Bankrablások: 'Most könnyebb mentséget találni'
- A mintakövetés az egyik legfontosabb ok, amiért egyre több a bankrablás - mondja Münnich Iván. Az Országos Kriminológiai Intézet agreszsziókutatója szerint a bankrablásokról szóló beszámolók tovább erősítik az elhatározást azokban, akiknek korábban is megfordult a fejükben, hogy így szereznek pénzt. - A másik ok, ami miatt nőhetett a bankrablások száma, az a válság. Nem azért rabolnak többen, mert többen lettek a rászorulók, hiszen nem ők szereznek fegyvert és rontanak be a bankokba. De ezzel bárki könnyen megindokolhatja a tettét - elsősorban saját magának. - Néhány emberben a válság miatt kialakulhat egyfajta "mindent lehet" attitűd, s most könnyebb mentséget találni - teszi hozzá.
Münnich szerint a rablók másik csoportjába tartozók azért rabolnak, mert ehhez az életformához szoktak, agreszszív bűncselekményekből élnek. - Ezek az emberek a jelenben élnek, nem törődnek a következményekkel, nem hosszú távon gondolkodnak - teszi hozzá. Szerencsésebb lenne, ha a zsákmányolt összegek nagyságát nem hoznák nyilvánosságra, mert szerinte ez is növelheti a bankrablási kedvet.
A példa ragadós - mondja Bilkei Pál kriminálpszichológus is. Egyre többen érzik úgy, hogy érdemes kockáztatni. - Látják, hogy a biztonsági őr fegyvere megszerezhető, eltűnhetnek, s hogy nem mindenkit sikerül elkapnia a rendőrségnek - sorolja. S sikeres és a sikertelen bankrablások hatása egyaránt erős - véli. A tavalyelőtti Széna téri rablás az elkövető halálával végződött. Ezután viszonylag hosszú ideig nem is volt másik eset - mondja. Az idei első, Flórián téri rablás "sikere" - az elkövető több millió forinttal tűnt el - sokaknak adott kedvet a további bűncselekményekhez.
Bilkei szerint ez az elkövetési forma leginkább a 30-35 éves férfiakra jellemző, akik az átlagosnál agresszívabbak, kockázatkeresők. Általában középiskolai végzettségűek, és szinte mindig egyedül követik el a bűncselekményt. - Ez nem indulati cselekvés, végiggondolják, hogy miként változtatnának az életükön, és ezt látják a legjobb megoldásnak - mondja. Gyakran előfordul, hogy szorongatott helyzetben vannak, függőségtől szenvednek, adósságaik vannak. Az sem mellékes, hogy egy bankrablás társadalmi megítélése eltér a többi erőszakos bűncselekményétől. Ha valakit leütnek és elveszik a pénztárcáját, az emberek felháborodnak. De ha kirabolnak egy bankot úgy, hogy senkinek nem esik baja, az úgy csapódik le, hogy "csak" a bank pénzét vitték el. Szerinte a közvélemény könnyebben menti fel a bankrablókat, sőt, időnként még hőst is csinál belőlük.