Déltájban mindenki megéhezik

Egy menza, ahol évek óta munka nélkül lévő szegények kezdenek dolgozni, közösen vállalkozni. És egy dokumentumfilm-sorozat, amely mindezt megörökíti, hogy igazolja: mégis van remény.

Tizenöt, tartósan munka nélkül élő ember visszavezetése a munka világába egy sikeres vállalkozás felépítésével - ez a célja a Salamon András filmrendező által kitalált Restart - a tizenöt legszegényebb magyar programnak.

Tizenöt olyan ember sorsa fonódik össze, akik már hosszú évek óta hiába próbálnak munkába állni, erre valamiért nincs módjuk. Segélyekből élnek, de még maradt mozgósítható tartalékuk: igényük egy jobb életre, önbizalmuk, hogy újrakezdjék. És maradt bennük becsvágy is: "olyan energia, amely megadja az elkeseredettség talaján kifejlődő utolsó nekirugaszkodáshoz a lendületet" - fogalmaz Salamon.

A Restart foglalkoztatáspolitikai kísérlet, amelyben meglévő lehetőségeket fognak öszsze: az állami szociális szektor szereplői és civilek együtt dolgoznak azon, hogy a kiválasztott tizenöt ember kikerüljön a mélyszegénység csapdájából, a segélylétből. Talpraállásuk minden percét kamera rögzítené. Ebből a filmanyagból készülne majd a dokumentumsorozat, amely példát mutatna arról, hogyan sikerülhet a teljes fizikai és szellemi leépülés állapotából újrakezdeni az életet.

- Az ötletet egyszer már ellopták - utal a rendező arra a valóságshow-ra, amely nemrégiben futott az egyik kereskedelmi csatornán. A többrészes realityben tizenkét, hajlék nélkül élő ember versengett egymással egy jobb életért. Salamon azért nem perelte be a csatornát, mert szerinte a műsor "önmagát semmisítette meg, szakmai és emberi szégyen volt". - Filmrendező vagyok, nem akarom, hogy bárki kiessen. Nem vérengzést, hanem igazi drámát, izgalmas fordulatokat szeretnék a dokumentumfilmemben bemutatni. A produkcióban a segítséget nem teszi a szereplők feneke alá senki, a sikerekért maguknak kell megdolgozniuk. És ebben rejlik az üzenet is, hiszen azt szeretnénk bemutatni, hogy a legszörnyűbb állapotból is van visszatérés - magyarázza Salamon András.

A Restart helyszíne Miskolc lenne. Egy olyan hely, ahol nagy probléma a munkanélküliség, de elég nagy település ahhoz, hogy egy piaci igényekre épülő projekt sikeres lehessen. A Restart menza valójában egy önkiszolgáló étterem, ahol jó minőségű ételekhez lehet hozzájutni, alacsony áron. Azért éppen menzát alapítanak, mert az előkészítő munkák során úgy látták, sokan próbálnak az olcsó ételek piacán megélni, és az ezen a piacon tevékenykedő vállalkozások egyre sikeresebbek.

- A legelegánsabb belvárosi irodaházak menzái is erre a logikára épülnek: olcsón és finomat. Igény van, a bankmenedzsertől a kiskeresetű szegényekig, hiszen déltájban mindenki éhes lesz - magyarázza Salamon András. Az előkészítő munkák során bevontak vállalkozókat, akik megosztották tapasztalataikat, hogy a menza életképes maradjon. Az árubeszerzéstől a könyvelésig mind a tizenöt szereplőnek jut majd munka, amelyre a képzést a program alatt kapják meg. A Restarton Salamon évek óta dolgozik: "mint egy ügynök, kitettem az ötletet az asztalra és vártam, ki mindenki tesz hozzá vagy világít rá a tévedéseimre" - meséli. A dokumentumfilmsorozat mellé kiadnak egy könyvet A 100 legszegényebb magyar címmel, amely A 100 leggazdagabb magyar parafrázisa lesz, megrázó interjúkkal, életutakkal.

A Restart egyelőre feltételes mód. Bár a rendező a leköszönő tévéelnöktől ígéretet kapott, hogy befogadja az ötletet, új elnök híján a programnak még nincs gazdája. Annyi hiányzik, ami egy kis költségvetésű játékfilm elkészítéséhez szükséges.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.