Miniszterjárás a kormányfőjelöltnél
Szabályos miniszterjárás volt tegnap a Nemzeti Fejlesztésügyi és Gazdasági Minisztériumban: Bajnai Gordon tárcavezető - leendő miniszterelnök - fogadta a leköszönő kabinet tagjait, hogy előkészítsék az átadás-átvételt. Úgy tudjuk, Bajnai irodájában járt államtitkára kíséretében Gráf József agrárminiszter, Szabó Imre környezetvédelmi miniszter, Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter és államtitkára és Molnár Károly kutatásfejlesztésért felelős miniszter.
Bajnai Gordon mindenkitől az eddigi munkáról kért "státuszriportot", de tájékoztatást kapott az elindítani már nem tudott intézkedésekről is. Azt több forrásunk is megerősítette, hogy Bajnai egyik vendégével sem közölte, hogy számít-e rájuk a kormányában, vagy sem. Ma és holnap további kormánytagokkal egyeztet.
Bajnai a héten a válságkezelésben érintett ágazatok szakembereivel és a jogalkotásban jártas munkatársaival finomítja programját, illetve - a megfelelő diszkréció mellett - konzultál lehetséges minisztereivel is. Azt már közölte, hogy a válságkezeléshez kapcsolódó tárcáknál mindenképpen saját szakembert és nem pártpolitikust akar: ez érintheti a gazdasági, a pénzügyi, a szociális és az igazságügyi tárcákat, illetve a kancelláriát, ám ezt csak akkor, ha Kiss Péter jelenlegi MeH-vezető nem vállalja a részvételt Bajnai kormányában.
Úgy tudjuk, a leendő miniszterelnök számít Kiss Péter apparátusmozgató-irányító segítségére. Ha Kiss marad a kabinetben, borítékolható, hogy Szekeres Imre honvédelmi és Hiller István oktatási miniszter is megtarthatja székét. Veres János bizonyosan távozik (ezt maga is közölte egy frakcióülésen még múlt héten) és kérdéses Draskovics Tibor miniszteri helye is. Úgy tudjuk, az MSZP bizonyos posztokon ragaszkodik a folytonosság fenntartásához.
Bajnai Gordon stábjából egyelőre csak a kabinetfőnök személye biztos: Ficsor Ádám helyett Szigetvári Viktor, az MSZP korábbi kampányigazgatója lesz az. Szigetvári megerősítette az index.hu ezzel kapcsolatos értesülését.
Bajnai Gordon április 14-én teszi le hivatali esküjét; a konstruktív bizalmatlansági indítványt ma nyújtják be hivatalosan. A kormányfőjelölt környezetéből úgy értesültünk: csak eskütételének napján nevezi meg kormányának tagjait, a részletes programját pedig másnap, kormánya első ülésén fogja ismertetni.
Abban az esetben, ha Szili Katalin házelnököt polgármesterré választanák Pécsett, az időközi választáson, úgy információink szerint az egyik legbefolyásosabb MSZP-frakcióvezető-helyettes, Katona Béla foglalhatja el a helyét az Országgyűlés elnöki posztján. Forrásaink szerint Katona mellett aspiráns Mandur László jelenlegi parlamenti alelnök is, de neki várhatóan inkább befutó helyet adnak majd a 2010-es országgyűlési választási listán. Katona korábban már közölte, hogy a következő ciklusban nem kíván képviselő lenni, így a házelnöki poszt karrierjéhez méltó befejezés lenne.
Az SZDSZ szignóival megvan a többség
A 19 fős SZDSZ-frakció 15 tagja írta alá a Bajnai Gordon miniszterelnök melletti politikai szándéknyilatkozatot. A liberális képviselőcsoport tagjai közül Béki Gabriella, Gulyás József és Velkey Gábor már korábban is jelezték, hogy nem támogatják Bajnait, Molnár Lajos pedig információnk szerint nem írta alá a nyilatkozatot, de támogatni fogja a leendő kormányfőt az új kabinet megalakítását lehetővé tevő konstruktív bizalmatlansági indítványról jövő héten tartandó szavazáson. A nyilatkozatot a szocialista frakció tagjainak túlnyomó többsége is aláírta. Lemondott viszont országgyűlési képviselői mandátumáról tegnap a szocialista Szabados Ákos, Pesterzsébet polgármestere. Döntésének nem adta okát. Listán került a parlamentbe, ezért helyére mást állíthatnak.
Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési miniszter helyettesíti ezentúl a miniszterelnököt a kormányfői feladatok ellátásában - olvasható a Magyar Közlönyben. A kormányszóvivő közlése szerint Gyurcsány a kormány múlt heti ülésén tájékoztatta arról a kormány tagjait, hogy ha és amennyiben Bajnait az MSZP hivatalosan miniszterelnök-jelöltnek választja, módosítja a kormány helyettesítési rendjéről szóló határozatát. Eddig Kiss Péter kancelláriaminiszter helyettesítette Gyurcsányt, aki addig az ország miniszterelnöke, ameddig az Országgyűlés nem szavaz a konstruktív bizalmatlansági indítványról és meg nem szavazza azt. Ez a tervek szerint a jövő hét elején történik meg.