193 szavazat kell az új kormányhoz
A szocialisták 188-an vannak - a mandátumáról lemondott Szabados Ákos helyére a mai napon kerül Velez Árpád - a tizenkilenc tagú liberális frakcióból pedig tizenhatan várhatóan megszavazzák Bajnai Gordon kormányfővé választását. (Az SZDSZ-ből hárman: Béki Gabriella, Velkey Gábor és Gulyás József jelezték korábban, hogy nem támogatják az indítványt, Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter pedig, bár nem írta alá a Bajnai-nyilatkozatot, közölte, hogy az SZDSZ többségével szavaz.)
A konstruktív bizalmatlansági indítványt tehát 203-an bizonyosan támogatják (talán egy-két, immár független MDF-es is), ez pedig több a miniszterelnök-cseréhez szükségesnél.
A mai parlamenti ülésnap Velez Árpád mandátumigazolásával és eskütételével kezdődik, majd a konstruktív bizalmatlansági indítvány vitájával folytatódik. Elsőként Gyurcsány Ferenc, majd Bajnai Gordon mond beszédet - mindketten hatvanperces keretben. Ehhez két körben - először 20-20, majd 10-10 percben - szólnak hozzá a frakciók.
Miután az MDF-frakció formálisan megszűnt, így a politikusok csak függetlenekként kaphatnak szót: elsőként Herényi Károly, aki a két hozzászólási kör között mondhatja el álláspontját, tíz percben. A vita végén Bajnai kap ismét szót: negyedórában reagálhat az elhangzottakra. Ezt követően szavaz a T. Ház a konstruktív bizalmatlansági indítványról, majd Bajnai Gordon leteszi az esküt. Az új kormány miniszterei - akiket Bajnai várhatóan még az eskütétel előtt megnevez - legkorábban április 20-án tehetik le esküjüket a parlamentben.
Az Országgyűlés ma dönt a képviselők költségtérítéséről szóló népszavazásról, és állást foglal majd a Fidesz által benyújtott, a parlament feloszlatására vonatkozó indítvány sürgős tárgyalásáról is.