Háborús béke a szélsőjobbon

Oda jutottunk, hogy a Magyar Gárda tagjai megvédik a villamost (azaz a kocsivezetőt, aki tovább szeretne menni). Egy videofelvételen láttam, hogy a begőzölt "hazafit" a gárdista rángatja el a sínekről.

Az események kedd délutánig azt igazolták, hogy a Magyar Gárda kerüli a rendőrséggel (a tüntetőfolklórban a "sünökkel") való konfrontációt. A fekete sereg most sem testületileg ütközött meg a rendőrökkel. Azok a túlbuzgó gárdisták sérültek meg, akik minden bizonynyal a saját szakállukra mentek tüntetni az Alkotmány utcába. S maradtak a rendezvény végén is a helyszínen (ősi szokás szerint piros-fehér sállal takarták el arcukat).

Április 5-én még másfajta gárdisták jelentek meg a Kossuth téren. Zárt alakzatban érkeztek a Fricz-Makovecz-Kondor-féle Döntsön a nép! demóról, a Hősök teréről. Hogy aztán összetűzésbe keveredjenek a Parlament előtt Gonda László (a 2006-os "Kossuth tériek" és a Magyar Nemzeti Bizottság) színpadán a rendszerváltást óhajtó Budaházy Györggyel. A végén elvonultak a térről.

Most maradtak. Egyes felvételeken látszott, hogy bomberdzsekis fiúk jelennek meg a gárdisták mögött, s szabályosan nekitolják őket a rendőröknek. A gárdisták java része menekül. A többek között parlagfűirtásra szakosodott szervezet azon tagjai keveredtek összetűzésbe a "sünökkel", akik egy pillanatra elfelejtették a gárdaközpont utcai balhét tiltó utasítását.

Másokat is megzavartak a radikálisok leválasztására tett kísérletek. A "civil" szervezőket azért (is) gyalázták szélről, mert nem győzték hangsúlyozni a békés jelleget, és negyedóránként fölszólítottak a konfrontáció kerülésére. Ez a gyakorlatban igen mókásan alakult, mert az olykor uszító ("Menjünk be a Parlamentbe!" és "Akasszunk!" bekiabálásokkal tarkított) beszédeket békés húsvéti kalácsillat lengte körül. A Jobbik elnökét, Vona Gábort sem engedték szónokolni, mert a rendezvényen pártok nem vehettek részt. Miközben fideszes képviselők simán fölszólalhattak. Miközben a tömeg jobbikos zászlókat lengetett.

A radikálisok viszont azt remélték, a "negyedmilliós" tömeggel a hátuk mögött messzebbre juthatnak, mint éjszakai kalandozásaik során. Rossz ötletnek tartották például, amikor a "civil" főnökség Bajnai Gordon megválasztása után azt javasolta a hevült tömegnek, vonuljanak a Sándor-palota elé (sajátságos értelmezés szerint) Sólyom Lászlónak elpanaszolni, mily szörnyűség történt a Parlamentben. Ahelyett, hogy megpróbáltak volna betörni a Kossuth térre!

Más a szó, és más a tett. A megordíttatott, füttyös nép fáradtan indult hazafelé. A gárdisták az első csetepaté után szétszéledtek, s ezen a napon nem osztottak lapot a Friczék által elfoglalt jobbos küzdőtéren Gondának sem. Budaházy, Morvai Krisztina a Döntsön a nép! előre hozott választást követelő rendezvényéről inkább elvonult "sünözni" máshová. Hogy hétről hétre újrapozicionálják magukat.

Megtámadták a Rádió Q-t

A keddi kormányellenes tüntetés szétoszlatása után este kilenckor a régi autókról szóló élő magazinműsor zajlott a Rádió Q József Attila utcai, kirakatban berendezett stúdiójában, amikor a műsorvezetők, Gáspár Béla és Müllner Dóra két kapucnis, álarcos férfit vett észre, aki a következő pillanatban ökölnagyságú betondarabokat vágott a kirakatba, majd elfutott. A betondarabok a műsorvezetők feje mellett vágódtak be, öt négyzetméternyi üveg szilánkokra tört. Egyikük sem sérült meg - közölte Bognár Éva, a Rádió Q főszerkesztője. A stúdió berendezéseit tegnap délelőttig sem sikerült megtisztítani a törmeléktől. A támadás indítéka ismeretlen. (Munkatársunktól)

Vona Gábor (világos ingben) a Bajnai megválasztását kísérő tüntetésen
Vona Gábor (világos ingben) a Bajnai megválasztását kísérő tüntetésen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.