Ötnapos marad a munkahét a közszférában
- Az új kormányprogram nem tervezi a négynapos munkahét bevezetését a közszférában. Simon Gábor, a munkaügyi tárca államtitkára ezt annak kapcsán jelentette ki lapunknak, hogy a szakszervezetek a szombati tüntetésükön egyebek mellett azt követelték, hogy a rövidített munkahét bevezetése ne terjedjen ki a közintézményekre, mert akkor a közszolgák mostani fizetése további 20 százalékkal csökkenne. (A múlt héten lapunk is beszámolt arról, hogy a Bajnai-csomag első tervezetében, amelyet a szocialisták és a szabad demokraták vezérkara ismerhetett meg, szerepelt a közszféra négynapos hetének bevezetése - A szerk.)
Arra a kérdésünkre, hogy a kormány képviselője eddig miért nem reagált a szakszervezeti tiltakozásra, vagyis miért nem cáfolták az értesülést, Simon Gábor azt mondta: péntekre összehívták az Országos Érdekegyeztető Tanács ülését, ahol Bajnai Gordon miniszterelnök ismerteti a válságkezelő csomagját, s ott mód lesz arra, hogy válaszoljon a szakszervezeteknek.
Információink szerint a Pénzügyminisztériumban készült háttértanulmány a közintézmények költséghatékony működtetésének lehetőségeiről. Erről Simon Gábor azt mondta: a pénzügyi tárcának feladata az is, hogy minden variációt végigszámoljon, de a munkaszervezést érintő lényeges ügyekben csak a szociális partnerekkel folytatott konzultáció eredményeként születhet döntés.
Fehér József, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának alelnöke érdeklődésünkre elmondta, hogy a négynapos munkahét bevezetésének tervezetéről hivatalosan nem, csak a sajtóból értesültek. A szakszervezetek fellépését azzal indokolta, hogy a gondolatot még csírájában el kell fojtani, mert egy ilyen intézkedés bevezetésének csak vesztesei lehetnek. Utalt arra, hogy a rövidebb munkahét elképzelhetetlen például az egészségügyben vagy az oktatásban. A közigazgatásban elméletileg megvalósítható, csak az a probléma, hogy a közszolgálat egységes rendszerben működik, ott nem lehet "mazsolázni", vagyis csak egy-egy közfeladatot ellátó, az ügyfelekkel kapcsolatot tartó szervezetnél bevezetni más munkarendet. Fehér József felhívta a figyelmet arra is, hogy sok állami és önkormányzati intézménynél - például a földhivataloknál, az okmányirodáknál - határidős ügyintézés folyik, s a sok munka miatt már gyakorlat a 46-48 órás heti munkaidő.
Négynapos, de a korábbival megegyező munkaórát tartalmazó munkarendre tér át a Magyar Közút Nonprofit Zrt., a dolgozók létszáma és fizetése ugyanakkor nem csökken. Az indok, hogy így a nyári útüzemeltetést költséghatékonyabban tudják megoldani, mivel gépeik kihasználtsága javul amiatt, hogy kevesebbszer kell felvonulniuk a munkaterületre. A társaság döntött a pénteki munkanapra vonatkozó ügyeleti rendszerről is.