Újabb részletek a Bajnai-programból
Holnap hozzák nyilvánosságra a Bajnai-kormány válságkezelő programjának első részét. A Népszabadság birtokába került ennek az a vázlata, amelyet eddig csak a szocialisták és a szabad demokraták vezérkara ismert. A gerinc a többségük által aláírt politikai nyilatkozat. Ebben - mint ismeretes - célként tűzik ki az államadósság csökkentését, a költségvetési hiány három százalék alatt tartását, a munkahelyek megőrzését és az uniós források felhasználásának könnyítését. A munkahelyek védelmében tervezett intézkedések között szerepel a négynapos munkahét bevezetése a közszférában, illetve egy, az ötven fő feletti csoportos létszámcsökkentést megelőzni hivatott központi program. Az uniós források gyorsabb felhasználását nagyobb előlegfizetéssel, a könnyített elbírálású pályázatok értékhatárának növelésével, a benyújtandó dokumentumok számának csökkentésével és az árbevétel-növekedési elvárás létszámvállalásra történő kiváltásával kívánják elérni.
A takarékosság jegyében a közszféra fizetéseit két évre befagyasztják, eltörlik ugyanebben a körben a 13. havi juttatást. Csökkentik az önkormányzatoknak járó támogatást is.
A korábban megígért viszszamenőleges nyugdíjkorrekciót átütemezik jövő év január elsejére, a 2010-ben esedékes nyugdíjkorrekció elmarad. Ennél jóval nagyobb tétel, hogy a 13. havi nyugdíj második részét az idén már ki sem fizetik - jövőre pedig ezt a juttatást teljesen eltörlik. Felülvizsgálják a nyugdíjpénztárak szabályozását. A már ismert tételek: a táppénz a fizetés hetven százalékáról hatvanra csökken, a családi pótlék jogosultságának korhatárát 23-ról 20 évre változtatják.
Júliustól felfüggesztenék a lakástámogatásokat (szocpol), újat tehát nem lehetne felvenni, a gáz- és távhő-kompenzációt fokozatosan kivezetnék a rendszerből. Csökkentenék a tömegközlekedésnek és a közmédiának adott állami támogatást, kevesebb jutna uniós agrártámogatások hazai forrásból való kiegészítésére is.
Ami az adóátrendezést illeti, a csomagtervben - átvéve a Gyurcsány-kormány elképzelését - ötszázalékos járulékcsökkentés (a minimálbér kétszereséig) és négyszázalékos áfaemelés szerepel; utóbbi júliustól. Továbbra is része a programnak az szja-kedvezmények csökkentése és az adómentes juttatások adó alá vonása, illetve a vállalkozási különadó megszüntetése. A magánszemélyek különadója marad. A gyest és a gyedet továbbra is két évben maximalizálnák, de ezzel együtt felgyorsítanák az óvodák és bölcsődék építését, illetve könnyítenék a gyermekgondozás szabályait, például a családi napközik működtetését, illetve létesítését.
A gazdaságélénkítést exportfejlesztési és beszállítói program szolgálja, a nemzetgazdasági jelentőségű ágazatokra (járműipar, logisztika, informatika, gyógyszeripar és biotechnológia) stratégiai intézkedési tervet dolgoznak ki. A MÁV-csoport átalakítását is tervezik. Regionális közlekedési rendszert alakítanának ki, szűkítenék a MÁV- csoport tevékenységét és szerkezetét, felülvizsgálnák az ingatlanvagyont.
Az államra vonatkozó elképzelések között szerepel a miniszteri és államtitkári fizetések 10-15 százalékos csökkentése, illetve az állami autók, így például az igénybe vehető szolgálati Audik egy kategóriával "lejjebb sorolása" is. Csökkentenék az állami vállalatok vezérkarának fizetését, az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok díjazását pedig jövő májusig felfüggesztenék. A tanácsadók 10-15 százalékkal kapnának kevesebbet, a magáncélú gépkocsihasználatot az eddigi korlátlan távolság helyett havi 500 kilométerben határoznák meg. Ötven százalékkal csökkenne a miniszterek, államtitkárok külföldi utazásoknál igénybe vehető napidíja.
A Bajnai-csomaghoz az MSZP országos elnöksége kiegészítő javaslatkosarat készített. Ebben szerepel még, hogy az állami támogatásban részesülő cégek tulajdonosai egy ideig mondjanak le osztalékukról, a menedzsment tagjai pedig vállaljanak a dolgozókkal azonos jövedelemcsökkenést. A banki ügyfelek fogyasztóvédelmét elvennék a PSZÁF-tól, és a Gazdasági Versenyhivatalhoz vagy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz csatolnák. Dupla súlyadót vetnének ki a 150 kw teljesítmény feletti autókra - a luxuskocsikra, terepjárókra. Az elképzelések között szerepel egy általános iskolai laptopprogram (uniós forrásból), de van javaslat egy, a jelenlegi közterület-felügyeletre épülő és a hétköznapok biztonságát erősítendő önkormányzati rendészet kialakítására is.