Gyurcsány emelheti pajzsra Bajnait és Lendvait
Kialakult a vasárnapi MSZP-kongresszus ügyrendje, egyelőre csak az nem tisztázott, hogy a tanácskozás mely részei lesznek nyilvánosak. A pártértekezletet ezúttal nem a Syma-csarnokban, hanem a Budapest Kongresszusi Központban tartják - délelőtt tíz órai kezdettel. Az ügyrend megszavazása után a levezető elnök felkéri Gyurcsány Ferenc pártelnököt, hogy tegyen jelölést a kormányfő személyére. (Mint ismert, Gyurcsány a két héttel korábbi kongresszuson jelentette be távozását a miniszterelnöki székből, egy héttel később pedig a pártelnökségről is lemondott.) Gyurcsány zárt ajtók mögött tájékoztatja majd a küldötteket a miniszterelnök-jelölés folyamatáról és tapasztalatairól, illetve méltatja a kormányfőjelölt személyét. Bajnai Gordon is színpadra lép és elmondja "a jelöltséget elfogadó beszédét". Ezt követően Hiller István jelölőbizottsági elnök tesz javaslatot a pártelnöki posztra: az előzetes megállapodás értelmében az egyetlen jelölt Lendvai Ildikó.
Ezt követően Hiller István ismerteti az általa vezetett alapérték bizottság által készített dolgozatot. Erre az előző kongresszuson került volna sor, csakhogy Gyurcsány bejelentése akkor átírta a menetrendet. Információink szerint Hiller alapérték-dolgozatáról most sem fognak dönteni, a kulturális miniszter arra kér majd mandátumot, hogy a vitaanyagot csak az EP-választás után összehívandó pártértekezleten értékeljék - addig még dolgoznának rajta.
A kongresszusi menetrendben ezt követi a titkos szavazás Bajnai Gordon, illetve Lendvai Ildikó megválasztásáról. Az eredményt eredetileg a hagyományoknak megfelelően Szűcs Gábor, a szavazatszámláló bizottság elnöke hirdetné ki mindkét esetben, ezúttal azonban az előkészítők Gyurcsány Ferencet kérték föl erre. Így a távozó pártelnök-miniszterelnök emeli majd magasba mindkét utódjának kezét. Úgy tudjuk, Lendvai Ildikó határozathozatalra kéri majd a kongresszust; az írásos állásfoglalásban a párt azt rögzítené, hogy elkerülhetetlenek a most felálló kormány által kényszerűen meghozott döntések. A határozatról nem titkosan, hanem kézfelemeléssel szavaznak majd.