Kutatóintézet helyett a Táncsicsot kéri Gyurcsány

"Független gondolkodókkal" töltené fel Gyurcsány Ferenc az MSZP pártalapítványának jelenleg jórészt politikusokból álló kuratóriumát; kérdés, hogy erre a frakció és az elnökség is rábólint-e.

Látszólag könnyen sikerült pontot tenni az MSZP vezérkarában dúló feszültségek végére Lendvai Ildikó pártelnöki jelölésével; a konszenzusos döntésig vezető út azonban nem volt sima. A hétfői frakcióülés vitái, a Gyurcsány melletti és a megyei elnökök elleni kirohanások arról győzték meg a párt döntéshozóit, hogy Gyurcsányt nem lehet kispadra ültetni. "Ha nem lesz formális státusza az MSZP-hez kapcsolódóan, azzal fogják támadni, hogy új pártot szervez. Gyurcsányt nem lehet körön kívül hagyni és engedni, hogy rajtaütésszerűen jelenjen meg lakossági fórumokon" - fogalmazott egyik kormányfőhöz közeli forrásunk a hangulatot érzékeltetve.

A párt felső vezetői körében kialakult feszültséget mindenképpen fel kellett oldani; erre volt jó Lendvai Ildikó konszenzusos jelölése.

A megyei elnökök csütörtöki elnökségi ülésén - amelyen Gyurcsány nem vett részt - a régiós vezetők beszámoltak a helyi jelölésekről. Lendvai kapta a voksok nyolcvan százalékát, mögötte Kiss Péter végzett, majd Szekeres Imre és Mesterházy Attila. Utóbbi a megyék egyharmadában kapott jelölést.

A megyei elnökök beszámolói után Lendvai Ildikó kért és kapott szót: felveti, hogy vállalja a feladatot, ha jelölttársai visszalépnek és támogatásukról biztosítják. Elmondja, hogy csak konstrukcióban tud gondolkodni, ami mögé nem elméleti, hanem gyakorlati egység sorakozik fel.

Kiss Péter alelnök hozzászólásában jelzi, hogy ezt a konstrukciót kész támogatni - hiszen korábban is Lendvait ajánlotta maga helyett -, de erről a megoldásról "nem két mondatban kell ötletelni". Szekeres Imre is konstruktívan nyilatkozik, de kéri, ne várják, hogy ott helyben adjon választ.

A megyei elnökök és más hozzászólók hevesen reagálnak, és azt hangsúlyozzák, hogy minden nappal erodálódik a párt, nincs idő halogatásra.

Lendvai Ildikó, visszakérve a szót, azt mondja: látva, hogy nem állnak fenn a remélt feltételek, visszavonja ajánlatát. Ez újabb hangos reakciókat vált ki, végül több megyei elnök javaslatára Lendvai, Kiss és Szekeres különvonul egy órára, hogy átbeszéljék a lehetőségeket. Mesterházy nincs velük, mert később érkezik a tanácskozásra. A három politikus konszenzusra jut.

Az írásba foglalt ajánlatot Lendvai viszi Gyurcsányhoz. E szerint Kiss és Szekeres egyenrangú ügyvivőkként segítik a pártelnök munkáját, a frakcióvezetést Mesterházy kapja.

Gyurcsánynak egy új, megalapítandó baloldali kutatóintézet vezetését ajánlják fel, amelyet a Táncsics alapítvány finanszírozna. A konstrukció a források jelentős részét és a munkaszervezést is átadná az új intézménynek, de így Lamperth Mónika elnökhelyettes sem maradna "légüres térben", hiszen bár a pártelnöki kabinetvezető státusza a triumvirátus felállásával értelmét vesztette, de meghagynák neki legalább a Táncsics elnöki székét. Gyurcsány Ferenc azonban a személyeskedő vitákig fajult keddi tanácskozáson már tett arra utalást, hogy a pártalapítvány kuratóriumi elnökeként képzeli el a folytatást. A miniszterelnök el is utasítja a kutatóintézet vezetésének lehetőségét: közli, hogy neki a Táncsics alapítvány kell. Az intézet létrehozása nem új ötlet. Gyurcsány sem veti el végleg, de ezen már a Táncsics vezetőjeként kíván elgondolkodni.

A pártelnökség ellenkezés nélkül belemegy a Táncsics vezetésének átadásába - erről állítólag Lamperth Mónikát is megkérdezik, aki nem zárkózott el, bár erről lapunknak egyelőre nem akart nyilatkozni -, mondván, ha a főbb dolgokban sikerült megegyezni, akkor ezen nem múlhat az egység. A pártelnökség egybehangzó véleménye, hogy Gyurcsányra szüksége van a baloldalnak - ezt később a sajtótájékoztatón is rögzítik.

A Táncsics átadása azonban nem fog egyszerűen menni. Technikailag az új kuratóriumi elnököt az az aláírási joggal bíró frakcióvezető jegyeztetheti be majd a bíróságon, akit épp most cserél le a párt. Nem beszélve arról, hogy bár a Táncsicsot pártfinanszírozásra nem lehet használni, a baloldali holdudvar tanácskozásait, képzéseit, konferenciáit támogatja.

Gyurcsány Ferenc volt az, aki legutóbb a kuratóriumi tisztújításon azt kérte, hogy a tagok "fedjék le" a párt belső erőit: így került a felügyelőbizottság élére Puch László volt pártpénztárnok, a kuratóriumba pedig Simon Gábor választmányi elnök, Ujhelyi István alelnök, Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes (azóta szintén alelnök), Varga László, a Societas vezetője, Varju László korábbi frakcióigazgató és Papp József, a Baloldali Önkormányzatok Közösségének képviseletében.

Most azonban Gyurcsány "független gondolkodókkal" töltené fel a kuratóriumot, amit már belső fórumokon ki is nyilvánított. Kérdés, hogy ehhez a frakció, amely a tagokat választja, hozzájárul-e. Többen ugyanis attól tartanak, hogy a most évi félmilliárd forintos forrás felhasználásának kontrollja kicsúszhat a pártelit kezéből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.