Ahogy a HospInvest számolt...

150 napja van a HospInvest Zrt. tulajdonosainak, hogy talpra állítsák cégüket. Úgy tudjuk: legkésőbb hét végére megkapják bérüket a cég kórházaiban dolgozók. A tulajdonos önkormányzatoknál készülnek a kríziskezelés forgatókönyvei.

- Oltjuk a tüzet, és minden erőnkkel keressük a megoldást, tárgyalunk - mondta lapunknak a csődvédelembe menekült HospInvest egyik tulajdonosa. Nyilatkozatra nem vállalkozott, mondván, az most Kollányi Gábor elnök feladata. Ő tárgyal a csaknem 500 beszállítóval, az egészségbiztosítóval és a CIB bankkal is.

A dolgozóknak e hét közepén átutalják az áprilisi bért, amit a hét végéig meg is kapnak - erről már Kollányi Gábor tájékoztatott. A fogyóanyag-szállítókat arra kérik, várjanak egy újabb hónapot a pénzükre, és közben szállítsanak a HospInvest kórházainak. Tárgyalnak a néhány nappal ezelőtt a számlájukról a beérkező összegeket leemelő CIB bankkal is az együttműködés folytatásáról.

A bank szóvivője, Bognár Zoltán a Népszabadságnak azt mondta: nagyon szeretnék megoldani a helyzetet. Hangsúlyozta: jogszerűen jártak el, amikor leemeltek 1,2 milliárd forintot a HospInvest Zrt. számlájáról. Megjegyezte: nem zárolták a számlát, sőt a krízis kezeléséhez szükséges összeg felhasználását lehetővé tették. Két megoldást is el tudnak képzelni: ismét közvetlenül finanszírozzák a HospInvestet. Ennek feltétele, hogy a tulajdonosok kellő garanciákat adjanak. A szóvivő szerint ez történhet abban a formában, hogy az új szakmai befektető tőkét emel a cégben, vagy úgy, hogy a jelenlegi tulajdonosok teszik ugyanezt. A másik megoldás, hogy közvetlenül a tulajdonos önkormányzatoknak utalják át a kórházak működtetésére szánt összeget. Már postázzák az érintett önkormányzati vezetőknek a bank erről szóló, a kapcsolatot, a közös gondolkodást kezdeményező levelét. A pénzintézet ajánlata egyszerű: az önkormányzat viszszaveszi a HospInvesttől a kórházat, s ők - megfelelő fedezet mellett - hitelt adnak a működtetésre.

Lapunk úgy tudja: a HospInvest Zrt. kórházainak több vezetője is próbálkozik háttértárgyalásokkal az önkormányzati vezetőkkel, hogy tisztázzák, visszavennék-e
a kórházat. Informátorunk szerint eddig nem jártak sikerrel, mert a helyhatóságoknak nem érdekük a "közpénznyelő üzemek" visszavétele. (A HospInvest többnyire nagy adósságállománnyal terhelt kórházakat vett át működtetésre.)

A krízisforgatókönyvek összeállítása Kiskunhalason azért már megkezdődött - mondta lapunknak Várnai László polgármester -, hiszen tulajdonosként ellátási felelősség is terheli az önkormányzatot. Egyelőre van 150 nap arra, hogy kiderüljön: bekövetkezik-e az a helyzet, amikor nincs más út, mint visszavenni az intézményt. Most úgy tűnik, áprilisban nem lesz fennakadás a kórház működésében. Aztán majd meglátják...

Nincs könnyű helyzetben a HospInvest tulajdonosi köre. Az egészségügyben szokatlan üzleti modell gyakran került bírálatok kereszttüzébe. A fejlesztéseiket nem saját tőkéből, hanem hitelekből finanszírozták. A törlesztésre pedig a kórházak által ellátott betegek után az egészségbiztosítótól érkező bevétel jelentett fedezetet. Gyorsan és sok intézményt akartak megszerezni, mert úgy vélték, bizonyos üzemméret alatt nem szervezhető meg gazdaságosan az ellátás. A céget a csődvédelemig eljuttató politikai és egyéb játszmák részleteinek ismerete kevesek kiváltsága. Tény: tavaly a pénzügyi reményeikhez képest 1,2 milliárddal kisebb összeget kaptak az egészségbiztosítótól. A kormányzat az OEP megtakarításának csak egy részét osztotta szét ugyanis. Innen 700 millióval jutott kevesebb a HospInvest kórházainak, mint amennyit reméltek. További 406 millió veszteségük volt azon, hogy a 13. havi béreket ki kellett fizetniük, de ezt az OEP a magáncégek által működtetett kórházaknak nem térítette meg, csak a költségvetési körbe tartozóknak. Terveztek 100 milliós vizitdíjbevételt is tavaly, ezt a népszavazás vette ki a kasszájukból.

Az egri kórházháború is sokat ártott a pénzügyi helyzetüknek. A betegek elmaradoztak, nem akartak egy ilyen feszültséggócban próbálkozni a gyógyulással. Egy sor háziorvos szolidaritásból az egri kórház helyett máshova utalta pácienseit. Mindez tovább apasztotta a cég bevételeit.

Néhány hete a Nógrád Megyei Bíróság nem jogerősen, de kimondta: a működtetési szerződés érvénytelen, majd - ettől nyilván nem függetlenül - az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank is bejelentette, kiszáll a cégből. A hitelezők válaszként megrohamozták őket. Az üzleti bizalmat és tőkéjét vesztő HospInvestnek nem maradt más útja, mint a csődvédelem. Ennek előkészületéről szóló hír kiszivárgott azonban, mire a számlavezető CIB Bank is lépett. Két lejárt tartozás összegét leemelte a HospInvest számlájáról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.