Ki kicsoda az új kabinetben? - A herflitől az autóversenyzésig

A Bajnai-kormány új tagjai nem mindennapi emberek. Van, aki már az Antall-éra megbecsült köztisztviselője volt, miközben leendő minisztertársa még az iskolapadot koptatta. Van, aki herflizik - szájharmonikázik - és Kapolcson koncertezik, és van, aki aktív autóversenyző.

Balázs Péter, aki Mr. Európa lett

Balázs Péter (68 éves) lesz a Bajnai-kormány doyenje, ha külügyminiszterré választják. A karrierdiplomata pályaívét kétségtelenül az EU rajzolja fel: négy évtizede külkereskedőként kezdett foglalkozni az akkori Közös Piaccal, majd a nyolcvanas években öt esztendőn át az Európai Közösséghez akkreditált magyar tanácsos volt Brüsszelben. Hivatali pályáján a gazdasági, majd a külügyi államtitkárságig emelkedett - az előbbi tisztséget Antall József, az utóbbit Medgyessy Péter kormányában töltötte be -, de közben nagykövet volt Koppenhágában, Bonnban és Brüsszelben. Mr. Európa: így hívták a mindig elegáns, angolul, franciául és németül is választékosan beszélő Balázst a külföldi diplomaták. S valóban, integrációs államtitkárként, az unió nagyköveti tanácsának képviselőjeként, majd az első magyar uniós biztosként Európa volt alighanem a legkedveltebb működési területe. S noha ő volt az MSZP "árnyékkormányának" külügyminisztere, a párt külügyi és integrációs kabinetjének vezetője a 2000-es évek legelején, a legutóbbi EP-választások után mégsem ő került magyar képviselőként Brüsszelbe. Ehelyett a Közép-európai Egyetem professzoraként, tucatnyi magyar és nemzetközi uniós szakkönyv szerzőjeként és szerkesztőjeként a tudományba menekült. Mígnem Bajnai hívására most felért, felérhet a csúcsra. "Olyanok vagyunk, mint egy feudális hadsereg. Hűbéruraink luxemburgi, máltai, magyar, portugál zászlókat lobogtatva, feltartott lándzsákkal rohamot indítanak egy rakétákkal felszerelt szuperhadsereg ellen. Széttagolva, körömszakadtáig ragaszkodva
a nemzeti privilégiumokhoz, semmire sem fogunk menni" - jelentette ki tavaly október végén a Zoom-nak nyilatkozva.

 

Herczog László, aki nem nagyon költözködik

Az új munkaügyi és szociális miniszter nem költözködő típus. Több mint húsz éve él ugyanabban a lakásban feleségével és lányával, és majdnem húsz éve dolgozna ugyanabban az irodában is - ha időközben a feje fölül le nem bontották volna az épületet (a Roosevelt téri "Zöld Házat"). Herczog László (60) 1974-ben a közgazdasági egyetem elvégzése után helyezkedett el a Pénzügyminisztériumban, majd 1988-ban áthívták a munkaügyi tárca elődjének számító Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal egyik osztályát vezetni. Az Antall-kormány megalakulásakor nevezték ki a munkaügyi tárca helyettes államtitkárává. Azóta ezt a beosztást tölti be, bár az irodai ajtón sokszor változott a tábla. 1998-ban területével együtt a Gazdasági Minisztériumhoz került, majd két éven át miniszteri megbízottként végezte ugyanazt a feladatot, azután 2002-ben a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi, 2006-tól a Szociális és Munkaügyi Minisztérium lett a felirat, ahogyan helyettes államtitkárból is 2006-ban, az elnevezések változásával lett szakállamtitkár. Most valószínűleg irodát cserél majd, de lakásváltáson nem gondolkodik - marad a gazdagréti panelben.

Hónig Péter, aki nagy vitorlázó

A közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszteri poszt várományosa alighanem a legtöbb munkahelyet felsoroló életrajzot teheti le az asztalra az új kormány leendő tagjai közül. A gépészmérnök végzettségű Hónig Péter (58) a rendszerváltás idejére már szerzett nemzetközi cégvezetői tapasztalatot, amelyet jól tudott kamatoztatni a kibontakozó magyar kapitalizmusban. 1998 és 2000 között a gazdasági tárca helyettes államtitkára volt. Bár ezután visszalépett a menedzservilágba a svájci ABB magyar cégének alelnökeként, ettől kezdve többször is igénybe vette az állam a szolgálatait érzékeny feladatok ellátására. Afféle problémamegoldó menedzserként nevezték ki két esetben is nagy állami cég élére. Először 2002-ben a Dunaferr elnök-vezérigazgatójává. A privatizáció levezénylése után a Malév elnöki posztja volt, ahonnan ugyancsak a privatizáció nyomán távozott. Akkor is hozzá fordultak, amikor az összeomlás küszöbére jutott, állami résztulajdonban lévő Transelektro-csoportot kellett a lehető legkisebb veszteséggel konszolidálni, szétdarabolni és új tulajdonosok kezébe adni. Ezek az állások is mutatják, hogy Hónig szeret nagy szélben, politikai hullámverésben vitorlázni. Ezt nemcsak az üzleti életben teszi, hiszen közismerten szenvedélyes vitorlás, ami lényegében a nyilvános szerepléseiben az állandóságot jelenti az elmúlt évtizedekben. Most a francia tulajdonú Budapesti Erőmű vezérigazgató-helyettesi pozíciójából érkezik a kormányba.

Oszkó Péter, aki szereti feszegetni a határokat

A pénzügyminiszter-jelölt két éve még az állam ellen küzdött a helyi iparűzési adó felszámolásáért, azóta szinte az összes független gazdaságpolitikai koncepciót alkotó műhelyben (Cemi, adótanácsadók, Reformszövetség) részt vett. Oszkó Péter (36) a Deloitte elnök-vezérigazgatója. Az egyetem elvégzése után 1997-ben a KPMG-nél helyezkedett el, majd 2001-től a Freshfields Bruckhaus Deringer ügyvédi irodánál vezette az adótanácsadó részleget. Alig 30 évesen lett a Deloitte adópartnere, majd 2007-ben - Simor András jegybankelnöki kinevezését követően - a cég elnök-vezérigazgatója. A fiatal menedzser - mint magáról állította - mindig is szerette feszegetni a határokat. Autodidakta módon - az internet segítségével - tanult meg szájharmonikázni, és miután bluest játszik, a stílusnak megfelelő hosszú hajat hordott évekig - az adótanácsadói világban viszont nem ez a megfelelő viselet. A nyiratkozás után sem mutat azonban rosszul új, 2005-ben alakult együttesében, a Blue sPotban - havonta, kéthavonta adnak koncertet is. Oszkó egyébként is veszélyesen él: a menedzsereknél kötelező fallabda mellett a sziklamászás is a hobbijai közé tartozik.

Vahl Tamás, aki jól ért a navigációhoz

A NavNGo-nál (az utóbbi évtized legnagyobb nemzetközi sikerű, navigációs megoldásokat fejlesztő cégénél) az elmúlt években sűrűn váltották egymást a vezetők, Vahl Tamásnak (48) viszont állítólag lett volna esélye tartósan megülni a mások számára forrónak bizonyult székben. A kereskedelmi és informatikai területen egyaránt sikeres szakemberre amúgy nem jellemző a helyben maradás: átlagosan 3-4 évenként új feladat (és ezzel sokszor gyökeresen új gazdasági terület) után néz. Kivételt egyedül a német hátterű, vállalatirányítási rendszereket gyártó SAP-vel tett, innen 9 év év után távozott tavaly év elején. A gyerekkorában Németországban élő, külkeres diplomával rendelkező, ma is aktív autóversenyző Vahl szakmai életrajza csaknem töretlen. A Metrimpex, a Konsumex, a Siemens, a Berliner Bank, a HP, az IBM és az SAP egyaránt jó referencia volt a továbblépéshez, ugyanúgy, mint a Német-Magyar Kereskedelmi Kamara elnöki pozíciója. Kizárólag az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Zrt. üzletfejlesztési igazgatói állása lóg ki némileg a sorból (a vállalat a BKV-nak is adott tanácsokat, sok-sok milliárdért, végül kevés kézzelfogható eredménnyel). Ez utóbbit Vahl ismerői már a poszt elfoglalásakor is átmeneti parkolópályának tekintették - azt, hogy nem alaptalanul, jelzi, hogy az AAM-es időkre a NavNGo honlapján fellelhető kivonatos Curriculum vitae sem utal.

Varga Zoltán, aki jól adogat

A hozzá közel állók azt mondják, Varga Zoltánnak (57) dilemmát jelentett az önkormányzati tárca élére szóló felkérés, de hamar döntött: kötelességének érezte vállalni a posztot. Valószínűleg nem először kellett egyéni, közösségi érdekekkel és erkölcsi megfontolásokkal számot vetnie. A Miskolcon született Varga - aki többszörös mérnök: vegyipari-üzemmérnöki diplomáját a pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskolán, majd mérnök-közgazdász végzettségét a Budapesti Gazdasági Főiskolán szerezte - 1994-ben kötelezte el magát a politika mellett. A Békés Megyei Közgyűlésben volt képviselő, majd - mintegy húsz év múltán megválva az orosházi üveggyár műszaki igazgatói posztjától - a megyegyűlés elnöke lett. Persze, nem csak ez a poszt jelenti az önkormányzati munkában szerzett tapasztalatainak forrását: jelenleg is tagja Orosháza képviselő-testületének, és - hogy több szintről gyűjtse politikai munícióját - parlamenti képviselő, tagja az Európai Unió Régiók Bizottságának, 2008 májusa óta a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke, ez év tavaszától az MSZP Békés megyei szervezetének első embere. Szeret teniszezni. Főképp a párost kedveli. Azt mondják: adogatásban és fogadásban egyaránt jó.

Vahl Tamás
Vahl Tamás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.