A Szomorú vasárnap hozta Magyarországra Liut

Liu Chang Ilaine repülője leszállt Ferihegyen. A 21 éves kínai egyetemista lány most jár először külföldön. Amikor kilépett a terminálból, arra gondolt: meg kellene keresni a Szabó vendéglőt, ahol persze nem a ház specialitása, a göngyölt hús hozná lázba, de a dalt, a Szomorú vasárnapot azért meghallgatná. Zongorán vagy akár cigányzenekarral.

Aztán egy mosollyal túllépett az édes-bús ábrándokon, tudta, hogy bár az odahaza látott német-magyar romantikus filmdráma hangulata hozta Magyarországra, más világot talál itt. Mégis a film miatt ragaszkodott hozzánk, amikor a nemzetközi AIESC szervezet jóvoltából 130 ország közül választhatott: hol töltse két és fél hónapos szakmai gyakorlatát, a különböző kultúrák megismerése és megértése jegyében. A lehetőségeket szűkítette, hogy szükség volt fogadó intézményre, olyan iskolára, ahová kifejezetten kínai egyetemistát várnak. Győrszentivánon, a Váci Mihály iskola ilyen intézménynek bizonyult. Kőszegi Németh József igazgató olyan nemzet gyakornokát hívta, melynek "mély és ősi" kultúrája van. Biztosan hozzájárult a választáshoz, hogy Kőszegi Németh József eredeti szakmája operaénekes. Sokáig a Győri Nemzeti Színház társulatának volt a tagja. Aztán más pályára tért, de énekesként bejárta a világot, kétszer Kínában is fellépett.

Liu Chang Ilainét és a Váci Mihály iskolát tehát akaratlanul is a zene hozta össze. A Szomorú vasárnap, s néhány operaária.

A kínai lányt a tornateremben fogadták. Nem volt kötelező a részvétel, mégis ott tolongtak a gyerekek és megtapsolták a vendéget. Ilaine mosolygós, kedves teremtés, könnyű lehet megszeretni. Amikor angolul beszél, kezével önkéntelenül kínai írásjeleket rajzol. Ha belefeledkezik a csacsogásba, s nehezen tudják követni, észbe kap, felnevet, két tenyerét összeszorítja és bocsánatkérően meghajol.

Ilaine: Békés, nyugodt világ ez
Ilaine: Békés, nyugodt világ ez

Ilaine, ha nem is érzi, egy olyan országba jött - mondja az operaénekes iskolaigazgató -, ahol a társadalom különböző csoportjai között aggasztó konfliktusok élednek. Mikor, ha nem most kell az idegenek és kultúrájuk elfogadására, tiszteletére nevelni a gyerekeket.

A kínai lány otthonában tanítói, közgazdasági és PR-menedzser szakon tanul. Győrszentivánon a magyar oktatási rendszerrel ismerkedik, főleg a csoportos foglalkozások és személyre szabott pedagógiai módszerek kötik le a figyelmét. Először furcsállta, hogy a tantermekben nem katonás sorban, egymás mögött találhatók a padok, hanem kiscsoportos foglalkozásokra alkalmas alakzatokban ülnek a gyerekek.

A tanulók kíváncsisága és nyitottsága is meglepte. A győrszentiváni iskolában minden pénteken ajándék programot kapnak a gyerekek. Volt már lovaglás, csillagászati foglalkozás, távirányítós autók versenye, dzsúdóbemutató. A következő hetekben Ilaine ezeknek a programoknak a főszereplője lesz. Hobbija a fotózás és a ruhatervezés, így aztán tartott már saját képekkel illusztrált előadást Kína építészetéről, a kungfuról, földrajzórán az ottani éghajlatról, s a távoli ország divatirányzatairól is beszámol majd. Az ötödikesek most tanulják az ókort - a vendég az ókori Kínáról beszél az órán, a magyar gyerekek pedig Európa ókorával ismertetik meg őt. A közvetítő nyelv az angol, természetesen a tanárok közreműködnek a tolmácsolásban.

A kínai vendég egy pedagógusnál lakik, de többen is fölajánlották neki, hogy befogadják. Ilaine - aki szeretné majd Párizst és Prágát is megismerni - megkedvelte Magyarországot. Azt mondja: békés, nyugodt világ ez.

Igaz, még van egy hónapja arra, hogy tapasztalatokat szerezzen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.