Ficsor a nemzetbiztonsági bizottságnál nem ment át

Mélyen nemzeti külpolitika, állandó rendőri jelenlét az ország településein - ígéretek, amelyeket a leendő Bajnai-kormány miniszterjelöltjei tettek tegnapi, parlamenti meghallgatásukon. Ficsor Ádám, akit titkosszolgálati miniszternek jelölnek, elbukott a nemzetbiztonsági bizottság előtt.

Lesz pénz az 550 magyarországi romatelep felszámolására - jelentette be Kiss Péter, a társadalompolitika összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszterjelölt meghallgatásán. Az EU szakértőivel néhány tízmilliárdos programról egyeztetnek, miközben a befagyasztott hazai források felszabadítását is kezdeményeznék.

Molnár Csaba kancelláriaminiszterként a korrupció elleni fellépésre és az állam karcsúsítására koncentrál.

Hiller István az oktatási és kulturális tárca élén folytatná régi programjaikat.

Draskovics Tibor az igazságügyi és rendészeti tárca vezetőjeként az év végére megvalósítaná a rendszeres rendőri járőrözést az ország minden településén.

Varga Zoltán leendő önkormányzati miniszter többek között a kétharmados önkormányzati törvényt is módosítaná.

Szekeres Imre a honvédelmi tárca régi-új vezetőjeként a hazafias nevelés irányába is nyitni kíván, és háromezer új katonát szerződtetne.

Székely Tamás - aki folytatja egészségügyi miniszteri pályafutását - leszögezte: nem vonnak ki több forrást az egészségügyből.

Balázs Péter külügyminiszterként kevesebb utazást helyezett kilátásba, viszont értékelvű, kiszámítható és mélyen nemzeti külpolitika mellett tette le a voksát.

A többi jelölttel szemben a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszteri poszt várományosa, Ficsor Ádám nem kapta meg a szükséges bizottsági többséget. Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnöke le is szögezte: Ficsor Ádám megbukott. Ennek oka az, hogy a nemzetbiztonsági bizottságban csak a szocialista képviselők támogatták, a fideszes és a KDNP-s képviselők nem szavazata mellett a szabad demokrata Gulyás József tartózkodott. Simicskó úgy fogalmazott, hogy "Gyurcsány Ferenc embere", a kabinetfőnöke bukott meg, hozzátéve, hogy "ha a parlamenti demokráciát komolyan vesszük", akkor azt a jelöltet, aki a bizottsági alkalmassági vizsgálaton megbukott, nem lehet miniszternek kinevezni. Az ellenzéki politikus kiemelte: a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy kineveztek volna bárkit is miniszternek úgy, hogy a bizottság támogatását nem élvezi. Simicskó ugyanakkor elismerte, hogy a bizottsági döntéstől függetlenül a kormányfő aláírhatja Ficsor Ádám jelölését. Gulyás József a tartózkodását azzal indokolta, hogy - idézzük - depolitizált működésre és bizalomerősítő lépésekre van szükség a nemzetbiztonság területén, ugyanakkor Ficsor szakbizottsági meghallgatása során nem derült ki, hogy a miniszterjelölt mennyiben kész és képes új fejezetet nyitni az új kormány tagjaként.

Bajnai Gordon tegnap tudatta: továbbra is fenntartja Ficsor jelölését a posztra.

(A munkaügyi, a közlekedési és a pénzügyminiszter-jelölt meghallgatásáról kapcsolódó írásunkban számolunk be.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.