Rózsa Flores, a KISZ-től a Fideszen át a Jobbikig

Eduardo Rózsa Flores, a Santa Cruzban 1960-ban született, majd most csütörtökön lelőtt egyik magyar szülei a chilei puccs után jöttek Magyarországra, itt nőtt fel. Tehetséges ember, de egyszerű kalandor volt, mondja róla az ismert író-újságíró, aki egy időben a szomszédjában lakott.

- Tudott festeni, könyveket írt, filmekben szerepelt, imádta a zenét - meséli a kolléga, aki szerint már 1979-80-ban "ismerték" Eduardót a belügyesek, mert látta feltört ajtajú, felforgatott, átkutatott lakását. Az Eötvös utcában lakott, vonzódott a fegyverekhez.

Édesapja Rózsa György képzőművész. Édesanyja Nelly Flores katalán származású tanítónő. A 70-es években Rózsáék Bolíviából Allende Chiléjébe menekültek. A család egy svédországi kitérő után 1975-ben érkezett Magyarországra. Rózsa Flores a budapesti Szent László Gimnáziumban érettségizett, majd a Kossuth Lajos Katonai Főiskolát abbahagyva 1984-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán kezdett tanulni.

Archív kép 2002-ből, a Chico film főszereplőjeként
Archív kép 2002-ből, a Chico film főszereplőjeként

- Tagbaszakadt, erős csontú fiú volt - mesélte róla egykori csoporttársa. - Izgő-mozgó latinsága mindenkinek szemet szúrt. Szeretett a középpontban lenni. Hozzánk képest, akik sima KISZ-esek voltunk, sokkalta ultrábbnak bizonyult.

Ő volt a bölcsészkar utolsó KISZ-titkára 1988-ban. Erről úgy nyilatkozott, hogy "buliból" vállalta. Mellette a katalán La Vanguardia napilapnak írt, s az újság később Zágrábba akkreditálta. Aztán váltott: 1991-ben beállt a Horvát Nemzeti Gárdába, s védte a szerbek ellen Szentlászlót, harcolt Vukovárnál is. Többször megsebesült, horvát állampolgárságot kapott, őrnaggyá, majd ezredessé léptették elő.

2002-ben rövid időre még a Fideszbe is belépett. De aztán ebből "kigyógyult", s megalapította az egyszemélyes (?) Nemzeti Anarchista Pártot, mely a nemzetért küzd az állam ellen. Ekkorra szélsőjobboldali kapcsolatokkal rendelkezik. A jobbik.net most így búcsúzott tőle: "Mély fájdalommal tudatjuk, hogy elhunyt barátunk, szerkesztőtársunk, Rózsa Flores Eduardo. Meghalt a hazájáért."

Az "újságíró-forradalmárnak", aki a rendszerváltás előtt még a szovjet kémelhárítás iskolájában is megfordult, balról és jobbról is voltak "hivatkozott" barátai. Neki köszönhető a 2002-es hídblokád, ahol először tűnt föl a szélsőjobboldal emblematikus szereplőjévé avanzsált, sokak által szintén "ügynökgyanús" Budaházy György - olvasható a hvg.hu-n. Kapcsolatban állt Toroczkai Lászlóval, a köztévé 2006-os ostroma után rendőrök keresték. Flores nem sokkal elutazása előtt azzal házalt a lapnál, hogy felfedi, ki szivárogtatta ki az őszödi beszéd tartalmát - nem hittek neki.

A Santa Cruzban történtek nyomán előkerült egy olyan romantikus interjúrészlet is, miszerint egy időben Ferihegyen határőrként többször találkozott Carlosszal, a Sakálként közismert terroristával. "Sajnos nem a tolmácsa voltam - nyilatkozta. - Sajnos, mert akkor többet tudnék azokról, akik beengedték Magyarországra. Gondolom, ez mindenkit igazán érdekelne."

A család a rendszerváltozás utáni években visszaköltözött Bolíviába. Eduardo itt maradt, de rendszeresen ingázott Magyarország és a dél-amerikai ország között. Baráti köre kizárólag férfiakból állt. Áttért a mozlim hitre. A Magyarországi Iszlám Közösség alelnöke volt.

A marosvásárhelyi, 28 éves Magyarosi Árpád, akit vele együtt lőttek le Bolíviában, tanulmányait Szovátán kezdte, majd Kecskeméten és Debrecenben folytatta. Honlapján a nemzeti rock vonalába tartozó zenéket és verspróbálkozásokat találunk. Ő is az iszlám közösség tagja, aki arabul is felírta nevét iwiw-es adatlapjára.

Az őrizetbe vett Tóásó Előd szintén erdélyi: Szovátán végezte általános és középfokú tanulmányait. Magyarországon a Berzsenyi Dániel Főiskolára és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemre járt (de abbahagyta tanulmányait). A románul, angolul és spanyolul beszélő fiatal férfi lakóhelyeként az iwiw-en egy brazil várost jelölt meg (miként Magyarosi is, ez eléggé fura, mert bejegyzéseikben nyoma sincs Brazíliának). Az index.hu megszólaltatta nővérét, aki szerint öccse állásajánlatra jelentkezett, számítógépes munkát végzett egy cégnek vagy egy szervezetnek Bolíviában. "Katona sem volt, felmentették a szíve miatt" - mondta Tóásó Edit.

Brády szerint együtt szivárogtatták ki az őszödi beszédet

Érdekes Brády Zoltánnak, a Kapu című folyóirat főszerkesztőjének az MTI-nek tett nyilatkozata. Brády azt állította, hogy az író, színész, katona Florest a hazai politikai állapotok kényszerítették távozásra. Bevallotta, hogy bár nem köztudomású, de ők, Brády és Rózsa Flores voltak, akik kiszivárogtatták az őszödi beszédet. Ezt követően lehetetlenültek el teljesen, folyamatos támadások érték és érik őket. Rózsa kapott egy szívinfarktust is, ami után úgy döntött, elmegy innen - állítja Brády, arról azonban nem beszél, hogy kitől kapták és hová "postázták" az őszödi hangfelvételt.

Kepes András szintén az MTI-nek elmondta, hogy jövő kedden az MTV Különös történetek című műsorában kerül adásba a csütörtök hajnalban Bolíviában lelőtt Rózsa Floresszal rögzített utolsó felvétel. - Az anyag gyakorlatilag végrendeletnek készült - állítja Kepes, aki megjegyezte, Rózsa Floresszal közvetlenül elutazása előtt, szeptemberben találkozott utoljára, ekkor forgatott vele még egy anyagot. "Ez egy titkos felvétel volt, operatőr sem volt benn, csak mi ketten és egy kamera. Eduardo megkért, hogy erről a felvételről ne beszéljek senkinek, és a lelkemre kötötte, hogy ne hozzam nyilvánosságra, amíg ő esetleg visszajöhet; illetve abban az esetben, ha nem térne vissza, azt teszek a kazettával, amit akarok" - mondta a televíziós szerkesztő. Lapunknak ugyanakkor elárulta, hogy a felvett anyagnak nincs belpolitikai vonatkozása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.