"Ne ültessenek a nép nyakára Bajnai Gordonokat!"
Lendvai: Férfias tett volt
Az MSZP bízik abban, hogy az ellenzéknek lesz olyan része, amely legalább megnézi az új kormány javaslatait, mielőtt nemet mondana rájuk - Lendvai Ildikó szocialista pártelnök elismerte, hogy az elmúlt hetekre a szocialisták sem büszkék, de nem lehetnek rá büszkék azok sem, akik hagyták a miniszterelnök-jelöltek meghurcolását, családjuk fenyegetését, "képük sárga csillag közepén való megjelentetését". Lendvai fölidézte Orbán Viktor egy 1993-as nyilatkozatát, amelyben a Fidesz elnöke arról beszélt, az ország érdeke, hogy az akkor hivatalba lépő kormánykoalíció kitölthesse hivatalát, az ellenzék egy része pedig készen áll arra, hogy osztozzon a népszerűtlen intézkedésekért vállalt felelősség egy részében. Lendvai szerint ez férfias és felelős hangvétel volt. - Az, hogy a ciklus közepén alakul új kormány, nem rendellenes és nem törvényellenes - tette hozzá. A politikus megállapította, hogy Bajnai hasonló támadásokat kap, mint méltatlanul meghurcolt elődje. Ennek kapcsán idézte a Magyar Nemzetet, amely a Hajdú-Bét ügyében több helyreigazítást is közzétett. A Fidesztől azt kérte, hogy a méltatlan támadásokat hagyják abba.
Navracsics: Megkevert kártya
"Ön azt mondta, hogy nincs politikai ambíciója. Kiváló, de akkor miért van itt?" - így fordult Navracsics Tibor a "tisztelt miniszterelnök-jelölt úrhoz". A Fidesz frakcióvezetője emlékeztette Bajnai Gordont, hogy három évet töltött a Gyurcsány-kormányban, s annak politikája már megbukott. "Miniszterelnök-jelölt úr, ön tevékenyen részt vett abban, hogy egy sikertelen politika folytán az ország súlyos válságban van, éllovasból sereghajtók lettünk", tette hozzá. Navracsics kétségbe vonta, hogy új kormány alakulna, szerinte kormányátalakításról van szó - Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon helyet cserélnek. - Maguk között megbeszélik, ki milyen tárcát kap, a választópolgár a közelébe se menjen mindennek. De amikor szakértői kormányról beszélt, kíváncsi lennék, kire gondolt? Ki a szakértő a kormányban? - fordult Bajnai Gordonhoz, mondván, hogy a kormányalakításkor "csak megkeverték a kártyát". Szóvá tette, hogy Vahl Tamás és Oszkó Péter még egyetlen percet sem töltött a politikában. - Ezek a helycserék az égvilágon semmilyen válságra nem adnak megoldást. Egy megoldás van, az új választás - mondta Navracsics, hozzátéve, hogy "ez a játék alkotmányos, jogszerű, de méltatlan a magyar demokrácia húszéves hagyományaihoz".
Semjén: A nép nevében
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke beszédében ismertette a Civil Összefogás Fórum petícióját, amelyben előre hozott választásokat követelnek. - A nép nevében követeljük, hogy fejezzék be a nép feje fölötti mutyizást. Ne ültessenek a nép nyakára Bajnai Gordonokat! Oszlassák fel az Országgyűlést, de most azonnal! - hangzott a petíció, amely szerint fegyelmezettek ugyan a tüntetők, de "a végsőkig elszántak". A maga nevében a KDNP elnöke annyit tett hozzá, hogy morálisan illegitim a kormány. A nép kijátszására épül a "paktumkormány", épp ezért a KDNP nem is tárgyal Bajnai Gordonnal. Semjén Zsolt szerint a Hajdú-Bét-ügy miatt "ezt az embert Magyarország miniszterelnöki székébe ültetni egyszerűen provokáció az erkölcsi rend ellen".
Fodor: Egy hajszálon múlt
Amíg ez a kormány a reformprogramot képviseli, addig számíthat az SZDSZ támogatására - ígérte Bajnaiéknak Fodor Gábor SZDSZ-elnök. Nem kívánnak koalíciót kötni, tette hozzá; az új kormánynak konstruktív partnerséget ajánlnak a következő választásokig. Fodor megfogalmazása szerint sok legitim, komoly érv szól az előre hozott választás mellett is, és a döntés az SZDSZ számára is komoly dilemmát jelentett. - Gyakorlatilag egy hajszálon múlt. A döntő szempont a szakértői kormány támogatása mellett az időtényező volt - mondta, majd megismételte: az előre hozott választás több hónap kiesést, cselekvőképtelenséget jelentene, amit az ország nem engedhet meg magának.
Herényi: Ősszel előre hozott választást
Az MDF az előre hozott választások híve - jelentette ki Herényi Károly. Az MDF szerint Bajnai Gordon három hónapig kezeljen válságot, utána tegye lehetővé, hogy ősszel előre hozott választásokkal oldja fel a parlament a bizalmi válságot. - Bajnai Gordon programja nem egyezik az MDF jövőképével, ezért voksolnak "udvarias nemmel". Az MDF immár független, volt frakcióvezetője szerint egy év válságkezelésre hosszú idő, főleg akkor, ha a válságkezeléssel egy időben nem indulnak meg a szükséges reformfolyamatok. Arra kérték Bajnai Gordont, hogy az MDF-fel történő egyeztetés alkalmával külön napirendi pontként szerepeljen annak részletezése, milyen lépéseket kíván tenni a strukturális reformok megindítása érdekében.
A csütörtöki frakcióülésen további javaslatokat tesznek a válságkezelő programhoz a szocialisták - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője, a párt elnöke az MTI-nek. Kérdésre válaszolva Lendvai elmondta, hogy a tervezett kiadáscsökkentés idén és jövőre együttesen körülbelül 500-600 milliárd forintot tesz ki. Ezt azon felül kell megspórolni, amit a Gyurcsány-kormány februárban már elhatározott. A képviselők által aláírt politikai nyilatkozat tartalmán nem nagyon lehet változtatni, hiszen a nagy tételeket családtámogatás és a nyugdíjrendszer adja
- mondta Lendvai Ildikó.