Milady módszere: túlszámlázás emberrablással

Klasszikus vendéglátó-ipari lehúzási módszer áldozatai lettek a FIFA játékosügynökei, akiket egy Szent István körúti lokálból (nem cáfolt sajtóhírek szerint a Milady Night Clubból) addig nem engedtek el, amíg állítólagos fogyasztásukért nem fizettek 400 ezer forintot.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség két képviselője (egy brit és egy luxemburgi állampolgár) április 4-én éjjel szórakozott a klubban. Vitatták a több mint félmillió forintos számlát, addig viszont nem akarták elengedni őket, amíg nem fizetnek. A BRFK tájékoztatása szerint egyenként egy bankautomatához kísérték a két külföldit, akik a fenyegetés hatására több mint négyszázezer forintot adtak át a három gyanúsítottnak. Az egyik sértett másnap feljelentést tett, a nyomozók április 6-án hajnalban, a belvárosban mindhárom gyanúsítottat elfogták, s őrizetbe vették. Az ügyben az eljárást emberrablás megalapozott gyanújával a BRFK szervezett bűnözés elleni osztálya folytatja.

"Az őrizetbe vett személyek között van felszolgáló és biztonsági őr is, van, amelyikük nem volt ismeretlen a rendőrség előtt" - mondta lapunknak Gulyás Imre, az osztály vezetője. A vélelmezett elkövetők többen voltak, ezért a bűntársaikat még keresik. Mint mondta, a "konzumálásos túlszámlázás" ismert jelenség, de ezen ügyeknek csupán elenyésző része jut el bűncselekményi szakaszba, ami általában kényszerítés, személyi szabadság megsértése vagy emberrablás.

E bűncselekményeknek amúgy is nagy a látenciájuk, hiszen a sértett sem mindig számol be szívesen arról, hogy egy night-klubban töltötte az estét. Ha a vendéggel szemben erőszakos cselekményt követnek el, általában a sértett feljelentést tesz, nem jellemző, hogy szó nélkül hagyja. Az emberrablásos ügyeknél az esetek túlnyomó többségében a rendőrség azonosítani tudja az elkövetőket, és kiemelkedően jó a felderítési arány. Gulyás Imre hangsúlyozta, hogy az emberrablás alapesetben is 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A Szent István körúti lokál régóta kétes hírnévre tett szert a Budapestre látogató külföldiek körében. A Milady (korábban Nirvana, illetve Lola) az amerikai nagykövetség által összeállított legutóbbi éves feketelistákon is szerepelt mint amelyet tanácsos elkerülni. A szórakozóhelyre évek óta panaszkodnak a magyar fővárossal foglalkozó internetes fórumokon az odalátogatók; volt, akinek több mint száz svájci frankot számoltak fel két deci kóláért, aki pedig nem hajlandó fizetni, azt a számla kiegyenlítéséig nem engedik el. Volt, akinek három éve három meleg sörért 54 ezer forintot számláztak ki. A helyszínre hívott rendőrökkel kapcsolatban sincs jó tapasztalatuk a turistáknak, szerintük a rendőrök - bár előttük sem ismeretlenek az alkalmazott módszerek - a biztató mosolyon kívül nem sokat tesznek.

(Szerettük volna a hely üzemeltetőjét is megszólaltatni, a tudakozó szerint azonban a szórakozóhelynek nincs telefonszáma, a rendőrség pedig sem a pontos helyszínről, sem a tulajdonosi körről nem adott felvilágosítást.)

Emberrablásos ügyeknél a rendőrség általában kérni szokta az illetékes hatóságtól az ominózus szórakozóhely bezárását az eljárás befejezéséig, ez viszont például tulajdonosváltással vagy új néven való nyitással könnyen kijátszható.

"A rendőrségnek van lehetősége, hogy kérje az önkormányzattól átmeneti intézkedésként a vendéglátóhely bezárását az eljárás lefolytatásáig. Ha ezt kérik tőlünk, azonnal intézkedni fogunk" - mondta lapunknak Rónaszéki László, az V. kerület jegyzője. Tudomása szerint évente két-három hasonló eset történhet a belvárosban.

Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi ügy részletei még nem tisztázottak, olykor az is előfordul, hogy a vendég nem nézte meg elég figyelmesen az étel- vagy itallapot. Az önkormányzat hatóságként akkor intézkedhet, ha a vendéglátóhely például túl zajos, ilyenkor a zeneszolgáltatást korlátozhatják. A jegyző felhívta a figyelmet: ha az adott vendéglátóhely megkapta a szakhatóságoktól (többek közt az ÁNTSZ-től vagy a tűzoltóságtól) a szükséges hozzájárulásokat, az önkormányzat nem mérlegelhet, köteles kiadni a működési engedélyt.

"Évente öt-hat túlszámlázásos eset jut el hozzánk. Ez szerencsére nem számottevő mennyiségű, de egy ilyen eset is sok, hiszen rengeteget árt az ország imázsának" - mondta lapunknak Kathi Attila, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője. Fogyasztóvédelmi szempontból azt vizsgálhatják, hogy megfelelő volt-e az ártájékoztatás. "Ha 90 ezer forintot kérnek egyetlen üveg pezsgőért, és ezt feltüntetik az itallapon, az teljesen szabályos." Utólag szinte lehetetlen bizonyítani, megkárosították-e a vásárlót. A károsultnak akkor jobbak az esélyei, ha a helyszínen kihívja a rendőrséget, vagy más, illetékes hatósághoz fordul.

Kathi szerint a konzumálás (a vendéget a helyre becsábító vagy bent fellépő hölgyek által fogyasztott, horribilis összegű italok kifizettetése) a nyári szezonra jellemző leginkább. A fogyasztóvédelmi hatóságnak tavaly szeptember óta van jogköre arra, hogy ha az a fogyasztók széles körét érintő kárral fenyegető veszély elhárítása érdekében szükséges, ideiglenesen bezárassa az adott vendéglátóhelyet, de azóta ilyenre nem került sor.

A pórul járt játékosügynökökéhez hasonló esetről számolt be az egyik, budapesti szórakozóhelyekkel foglalkozó fórumon két hete egy panaszos. Mint írta, a Miladyben a sztriptíztáncosoknak rendelt italokat tízszeres áron számolták fel nekik, a személyzet szerint azért ilyen drágán, mert az árban két óra szex is benne foglaltatik. Bár a vendégek közölték, erre nem tartanak igényt, mégis egy 240 ezer forintos számlát akartak kifizettetni velük. Mivel nem volt náluk elég pénz, a biztonsági emberek - hasonlóan a mostani esethez - egy közeli bankautomatához kísérték őket, és kivetették a pénzt a számlájukról. (S. G.)

Milady bár
Milady bár
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.