'Nincs ennél nagyobb politikai kihívás'
- Mikor beszélt utoljára Gyurcsány Ferenccel?
- Néhány napja.
- Az időjárásról?
- Családról, a miniszterelnökség utáni terveiről váltottunk szót, politikáról nem.
- Pedig többen azt mondják, hogy ön Gyurcsány meghosszabbított karja a Bajnai-kormány meghatározó pozíciójában.
- Ez a politikai bulvár kategóriája. Ott is összefüggéseket keresnek, ahol nincsenek. Gyurcsány korrekt módon viselkedik, amikor azt mondja: a napi politikában nem vesz részt, de ha kell, mindenben támogatja Bajnai kabinetjét a válságkezelésben. És így is tesz, nem próbál meg utasítani semmire, ennél demokratikusabb is a gondolkodása. A Miniszterelnöki Hivatal irányítása klasszikus politikai feladat, külső ember nehezen tudná ellátni. Ismerni kell a tárcák világát, a kormánypárti és a kormányt támogató frakció munkáját, a parlament működését.
- Definiálná, hogy mi a szerepe kancelláriaminiszterként? Különös tekintettel arra, hogy elődje, Kiss Péter - immár a társadalompolitikai koordinációért felelős tárca nélküli miniszterként - kijelenti, hogy ő Bajnai Gordon első számú politikai helyettese.
- Klasszikus kancelláriaminiszteri feladataim lesznek. A kormányfő helyettesítéséről szóló rendelet szerint Kiss Péter a társadalmi egyeztetés, én pedig a kormányzati döntés-előkészítés területén vagyunk a miniszterelnök helyettesei. Én helyettesítem Bajnait a kormánykabineten, én vezetem az államtitkári értekezletet, de én egyeztetek a frakcióval és az Országgyűléssel is. Azt kértem a kormányfőtől, hogy egy tiszta portfóliójú kancelláriát alakíthassak ki. Elsődlegesen a válságkezeléssel kapcsolatos feladatok maradnak a tárcánál, minden más a szakminisztériumokhoz került. Válságkezelő programiroda jön létre a miniszterelnök közvetlen irányítása alatt, amely Hegedűs Dóra kormánybiztos felügyeletével előkészíti a kormánykabinet döntéseit, és szigorúan figyelemmel követi és ellenőrzi a válságkezelő intézkedések végrehajtását is. Június végére el szeretnénk fogadtatni a válságkezelő programhoz kapcsolódó törvényeket és jogszabályokat, ehhez rendkívüli nyári parlamenti ülésszak is szükséges.
- Harminchárom évesen rendelkezik kellő tapasztalattal és kitartással, hogy mindezt sikerrel végrehajtsa?
- Nincs ennél nagyobb politikai kihívás, és egy magamfajta embernek nincs ennél megtisztelőbb feladat. Ez az időszak arról szól, hogy minden személyes és pártügyet a válságkezelésnek vessünk alá. Egyébként "a döntés a főnöké" volt. Több mint fél évig államtitkárként dolgoztam Bajnai fejlesztésügyi tárcájánál, ismerte a teherbíró képességemet és a munkához való hozzáállásomat, és úgy ítélte meg, hogy el tudom végezni a feladatot.
- Arra is képes lesz, hogy elejét vegye azoknak az ügyeknek, amelyek az utóbbi időben rontották a kancellária megítélését? Gondolok itt a MeH által megrendelt és tartalmukban minősíthetetlen tanulmányokra, milliós tanácsadói megbízásokra.
- A kormányzati munka megalapozásához nélkülözhetetlenek a felmérések, közvélemény-kutatások. Ilyen megbízások a jövőben is lesznek. Az viszont nem megengedhető, hogy a pazarlásnak vagy a közpénzek nem eléggé takarékos felhasználásának akár csak a gyanúja is felmerüljön. Ebben következetes és elszánt vagyok. Fontos, hogy a takarékoskodást magunkon kezdtük. Kevesebb politikai vezető kevesebb fizetésért dolgozik. Kettővel kevesebb az államtitkár a kormányban, a kancellárián hét helyett hat. A munkatársaink száma harminc százalékkal csökkent.
- Alig pár hónapig volt államtitkár, majd infrastrukturális miniszter. Most újabb felelős posztra vállalkozott, deklaráltan egyéves időtartamra. Hogyan lehet így eredményes az ember?
- Dolgozni kell. Közlekedési és energiaügyi miniszterként számos eredményt értem el: elég csak a januári orosz-ukrán földgázellátási válság itthoni kezelésére, a stratégiai földgáztároló-kapacitás további bővítésére, az energiahálózatok uniós támogatással megvalósuló összekapcsolására, a paksi erőmű bővítéséhez megszerzett elvi hozzájárulásra, amelyet az országgyűlési képviselők 95 százaléka támogatott, vagy az energetikai pályázatok koordinációjára utalni.
- Visszakanyarodva Gyurcsányhoz: korábban tartotta magát az a vélemény, hogy pártelnöki posztján a megyei elnökök "puccsolták" meg. Ön is megyei elnök - így emlékszik?
- Nem. Azon a szombaton a megyei elnökök tényként kapták a hírt, hogy Gyurcsány lemondott pártelnöki posztjáról. Azon az ülésen fel sem vetődött, hogy ki legyen a pártelnök. Sajnálattal tudomásul vettük, hogy lemondott, s arról egyeztettünk, hogy ezt követően mikor legyen az új elnök megválasztása. Ennyi történt.
- Bajnai Gordon elmondása szerint, amikor Gyurcsány felkérte a kormányfői posztra, először nem vállalta. Akkor változtatott ezen az állásponton, amikor a megyei elnökök sorra kérték, vállalja el. Ön is hívta?
- Többször is beszéltem vele. Meggyőződésem volt, hogy neki kell elvállalnia a feladatot.
- Amikor Gyurcsány bejelentette az elnökségnek, hogy átadja a miniszterelnöki posztot másnak, ön már tudta, hogy Bajnai Gordon lesz a befutó?
- Nem.
- Ujhelyi István alelnök, aki a kancellária politikai államtitkára lesz, azt mondta: tudomásul veszi, hogy annak, aki részt vesz a válságkezelésben, megroppanhat a politikai karrierje. Fiatal politikusként nem tart ettől?
- A magyar választópolgár mindig a dolgokat mérlegelve, bölcsen dönt. Ha ezt a programot a kormány végig tudja csinálni, őszintén hiszek abban, hogy ezt a választók jó pontként írják fel a szocialista pártnak, s azt mondják: jött egy csapat, amelyik nem foglalkozott a karrierjével, amely a pillanatnyi politikai érdekeknél előrébb valónak tartotta az országot. A választók ezt értékelni fogják, és az MSZP megkerülhetetlen, nagy politikai erő lesz a 2010-es választások után is.