"Hogy ne gerjedjen a félelem"

Számolni kell a weimari tapasztalatokkal - hangsúlyozta Boross Péter volt miniszterelnök, aki a holokauszt emléknapján, az Élet menetén mondott beszédet. A rendezvényre, ahol az összes parlamenti párt képviseltette magát, eljött Bajnai Gordon kormányfő is.

A holokauszt áldozatainak emléknapját - a zsidó húsvét, a pészah miatt - pár nappal később, április 16-a helyett 19-én, vasárnap tartották. Az Élet menete résztvevői a VII. kerületi Bethlen Gábor téri zsinagóga előtt gyülekeztek. A szervezők hangsúlyozták: a zsidó áldozatok mellett a romákra, a másságukért üldözöttekre, mindazokra emlékeznek, akik szembeszálltak a nácikkal és a nyilasokkal. A több ezer részvevő erős rendőri biztosítás mellett a Józsefvárosi pályaudvarhoz indult, emlékezni azokra, akiket innen 1944-45-ben megsemmisítő táborokba hurcoltak. A szónokok közül többen tiltakoztak, amiért némelyek kétségbe vonják a haláltáborok és a gázkamrák létezését. Álmomban nem hittem volna, hogy ez előfordulhat - mondta Kardos Péter főrabbi.

Emlékbeszédet mondott a parlamenti politizálástól viszszavonult Boross Péter volt miniszterelnök is. Személyes élményeket idézett föl azokból az évekből, amikor az "újkori emberiség legnagyobb tragédiája zajlott". Aztán a Weimari Köztársaságról beszélt. Weimarban - mondta - liberális urak azt emlegették, hogy nem lehet a szólásszabadságot korlátozni, mert az ellentétes az európai eszményekkel. Nem korlátozták, és ezért drága árat fizettek. Boross Péter szerint lehet erélytelennek lenni, lehet a kimondott szörnyű mondatok fölött elsikkadni, de számolni kell a megszenvedettek érzékenységével és a weimari tapasztalatokkal. Gyanakodnunk kell minden olyan mondat hallatán, amely ma néha elsuhan a fülünk mellett, megszoktuk, vagy úgy gondoljuk, része a demokráciának. Erély kell ide, és határozott döntés, hogy ne gerjedjen félelem - jelentette ki.

A 600 ezer magyar áldozat tiszteletére a Józsefvárosi pályaudvarnál 600 fehér léggömböt eresztettek az égbe.

Ahhoz, hogy a fiataloknak át lehessen adni a holokauszt tanulságát, meg kell tanítani őket búcsúzni; a holokauszt magyar áldozatainak emléknapja ugyanis a legkeserűbb búcsú - mondta Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója vasárnap Budapesten, a múzeum előtt tartott megemlékezésen. Az antiszemitizmus és a holokauszttagadás miatt szóló riasztócsengőt meg kell hallani - mondta a Simon Wiesenthal-díjak budapesti átadásakor Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alap bizottságának elnöke. A Simon Wiesenthal-díjat Nagy Márta tanár és Novák Ilona múzeumpedagógus kapta.

A Bethlen Gábor tértől a Józsefvárosi pályaudvarhoz vonultak az emlékezők
A Bethlen Gábor tértől a Józsefvárosi pályaudvarhoz vonultak az emlékezők
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.