Tőkegarancia az Óperencián túlról
- Igazuk volt nagyapáinknak, hogy cihában tartották a pénzt - összegzi tapasztalatait egy bonyhádi vállalkozó.
Az 52 éves férfi tavaly áprilisban ötmillió forintot akart lekötni a bankban. A Citibanknál három hónapra 12 százalék kamatot ígértek, ezért úgy döntött, ott helyezi el a pénzét. A bank szekszárdi fiókjánál egy ügyintéző azt mondta: tud jobbat. A bonyhádi férfi ekképp adja elő a történetet:
- Arra kért, hadd keressen fel engem. El is jött hozzám az ügyintéző, és vele tartott a fiók vezetője is. Elmondták: ha kötvényt vásárolok, akkor négy éven át évente akár 15-30 százalékos kamatot is elérhetek. Azt feleltem: kötvény nem kell, mert rizikós, egyszer már sokat veszítettem egy kötvényen. Megnyugtattak, hogy ennél a kötvénynél nem kell félni, mert tőkegarantált. Meggyőztek, és befizettem nekik 4,9 milliót, amiből 4,8 volt a kötvény, százezer a befektetési költség.
Öt hónap múlva a bonyhádi vállalkozót hívták a Citibanktól. A férfi így idézi föl a beszélgetést:
- Az ügyintéző azt mondta: uram, az ön befektetése a Lehman Brothers Bank csődje miatt elveszett.
- Lehetetlen, hisz a kötvény tőkegarantált!
- Igen, de a garanciát Lehman adta - válaszolta az ügyintéző -, és ez a bank elszállt. A Citibank csak forgalmazta a kötvényt.
- Ehhez semmi közöm, emeltem meg a hangomat, nekem önök azt ígérték, hogy a pénzem nem úszhat el. Nem érdekel, hogy a garanciát ki adta, Jóska Pista Zalaszentgrótról, vagy a Lehman bátyja New Yorkból.
A férfi ügyvédhez fordult, aki levélben arra kérte a Citibankot, utalják vissza a 4,8 milliót ügyfele számlájára. Ám a bank jelezte: nem teheti.
Átolvastam azt a bizományosi megbízást, ami a bonyhádi férfi és a Citibank között a kötvényvásárláskor született, s a szerződésből valóban kiderült, hogy a garanciát a Lehman vállalta.
A Citibank Zrt.-hez fordultam, és megkérdeztem: nem érzik-e magukat felelősnek az ügyfél káráért? Hisz ő egyet kért a bank alkalmazottaitól: a befektetése kapjon garanciát. S ezt nem kapta meg. A pénzintézet sajtóosztályának válaszából azonban egyértelműen kiderült, hogy a Citibank nem tartja magát felelősnek az ügyfél káráért, mivel szerintük az elvárható gondossággal jártak el az ügyben, és megfelelően tájékoztatták a kötvény vásárlóját. A Citibank válaszában hangsúlyozta: a Lehman 150 éves bank, aminek megítélése a pénzpiacon a bukásig kiváló volt. A fentiekből adódik, hogy a Citibank nem kíván részt vállalni a kötvényvásárló kárának enyhítéséből. Ugyanakkor a Lehman csődeljárásáról a Citibank folyamatosan értesíti a bonyhádi férfit - továbbá sorstársait, merthogy számos magyarországi befektető járt hasonlóan. Hogy pontosan mennyien, azt a bank nem árulta el, de nem cáfolták azt az információnkat, hogy több milliárd forint értékben kelt el a Citibank közvetítésével Lehman-kötvény a hazai piacon. Amúgy a Citibank vállalja, hogy a Lehman csődeljárásában - térítésmentesen - képviseli a kötvényvásárlók érdekeiket. Persze megjósolhatatlan, hány évig tart majd az eljárás, s annak végén az ügyfelek hozzájutnak-e a pénzükhöz vagy annak egy részéhez.
Mellesleg a bonyhádi vállalkozó arra gyanakszik, hogy azért "lőcsölte" rá a Citibank a Lehman rossz kötvényeit, mert a két New York-i központú pénzintézet mögött hasonló tulajdonosi kör állhat. A Citibanknál nem tudnak efféle tulajdonosi kapcsolatról. A két céget a tőzsdén jegyzik, csak a nagyobb tulajdonosok ismertek, hogy köztük van-e azonosság, azt a Citibank pesti központja nem vizsgálta.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) számos bejelentés érkezett a Lehman-kötvények Citibank általi forgalmazása miatt, ezért a PSZÁF vizsgálatot indít az ügyben, tájékoztatott Binder István, a szervezet szóvivője. A bonyhádi vállalkozó nem tudja, bízzon-e ebben vagy a csődeljárásban. Ám a bankokban többé nem bízik.
- Azt akartam, maradjon meg a pénzem. Ők meg odaadták egy Óperencián túli banknak. Az egész olyan, mint egy mese, ami nem rólam szól, és nem én mesélem. Még most sem hiszem el, hogy velem ez megtörténhetett.