varga Zoltán Békés megyei pártvezető tisztes, vállalható eredményre számít.
Előrehozott parlamenti választással egyik válaszadónk sem számolt.