Szentendre lesz az első nőbarát város
Olvastam, többek között a Népszabadságban, az úgynevezett nőbarát városokról, Bécsről, Párizsról. Arra gondoltam, hogy ezt nálunk is meg lehetne valósítani - mondja Dietz Ferenc polgármester. Januárban indítványozta is, hogy kezdjék el Szentendrét nőbaráttá alakítani. A képviselő-testület először meglepődött az ötleten, aztán kikérték civil szervezetek és a lakosság véleményét. Több tucat javaslat érkezett, és lassan a képviselők hozzáállása is megváltozott. - Nem mellékes, hogy minden pártból vannak női képviselőink, akik lelkesedtek az ötletért - meséli a polgármester.
Első lépésben ingyenessé tették a helyi 12-13 éves lányok HPV-oltását, és átalakították a polgármesteri hivatalt. Amellett, hogy akadálymentessé tették az épületet, kialakítottak egy pelenkázót. - Külön érdekesség, hogy a pelenkázót jelölő piktogramon az esélyegyenlőség jegyében egy férfi képe látható - teszi hozzá Dietz Ferenc.
Heteken belül átadják az első női parkolóhelyeket is. Ezek olyan helyen lesznek, ahol a gyerekek nem tudnak könnyen kiszaladni az úttestre, ahol jobb a közvilágítás, és térfigyelő kamerák is hozzájárulnak a biztonsághoz. A szélesebb helyeken könnyebb a ki- és beszállás gyerekkocsival, hordozóval vagy csomagokkal. Folyamatosan zajlik a járdák akadálymentesítése. - Fontos, hogy ezzel nem csak a nők érdekeit szolgáljuk, a kerekes székesek, a biciklisták, az idősek éppúgy élvezik az előnyeit - magyarázza a polgármester.
A további tervek közt szerepel térfigyelő kamerák felszerelése a nők által gyakrabban látogatott intézményekhez vezető utak mellett. Arról, hogy pontosan hol legyenek a kamerák, szintén a lakosság megkérdezésével döntöttek: oda szerelik fel azokat, ahol a legkiszolgáltatottabbnak érzik magukat a helyi nők és idősek. A polgármester szerint az intézkedések egy része, például az ingyenes HPV-oltás ugyan sokba kerül, mások viszont kis odafigyeléssel és kevés költséggel is megvalósíthatók. - Járdákat például amúgy is építenénk, de odafigyeléssel sokkal többen tudják kényelmesen használni - mondja. Hozzáteszi: terveik közt szerepel, hogy meggyőznek olyan cégeket, amelyek nőknek készítik termékeiket, hogy támogassák a nőbarát város kialakítását. Abban bíznak, hogy a példa ragadós lesz: az üzletek, az éttermek, a kávézók követik a közhivatalok példáját.
- Lényeges, hogy nem egyszeri fellángolásról van szó, hanem folyamatos építkezésről - teszi hozzá. Bíznak benne, hogy Szentendrét látva más települések is kedvet kapnak az átalakításra.
Azzal a felvetéssel, miszerint Szentendre mint viszonylag jómódú település, könnyen vág bele ilyen fejlesztésekbe, a polgármester nem ért egyet. - A kisvárosok között a személyi jövedelemadót tekintve valóban a kilencedik leggazdagabb településről van szó, de ennek a pénznek csak töredéke marad itt. Négyszázmillió forint folyamatos hiánnyal küzdünk - mondja. Hozzáteszi: külföldi példák bizonyítják, hogy a nőbaráttá válás nem kerül sokba, és hosszú távon bőven megtérül egy városnak. - Ahol a nők szeretnek élni, ott fognak családot alapítani és gyereket nevelni is - hangsúlyozza.