Sólyom élesen bírálta Szabót
Szabó Máté megütközést kiváltó megnyilvánulásai veszélyeztetik az országgyűlési biztos intézményébe vetett bizalmat - szögezte le tegnap Sólyom László, amikor hivatalában fogadta az ombudsmant. Az államfő arra is felhívta Szabó figyelmét, hogy csak a másik három ombudsmannal együttműködve hatékony a jogvédelem. Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az államfő reményét fejezte ki, hogy a biztos jogvédő tevékenysége megerősíti a munkája iránti bizalmat, s leszögezte, hogy Szabó eddigi tevékenységével számos visszásságot tárt föl.
Az ombudsmani hivatal minderre úgy reagált: az államfővel folytatott megbeszélést Szabó Máté megszívlelendőnek és tanulságosnak tekinti. Az államfő azután kezdeményezett találkozót az ombudsmannal, hogy Szabó egy interjúban azt mondta: egy cigány önkormányzati képviselővel és egy kriminológussal folytatott beszélgetéséből "kirajzolódott a kimondhatatlan: a cigánybűnözés profilja". Kijelentése miatt tucatnyi civil és jogvédő szervezet tiltakozott, s lemondásra is felszólították. Szabó visszavonta kijelentéseit, és kijelentette: csak akkor mond le, ha olyan szervezetek szólítják erre fel, amelyeket az alkotmány erre feljogosít.
Valószínű, hogy az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága tárgyal a nyilatkozatról, illetve a kialakult helyzetről. Ugyanakkor nincs olyan szervezet, amelyet az alkotmány följogosítana arra, hogy lemondassa Szabót. Az alaptörvényből annyi derül ki, hogy az ombudsmanokat az államfő jelöli, és őket a parlament kétharmados többséggel választja meg. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosáról szóló törvény viszont elég részletesen szabályozza a megbízatás megszűnésének elvi lehetőségét. E szerint a biztos lemondhat, de távoznia kell akkor is, ha a parlament összeférhetetlenséget állapít meg, illetve felmenti vagy megfosztja tisztségétől. Felmentési ok az lehet, ha az ombudsman saját hibáján kívül kilencven napon túl nem képes ellátni a feladatait. A tisztségétől pedig akkor foszthatják meg, ha jogerősen elítélik, vagy arra más körülmény miatt válik méltatlanná.. Tehát értelmezés kérdése, hogy mit kell egy ombudsmannak "elkövetnie", hogy méltatlanná váljék. A tisztségtől való megfosztást egyébként - az arra alapul szolgáló körülmények vizsgálata után - az Országgyűlés mentelmi bizottsága kezdeményezheti, a parlament pedig kétharmados többséggel dönt. Amennyiben a poszt így üresedik meg, két hónapon belül új biztost kell választani.
Parlament által megválasztott közjogi méltóságot a rendszerváltozás óta még soha nem mentettek fel.