Méregtelenítés

Az új miniszterelnök, Bajnai Gordon nem csak példátlan gazdasági válsággal néz szembe. Az előtte álló másik kihívás az, hogy olyan mérgezett politikai rendszerben kell Magyarországot a kilábalás útjára vezetnie, amely szinte lehetetlenné teszi a reformokat - írta a tegnapi Wall Street Journal.

Bajnai pedig mintha méregtelenítő kúrát hirdetne. Egy elnehezült, salakanyagokkal terhelt, rossz szokásokkal megvert társadalmi test felkészítését vállalta. Ellenfélként a világválságot jelölte meg, eszközként a belátást és az önfegyelmet ajánlotta. Önmagát és kormányát demarkációs vonalként, békeövezetként kínálja a megállás nélkül ütköző hatalmi monstrumok között.

E pacifikáló szándék jegyében kormányában nem adott kulcspozíciót azoknak, akikkel könnyű azonosítani Gyurcsány Ferenc kabinetjét. Szakértői kormánynak nevezte csapatát. Ha uszályként viszik is magukkal az MSZP meghatározó embereit (Hiller, Kiss, Szekeres), kormányzati szempontból a szocialisták nem kaptak meghatározó pozíciókat.

Ezek jól követhető lépések. Annyira tiszták, hogy szinte elfedik: komoly megszorításokra készül az új kabinet, amelyek elfogadtatása politikai rátermettséget is igényel. Jól érzékeli Bajnai, hogy a fogyókúrát - ahogy az emberi testhez értők javasolják - a méregtelenítéssel kell kezdeni. A politikai ellenfeleket önmagukban is harcba hívó szereplők eltávolításával, egyszersmind saját belső mozgásterének megteremtésével. És a jobboldalnak küldött békeüzenettel. Fogyókúra jön. Ha rosszul kezdenek neki, a "lebomló zsírszövetekkel a méreganyagok felszabadulnak a szervezetben, és nagyon rosszul fogjuk érezni magunkat. Fejfájás, hányinger alakul ki."

Bajnai Gordon politikai méregtelenítési kísérlete első körben kudarcot vallott. Semjén Zsolt a KDNP részéről visszakézből odavágta, hogy Bajnait miniszterelnökké tenni erkölcsi provokáció a nép ellen, hivatkozott a Hajdú-Bét libatenyésztőinek kifosztására, amelyben a leendő kormányfőt is bűnösnek minősítette. Felolvasta a Parlament körül előre hozott választásokat követelő tüntetők petícióját, miközben azok, akiknek szóvivőjévé vált, hatvan élő libát engedtek a kordonokkal lezárt Kossuth térre.

Érkezhet az ügyben helyreigazítás a bíróságtól, mondhat az új kormányfő bármit, "néhány liba leküzdötte a kordont", tréfálkozik Navracsics Tibor a Fidesz nevében, örvendve az általában is eredeti humoráról ismert Magyar Gárda újabb akciójának.

Hol libákat eregetve, hol csak hivatkozva rájuk, előre hozott választásokat követeltek kint és bent. Úgy festett, mindössze 204 ember van a Kossuth téren és környékén, aki másként gondolja, s ezért miniszterelnökké választotta Bajnai Gordont. Neki kell bebizonyítania, hogy ennél sokkal többen vannak a pártján, még ha nincs is pártja. A mögé álló szocialistáknak és liberálisoknak lesz még egy feladatuk: miközben Bajnai válságkezelő kúrát vezényel, nekik 2010-ben oda kell állniuk a választók elé valamivel, ami több mint kúra. Miközben az folyik a nevükben.

Navracsics Tibor szerint Bajnai Gordon kormánya nem szakértőkből áll. A választ majd a tettek adják. Az viszont biztos, hogy nem is politikai kabinet. Ez lehet probléma és megoldás is. Ha Bajnai és a pártoktól arrébb húzódott kormánya jól teszi a dolgát, ezzel önmagában is létrehozza a régóta hiányolt harmadik erőt, de legalábbis a harmadik típusú mentalitást.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.