Érettségi után csak kevesen állnak munkába

Megváltozott a fiatalok életstratégiája; ma már nem olyan éles a határvonal a munka és a felsőfokú továbbtanulás közt - mutat rá egy friss kutatás. Az érettségizettek 40 százaléka nem jelentkezik rögtön egyetemre vagy főiskolára, mégis tanulnak, csak másképp.

Az érettségizők 40 százaléka nem adja be jelentkezését egyik egyetemre vagy főiskolára sem, de ez nem jelenti azt, hogy ne tanulnának tovább - derül ki az Educatio Kht. Felsőoktatási Műhelyének kutatásából. A vizsgálat során 2500 idei érettségizőt kérdeztek meg a kutatók a továbbtanulási motivációikról, elhelyezkedési terveikről. Közülük több mint 850-en nem jelentkeztek az idén egyetemre vagy főiskolára.

Ezeknek a diákoknak a háromnegyede mégis tanulást tervez - derült ki a felmérés alapján készült összegzésből. A szakközépiskolások egy része másik középfokú szakképesítést akar szerezni már meglévő szakmája mellé, a gimnazisták pedig szakmát szeretnének tanulni, és sokan jelentkeznek valamelyik középiskolába felsőfokú szakképzésre (felsőfokú szakképzést középiskola és felsőoktatási intézmény egyaránt indíthat). Az ily módon tovább tanulók többsége - 43 százaléka - ráadásul régi középiskolájában marad, és ott vesz részt valamilyen közép- vagy felsőfokú szakképzésben.

- Ezek a fiatalok tehát "több lábon" szeretnének állni - állapította meg a felmérésből Fábri István, a kutatás vezetője, hozzátéve, hogy egy részük később várhatóan az egyetemi-főiskolai felvételiken is megjelenik. A most nem jelentkező diákok 35 százaléka ugyanis biztos abban, hogy öt éven belül mégis felvételizni fog, 27 százalékuk pedig még nem döntött erről. A nem jelentkezők 24 százaléka mondja azt, hogy valószínűleg a későbbiekben sem változtat majd az elhatározásán, biztosan pedig mindössze 14 százalékuk zárkózik el a felsőfokú továbbtanulástól.

Feltehetően ez utóbbi fiatalok azok, akik az érettségi után rögtön munkába állnak, a nem jelentkezők közt hasonló arányban, 15 százaléknyian vannak azok, akik azt mondták: dolgozni fognak, azért nem jelentkeztek.

Fábri István szerint a kutatási eredmények megváltozott ifjúsági életstratégiára utalnak, amelyben már nem olyan éles a határvonal munka és a tanulás között. - Ma már nem kell 18 évesen eldönteni, hogy munka vagy egyetem; a fiatalokat számtalan más lehetőség is várja - mutatott rá.

- A tovább nem tanulás inkább tudatos döntés, semmint a körülmények adta kényszerűség - mondja Fábri István. A most nem jelentkezők mindössze két százaléka nem felvételizett ugyanis rossz tanulmányi eredményei miatt, és alig 4 százalékuk magyarázta anyagi okokkal a jelentkezés elodázását. Az oktatáskutató szerint ez nem jelenti azt, hogy a továbbtanulás ne lenne sok család számára anyagi teher, de az igazi szelekció az oktatási rendszer korábbi szintjein következik be. A hátrányos helyzetű diákok jelentős része el sem jut érettségit adó középiskolába, vagyis eleve kizárt, hogy a felsőoktatás közelébe kerüljön.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.