Élesbe fordul a kampány
Az EP-választásról szóló értesítőket péntekig mindenkinek meg kell kapnia, így a héten megkezdődhet az aláírásgyűjtés. Most csaknem ugyanannyian indulnának, mint 2004-ben: akkor a Magyarországnak biztosított huszonnégy mandátumért tizenhat párt szállt ringbe, ezúttal a huszonkét helyért tizenheten küzdenének, legalábbis eddig ennyien kérték nyilvántartásba vételüket az Országos Választási Bizottságnál (OVB). Az indulók között van valamennyi parlamenti erő, de a politikai spektrum a kommunistáktól a szélsőjobbig terjed, s a listán több kisgazda, szociáldemokrata, illetve kisebbségi pártformáció is szerepel.
A 2004-es választáson végül nyolc párt vett részt, míg a képviselői helyeken négyen - a Fidesz (12), az MSZP (9) az SZDSZ (2) és az MDF (1) - osztoztak. A jelenlegi közvélemény-kutatási adatok szerint azonban könnyen lehet, hogy csak ketten lépik túl az ötszázalékos mandátumszerzési küszöböt. Érdekes, hogy ezúttal a KDNP - amely 2004-ben egyáltalán nem jelentkezett be az OVB-nél - most önálló jelölőszervezetként indul, bár már korábban bejelentették, hogy a Fidesszel közös listát állítanak. Sötét ló ugyanakkor a Jobbik, amely egyes adatok szerint a bűvös öt százalék közelébe juthat.
A június 7-i EP-választáson pártlistákra szavazhatunk, és az egész ország egyetlen választókerületnek minősül. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a huszonkét mandátumot nagyjából arányosan osztják el azon pártok között, amelyek a voksok legalább öt százalékát megszerezték. Például 2004-ben a Fidesz 47 százalékkal vitte el a mandátumok felét - az MSZP akkor 34 százalékot szerzett -, míg a most prognosztizálható hatvan százalék körüli szavazatarány a képviselői helyek kétharmadát jelenthetné. Ha több kis párt is átlépné a küszöböt, a nagyok rosszabbul járnának.
A pártok számára a részvétel elvileg nem jelenthetne gondot, hiszen az ajánlószelvények gyűjtésére biztosított egy hónap alatt mindöszsze húszezer támogatót kell szerezniük, miközben egy parlamenti választáson ennek a hétszeresére van szüksége annak, aki valamennyi egyéni körzetben jelöltet szeretne állítani. Ezt a könnyűnek tűnő akadályt 2004-ben mégis csupán az indulni kívánók fele vette sikerrel. Így a nyilvántartásba vett szervezetek jó része valószínűleg most is kihullik e rostán.
Pártlistát az OVB-nél bejegyzett pártok állíthatnak - a nyilvántartásba vételt még csaknem egy hónapig lehet kezdeményezni -, feltéve, hogy lesz elég támogatójuk. Érdemes ügyelni rá, hogy az ajánlásokat kizárólag a választási irodák által küldött hivatalos nyomtatványon gyűjtsék, mert a másolt papírokat az összesítéskor érvénytelennek minősítik. A listákat és az azokon szereplő jelölteket - legfeljebb huszonkét név tüntethető fel - az ajánlószelvények átadásával május 6-ig kell bejelenteni az OVB-nél.
A választói névjegyzékeket szerdától a helyben szokásos módon - általában a polgármesteri hivatalokban - közszemlére tették, és egy hét áll rendelkezésre ahhoz, hogy ezzel kapcsolatban kifogást nyújtsanak be. Tiltakozhat, aki kimaradt, de a névjegyzékbe történt felvétel miatt is lehet panaszt tenni.