Apajpusztán felélesztik a természetet
Mintegy nyolcvankétmillió forintot nyert el a Közép-magyarországi operatív program keretén belül a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága a Pest megyei Apajpuszta rekonstrukciójára.
Az eredeti természeti állapotok megteremtése érdekében megszüntetik az ötvenes években rizstermesztésre kialakított parcellákat és a körülöttük lévő földgátakat - így a természetes belvizek újra elterülhetnek a mintegy 1200 hektáros pusztán, létrehozva e vidékre a múlt század elején jellemző viszonyokat, amikor lápokban, tocsogókban, növény- és állatvilágban gazdag volt ez a vidék.
A nyáron kezdődő beruházás során a pusztát sakktáblaszerűen behálózó természetes földcsatornarendszert azonban nem számolják fel teljesen: a tervek szerint a csatornahálózat egy részét kitisztítják és felújítják, hogy aszályos időkben alkalmas legyen a víz viszszapótlására.
Novák Pál, Apaj község polgármestere érdeklődésünkre elmondta: a természetes élőhelyek és legelők bővülése nemcsak az idegenforgalomra hat, hanem tovább növeli a gazdálkodók lehetőségeit, hiszen itt található az ország legnagyobb szürkemarha-állománya, de sokan foglalkoznak már az őshonos baromfi, valamint vadvízi szárnyas tenyésztésével is. Novák Pál tudósítónkat arról is tájékoztatta: az önkormányzat keresi a megoldást arra, hogy a helyi gazdák által nevelt állatok felvásárlása céljából mihamarabb létesüljön egy vágóhíd is a településen. Ha ez az elképzelés megvalósulna, akkor biztonságosabban folytathatnának hagyományos tevékenységet az itt élő emberek.