A kasszafúró négy nyelven beszélt

Pantali Zoltán negyven éve nem tud szabadulni a sopronkőhidai fegyházból. Nem élheti át az éjfél utáni perc szabadító mámorát, amikor is tíz-tizenöt év után nyílik a börtönajtó, a kilépő tétován körülpislog, mintha szemébe verne a fény, pedig a holdat is felhő takarja. Aztán még visszapillant a szögesdróttal megkoronázott, tömör falakra, majd beugrik a járó motorral rá váró autóba, s nem nagy gázzal, inkább kiélvezve az első pillanatok örömét, szinte bánatos méltósággal kigurulnak Sopronkőhidáról.

Pantali Zoltán dandártábornok, fegyházparancsnok önmaga és hivatása foglya. Pedig igencsak szabadnak született, már gyermekkorában is kicsi volt neki a tér városában, Vasváron. Általános iskolásként körbekerekezte a Balatont, járta az országot. Manapság - amikor éppen nem Kakukk Marciról beszélget valamelyik életfogytiglanos elítélttel, vagy egy gambiai rab mandinkai nyelvjárásával ismerkedik a vastag falak között - már az egész világot járja: Kínát, Tunéziát, Dél-Afrikát. De szabadságot talál az eső utáni erdei bóklászásban, imád gombát szedni, hetven fajtát ismer föl, gombafasírtja legendás.

Pantali Zoltán
Pantali Zoltán

Az elzártságot, a börtönt persze még elítéltként is meg lehet szokni, nemhogy parancsnokként.

Pedig az elítéltek félnek a sopronkőhidai fegyháztól. Bármilyen hihetetlenül hangzik is, ennél már csak szabadulásuk órájától rettegnek jobban. A börtönben kialakították saját helyüket a belső hierarchiában. Odakinn újra fel kell építeni önmagukat, mégpedig a szokásaiban és lehetőségeiben megváltozott külvilág követelményei szerint.

- Volt egy fogvatartottunk, akit 1962-ben halálra ítéltek - emlékszik vissza a parancsnok. - Bűntársával agyonütöttek egy öregasszonyt, s miközben kirabolták, megjelent a házban a nő kisunokája. A bűntárs őt is meg akarta ölni, de a mi elítéltünk nem engedte. Ezért ő kegyelmet kapott, halálos ítéletét az akkor 20 évi szabadságvesztést jelentő életfogytiglanra változtatták. Rettegett a szabadulástól. Később találkoztam vele, elmondta, hogy hónapokig nem mert bemenni egy ABC áruházba, félt, hogy tolvajnak nézik, ha leemel egy konzervet a polcról. 1962 előtt ugyanis még nem léteztek önkiszolgáló boltok. A nőkkel való ismerkedést pedig újra meg kellett tanulnia. Neki sikerült talpra állnia, egy nagyvárosban él a feleségével, beilleszkedett a világba.

A parancsnok Veszprémben, a vegyipari technikumban tanult, másodikos volt, amikor ösztöndíjat hirdetett a rabokat foglalkoztató sopronkőhidai textilüzem. A postáscsaládba született Pantali Zoltán kapott az alkalmon, s érettségi után civil művezető lett a klasszikusan kék munkaruhákat, ágyneműket készítő üzemben. Hangot talált a nehézfiúkkal. Elvégezte a Rendőrtiszti Főiskolát, később jogi doktorátust szerzett, s megcsinálta a szakvizsgáit is - lehetne bíró, ügyész vagy akár ügyvéd. Ő mégis úgy érzi, hogy itt tehet a legtöbbet.

A büntetés-végrehajtási intézetben most 572 elítéltet tartanak fogva, közülük tizennyolc életfogytiglanos, egy közülük ténylegesen soha nem szabadulhat. Akad elítélt, aki büntetése idején kétszer is kiolvassa a sokkötetes könyvtár minden könyvét. Valószínűleg így tett volna a négyszeres gyilkos Donászi Aladár is, aki Győrött egy rendőrt, Budapesten egy pénzszállítmányt kísérő egyetemistát, Sárszentmihályon pedig két vadászt lőtt le a bűntársával. A katonatisztből profi bűnözővé lett Donászi azt hitte, hogy vezér lesz a börtönben. Erre azonban nem volt lehetősége, mert magánzárkát kapott, nem találkozhatott a rabtársaival. Donászi már a tárgyalást követően kijelentette, hogy nem tölti le a büntetését. Vagy megszökik, vagy végez magával. Öt év után megtette.

- Volt alkalmam beszélgetni vele - emlékezik Pantali Zoltán. - Tersánszky Józsi Jenő írásait szerette, nagy vitáink voltak Kakukk Marci személyiségéről. Többször átrágta magát Popper Péter könyvein is.

A parancsnok mesél egy mackósról is, aki gyűlölte az erőszakot, s megvetette azokat, akik szétverték vagy fölrobbantották a széfeket. Ez a kaszszafúró négy nyelven beszélt, szerte a világon magyar grófként ismerték, sztetoszkóppal és két szál dróttal percek alatt kinyitotta a páncélszekrényeket. Egy bécsi széffel félórát is időzött, de csak azért, mert kiderült, hogy elfelejtették becsukni.

A dandártábornok - egyebek között - a kinti esélyt megadó foglalkoztatások megszervezéséért kapta meg az Emberi Jogokért Emlékplakettet.

- Foglalkoztatni, tanítani kell az embereket - mondja Pantali Zoltán. Tavaly 230 elítélt szerzett itt általános vagy középiskolai bizonyítványt, illetve gépkezelői, kőművesi, parkgondozói, kerékpár-javítói szakképesítést. Hároméves számítógépes tanfolyamot is szerveztek.

Az egyik beiratkozott időközben szabadult, de vizsgázni visszatért.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.