A pelenkást is fel kell venni
"Az anya most kapott lehetőséget arra, hogy a munkahelyére visszamenjen, ha nem vállalja el, betöltik a helyét. A településen más lehetőség nincs a gyermek elhelyezésére" - így indokolta a 3. életévét még be nem töltött gyerek óvodai felvételét egy kistelepülés illetékese az Oktatási Hivatal által lefolytatott hatósági ellenőrzés során. Hozzátette, hogy a gyerek után nem igényelnek állami normatívát, és a statisztikai létszámban sem szerepel, így csak a szülőnek segítenek, hogy dolgozhasson. Az óvodákba azonban csak a 3. életévüket már betöltötteket szabad felvenni, ezért a hivatal felügyeleti bírságot szabott ki.
Az Oktatási Hivatal a 3000 lélekszám alatti települések óvodai felvételi gyakorlatát ellenőrizte: 210 intézményt vizsgáltak, ezekbe több mint 15 ezer gyermek jár. Az óvodák összesen 94, 3 évesnél fiatalabb gyermeket vettek fel hasonló okokra hivatkozva; a legtöbbet a Nyugat-Dunántúli és a Közép-Magyarországi régióban. A most zajló felvételik során az ilyen jogsértések száma várhatóan csökken, mert a 2009-es nevelési évtől már lehetőség van arra, hogy a 2. életévüket betöltött gyermekek ellátására egységes óvoda-bőlcsödét hozzanak létre a települések.
De a túlzsúfoltság marad. A vizsgált intézmények kihasználtsága átlagosan ugyan 96 százalékos, vagyis van még üres férőhely az óvodákban, csak nem ott, ahol igazán szükség volna rájuk. Jelzi ezt, hogy 34 intézményben az alapító okiratában rögzített maximális felvehető létszámnál több gyermeket vettek föl, a vizsgált 640 óvodai csoport 20 százalékában pedig engedély nélkül lépték túl a törvény által 25 főben maximalizált létszámot. Az esetek többségében a megengedettnél 10-30 százalékkal több gyermeket vettek föl, de volt olyan csoport is, ahová 37 gyermek járt. A létszámtúllépés leginkább a Közép-Magyarországra jellemző.
A települések tehetetlenségére egy példa: egy Fejér megyei óvoda - férőhely hiányában - 26 hátrányos helyzetű, köztük 11 halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket utasított el, holott 2008 szeptembere óta a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket kötelező fölvenni. Az óvoda évek óta keresi a lehetőséget a bővítésre. A fenntartó esélyegyenlőségi tervet dolgozott ki, és pályázattal próbált pénzt nyerni, de ezt elbukták. Így az óvodába az alapító okiratban meghatározott maximális létszámot és a maximális csoportlétszámot egyaránt túllépve vettek fel kizárólag halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket, mégsem tudták kielégíteni az igényeket. (Az ilyen esetek száma jövőre még több lesz, akkor már senkit nem lehet helyhiányra hivatkozva elutasítani.)
- A vizsgálat során a hivatal az óvodák több mint felében tárt fel kisebb-nagyobb szabálytalanságot - közölte Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke. A 3. éves kort betöltött gyermeket elsősorban abba az óvodába kell fölvenni, amelynek körzetében lakik vagy ahol a szülő dolgozik. Túljelentkezés esetén bizottságot kell szervezni, az elutasító döntést írásban kell közölni a szülővel. Ezeket az előírásokat gyakran megsértik az óvodák.
Jogsértő az is, amikor az egyébként óvodai felvételre jogosult - például halmozottan hátrányos helyzetű - gyermeket azért utasítja el az óvoda, mert nem szobatiszta. Ilyen kritériumot tartalmazó házirenddel ugyan csupán egy intézményben találkoztak az ellenőrök, ám ennek inkább az az oka, hogy az intézmények 78 százaléka egyáltalán nem szabályozza dokumentumokban az óvodai felvételi eljárás menetét és feltételeit.
- Az ágy- és szobatisztaság feltétele általános gyakorlat az óvodákban, de az előre bejelentett vizsgálatok során ez nehezen érhető tetten - mondta Bakonyi László, hozzátéve, hogy egyébként az óvodák számára sincs semmilyen előírás arra vonatkozóan, hogy rendelkezzenek a pelenkázáshoz szükséges feltételekkel.