Orvos-lázadás a Sportkórházban

Hosszúnak, de nem eléggé alaposnak ítélik az Sportkórházat felügyelő egészségügyi tárca vizsgálatát a főigazgató ellen lázadó orvosok. Néhány napja újabb levelet írtak az egészségügyi miniszternek.

Tíz vezető orvos bejelentése nyomán már több mint egy hónapja több főhatóság - a szaktárca, az Egészségbiztosítási Felügyelet, az ÁNTSZ - is vizsgálódik az Országos Sportegészségügyi Intézetben, de eddig egyik sem jutott saját vizsgálata végére. A főigazgató ellen "lázadó orvosok" ezért újabb levelet írtak Székely Tamás miniszternek, jelezve: a vizsgálók bizonyos kérdésekben nem elég alaposak.

A lapunk birtokába került levélből kiderül, hogy a vizsgálók számos bizonyíték mellett "elmentek". Közülük senki sem volt kíváncsi például arra az okmányra, amely igazolja, hogy 2008. december 17-én egy időpontban két, egymástól meglehetősen távol lévő kórházban voltak főigazgatói műtétek. A miniszternek írt levél szerint a betegjogokat súlyosan sértő esetek bizonyítékai sem keltették fel az eljáró hatóságok képviselőinek érdeklődését. Azok sem, amelyekből egyértelműen kiderül, hogy a betegek tudomása és beleegyezése nélkül más orvosok operáltak a főigazgató helyett, miközben Berkes István úgy dokumentálta a beavatkozásokat, mintha ő lett volna a műtőasztal mellett. A tíz főorvos a levele mellé ezúttal mellékelte a bizonyítékul szolgáló műtéti dokumentációt is, benne a közokiratnak minősülő kórházi irat első oldalát és az aneszteziológusi jegyzőkönyvet. Ez utóbbi egyebek mellett rögzíti, hogy a műtét időpontjában ki volt a helyiségben, és melyik orvos végezte el a beavatkozást. A jegyzőkönyvek többségében Berkes neve nem szerepel. Van olyan műtéti leírás is, amikor az aneszteziológus már előre kitöltötte a műtéti kiírás alapján az operáló orvos nevét, később azonban jelölte, hogy a beavatkozást ténylegesen ki végezte. A következő okirat az orvosi műtéti leírás, ebben viszont - az altatóorvosi jegyzőkönyvvel ellentétben - Berkes István önmagát tünteti fel operálóként.

Kovács József bioetikus korábban súlyos etikai vétségnek, szellemsebészetnek nevezte a jelenséget. A betegnek hozzá kell járulnia a műtéthez, és ennek része az is, hogy tudja, ki operálja. Ha az orvos személye a beteg tudta nélkül változik, a műtét nem végezhető el.

Az orvosok kifogásait tartalmazó levéllel kapcsolatos kérdéseinkre Katona Zoltán, a tárca szóvivője nem tudott válaszolni, mert a küldemény még nem érkezett meg a miniszterhez. Néhány napja Székely Tamás azt mondta, hogy legkésőbb április végéig lezárja a vizsgálatot, s csak azért nem korábban, mert munkatársai nagyon körültekintően szeretnének eljárni. Addig is Berkes teljes joggal felruházott főigazgatóként vezeti az intézményt. Így nem kifogásolható az sem, hogy az ellene lázadó tízek egyikét, dr. Dobos Józsefet - miután szerinte hanyagul és kifogásolható módon vezette a műtéti naplókat - októberig eltiltotta az operálástól, csak az ambuláns rendelésen dolgozhat.

A vizsgálat még folyik
A vizsgálat még folyik
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.