'Az elmúlt két hét nem volt dicsőséges időszak'
- Nem látok dobozokat a frakcióvezetői irodában. Mikor költözik?
- Ha van, amit mindig utáltam, az a költözködés, így a dobozolást az utolsó pillanatra hagyom. Egy darabig kétlaki leszek, miután huszadikán választunk új frakcióvezetőt. Utána végleg átköltözöm a Jókai utcai székházba.
- Mégis, mennyi időre tervez pártelnökként? Azt hallani, hogy mandátuma a 2010-es választásokig szól; addig azonban még hátravan a válságkezelés, az EP-választás és az országgyűlési kampány. Nem lesz diadalmenet.
- Pártelnöki mandátumom a következő tisztújításig szól, amely valóban a 2010-es választások után esedékes. Azt pedig, hogy a hátralévő időszak szocialista nászmenet vagy inkább gyászmenet lesz-e, majd akkor lehet eldönteni, ha tisztázzuk, mit is tekintünk sikernek. Én azt, ha a szocialista párt megkerülhetetlen politikai erő marad, bármilyen eredmény esetén.
- Ezek szerint lemondtak volna már arról, hogy 2010-ben győzzenek?
- Nem erről van szó. Az életben maradásnál jóval többet akarok. Számomra egy politikai erő akkor megkerülhetetlen, ha a magyar politika irányát nélküle, a hívei és értékei nélkül nem lehet meghatározni. Természetesen ezt minden szocialista elsősorban kormányzópártként szereti elképzelni, de nem ez az egyetlen tét. Demokráciában a pártok hol kormányoznak, hol nem. Az a fontos, hogy kiharcolják a szükséges befolyást saját értékeiknek.
- Abból milyen következtetést lehet vagy kell levonni, hogy míg Gyurcsány Ferencet két héttel ezelőtt 85, addig önt 91 százalékos támogatottsággal választották pártelnöknek?
- Azt semmiképpen, hogy én hat százalékkal jobb vagyok, mint Gyurcsány Ferenc. Ha ezen élvezkednék, akkor máris bebizonyítanám, hogy komplett idióta vagyok, aki alkalmatlan a feladatra. Ez a 91 százalék nem az én létező vagy nem létező erényeimnek szól, hanem annak, hogy a párt azt akarta: legyen olyan összefogás, amely tovább tudja vinni az MSZP-t.
- Vajon meddig életképes ez az összefogás? Meddig működhet a Kiss Péterrel és Szekeres Imrével, mint egyenrangú ügyvivőkkel felálló triumvirátus? Az elmúlt napok személyeskedő vitái a pártvezetésben nem kecsegtetnek sok jóval; Gyurcsány Ferenc "gyenge emberi minőségűnek" nevezte Szekeres Imrét.
- Az elmúlt két hét kétségtelenül nem volt dicsőséges időszak a párt életében. Más kérdés, hogy nemcsak az MSZP, de az ország is a roszszabbik arcát mutatta azzal, hogy miniszterelnök-jelölteket meg lehet fenyegetni, lehet őket zsidózni, románozni, miközben demokratikus védelem nélkül maradnak. A demokráciának ezt a vesszőfutását sokan szeretnék elfelejteni, a baloldal mindenképpen. Az elfelejtendő mozzanatok közt volt olyan indulat szülte minősítés is, amely egy normális vita kereteibe nem férhet bele. De Gyurcsány Ferenc alig fél órával az események után sajnálatát fejezte ki Szekeres Imrének a történtek miatt. Éppen azért, hogy ne roncsolja az együttműködés lehetőségét, ami úgy kell nekünk, mint a levegő. Erről szól a hármas ügyvivői modell is, szokatlan konstrukcióként egy szokatlanul nehéz helyzetben.
- Szokatlan eljárás volt az elmúlt két hétben az is, hogy bekérték az elnökségi tagok telefonhívás-listáit, hogy kiderítsék: ki szivárogtatta ki a történteket arról a tanácskozásról, amelyen Gyurcsány Ferenc lemondott. Ezzel a módszerrel pártelnökként egyetért?
- Nem kérték, hanem az érintettek ajánlották fel egy feszült helyzetben. Rosszul tettük, egy rossz pillanatban.
- Gyurcsány Ferenc a Táncsics Alapítvány élén folytatja, ezt maga ambicionálta az egyik elnökségi ülésen. Úgy tudjuk, eredetileg nem a Táncsicsot, hanem egy baloldali kutatóintézet megalapítását és vezetését ajánlották fel neki. Ezzel együtt többen azt mondják: Gyurcsányt a kispadra ültetik.
- Ez nem kispad, hanem egy másik szék. Méghozzá nagyon fontos szék. Ha lenne házi történelemkönyvem a szocialista pártról, akkor azt írnám Gyurcsányról: ő volt az, aki elsőként tudott átütő erővel valódi szellemi mozgalmat építeni a baloldalon. Aki bejelentette igényünket arra, hogy részt vegyünk a baloldal új útjainak világméretű keresésében. Erről szól Gyurcsány Ferenc legnagyobb és legigazabb politikai teljesítménye. Most ezt folytatja. Ami a kutatóintézetet illeti, ennek a munkának ilyen eszköze is lehet, de sok más is. Magam azt szeretném, hogy - ha ő is úgy akarja - utóbbi létre is jöjjön majd az általa irányított Táncsics szárnyai alatt.
- Az MSZP elnökeként milyen gyakran fog egyeztetni Bajnai Gordon kormányfővel? Egyáltalán, milyen lesz kettejük függőségi viszonya?
- A történelmi helyzet okán mi ülünk azokban a székekben, amelyekből fel kell vállalni a válságkezelő intézkedéseket. Olyan időszak következik, amely szükségképpen éles konfliktusokkal jár majd. Hogy ne szabaduljanak el azok a pusztító indulatok, amelyek végzetes sebeket ütnének az ország testén, komoly tábora kell hogy legyen a megértésnek, a józanságnak, a közösségőrzésnek. Ez párt nélkül nem megy. Ezt Bajnai Gordon pontosan tudja. Nem is rendeleti és ország nélküli kormányzásra készül. Minden politikailag releváns törvényjavaslat előtt egyeztetni akar a párttal és a frakcióval.
- Azzal, hogy a mai napon benyújtják a konstruktív bizalmatlansági indítványt, elindul a kormányépítés. Az tudható, hogy Bajnai négy-öt tárca élén kíván mindenképpen változtatni. Hány meghatározó szocialista politikus lesz a Bajnai-kormányban?
- Két végletet zárnék ki. Nem gondolom, hogy a jelenlegi kormány névsora változatlan marad. A leköszönő kabinet nagy munkát végzett, de jelezni kell a szakaszhatárt, a közvélemény nem érezheti úgy, hogy ugyan már, ez csak a régi fazék új fedővel. Gyurcsány Ferenc is azért tette meg drámai lépését, hogy megmutassa, új feladatok és új kényszerek jönnek. De az is kizárt, hogy mindenki lecserélődik. Nemcsak azért, mert ez a szocialista párt kormánya, hanem azért is, mert nincs idő arra, hogy minden tárcánál új vezető tanulja meg, merre van a kilincs. Kell, hogy legyenek új arcok, új energiák, új gondolatok, de tiltólistán a régi vezetők sem lehetnek.