Az utolsó pillanatig formálódik a Bajnai-kabinet
Kiss Péter kormánytagsága hosszú tárgyalás eredménye. A kancelláriaminiszter korábban visszautasította a munkaügyi tárcát, miként először visszadobta a később mégis elfogadott társadalompolitikai koordinációért felelős tárca nélküli miniszteri posztot is.
Bajnai eredetileg átalakította volna a kancelláriát, a teljes struktúráját letisztította volna - ezért nemcsak Kissre, de miniszterre sem lett volna szüksége. A belső lobbik és az irányítási kényszerek azonban meggyőzték, hogy a végrehajtás gördülékenységéhez szükség van a MeH-re. Bajnai és Kiss tárgyalásai végül azt az eredményt hozták, hogy az MSZP alelnöke lesz a kormány társadalompolitikai koordinációért felelős tárca nélküli minisztere. Kissnek ezt sikerült tartalommal megtöltenie: így a miniszterelnök első számú politikai helyettese lesz, s vezetője annak a társadalompolitikai kabinetnek, amely a válságkezelés ágazati döntéseit hozza. E kabinet tagja az oktatási, a szociális és munkaügyi, illetve az egészségügyi miniszter. Kiss a felelős a kormány és az MSZP közti kapcsolattartásáért is.
A kancelláriaminiszter Molnár Csaba jelenlegi közlekedési és energiaügyi miniszter lesz. Egy korábbi elképzelés szerint a Molnár vezette MeH alá került volna a titkosszolgálatok felügyelete is, miután Szilvásy György bizonyosan távozik a kormányból. Eszerint a szolgálatokat államtitkári rangban felügyelte volna az új vezető. Legutolsó információink szerint mégis inkább az várható, hogy marad a tárca nélküli miniszteri poszt - Szilvásy nélkül. Úgy tudjuk, helyére nem a jelenlegi államtitkár, Iváncsik Imre kerül, hanem egy másik pártpolitikus. Szintén volt egy olyan forgatókönyv, amely szerint a Gyenesei István vezette Önkormányzati Minisztériumot a Draskovics Tibor irányította IRM-hez helyezték volna. A kormánystruktúrával kapcsolatban azonban hamar változtak a forgatókönyvek; legutolsó értesüléseink szerint az önkormányzati portfólió inkább a Molnár Csaba irányította MeH alá tartozik majd államtitkári irányítással - vélhetően Gyenesei vezetésével. Draskovics kormánytag marad, várhatóan változatlan miniszteri feladatkörrel.
Megszűnik viszont Molnár Károly kutatásfejlesztési tárca nélküli miniszter posztja. Ezért az államtitkár Kolber István is feladat nélkül maradhat, ahogyan több, a MeH alá tartozó államtitkár is távozik, vagy más poszton kap munkát.
Ide tartozik, hogy az államtitkári kar egyelőre változatlan marad, de az új kormányfő ezen is változtatni akar a közeljövőben. Szekeres Imre honvédelmi, Hiller István oktatási, Szabó Imre környezetvédelmi, Gráf József agrárügyi és Székely Tamás egészségügyi miniszterek maradnak a tárcájuknál. Azt egyelőre nem tudni, ki lesz Szűcs Erika szociális miniszter utódja. Úgy tudjuk, felkínálták az állást Barát Gábornak, az Országos Nyugdíjfolyósítási Főigazgatóság vezetőjének, de visszautasította. A külügyminiszter Balázs Péter, Magyarország első uniós biztosa lesz.
Szintén tudható, hogy a pénzügyminiszteri széket Oszkó Péter, a Deloitte Zrt. vezetője veszi át, míg a gazdasági tárcát Vahl Tamás irányítja majd. Ő jelenleg a Német-Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke, dolgozott a Berliner Bank számítástechnikai leányvállalata magyarországi képviseletének és a SAP Hungary igazgatójaként. Vahl 2005-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést az ország informatikai infrastruktúrájának kifejlesztésében játszott szerepéért. A korábbi elképzelésekkel ellentétben mégsem választják le a fejlesztésügyeket a tárcáról, így ezeket is Vahl felügyeli majd. Nem tudni, hogy a Molnár Csaba átigazolásával megüresedő közlekedési miniszter székét ki foglalhatja el. Bajnai stábja még formálódik: csak Szigetvári Viktor kabinetfőnök személye biztos. Úgy tudjuk, a leendő kormányfő még tegnap is tárgyalt a Gyurcsány-kabinet egyes főtanácsadóival.