Ítélőtábla: a püspököt nem szervezték be

Nem bizonyítható, hogy Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök együttműködött volna a Kádár-rendszer belső elhárításával. Az ezt állító Élet és Irodalom és Az Este című tévéműsor megsértette a püspök jó hírnevét. A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítélete szerint az elsőfokú bíróság korábban helyes következtetésre jutott: a tévéműsor szerkesztése "nem felelt meg a tárgyilagos tájékoztatás követelményeinek", amikor Kiss-Rigó László feltételezett ügynökmúltját tárta fel. Ugyanígy Ungváry Krisztián történész az ÉS-ben valótlanul állította, hogy a püspököt beszervezték.

A hetilapban és a hírműsorban is közzé kell tenni, hogy a püspök "beszervezésére nem került sor". Az alpereseket egymillió forint megfizetésére is kötelezték a püspök jó hírnevének megsértése miatt. A bíró megjegyezte: az elsőfokú tárgyaláson Péter Bartha Gábor, a püspök állítólagos tartótisztje hitelesebb vallomást tett, mint a történészek. Az úgynevezett 6-os karton megléte, az annak kitöltésére vonatkozó adat Kiss-Rigó esetében nem bizonyítja, hogy ügynökként foglalkoztatták volna.

Ungváry szerint "az utóbbi húsz évben senki nem nyert pert az egykori ügynökökkel szemben, nem fordult elő, hogy ha valaki bárkivel szemben ügynökvádat fogalmazott meg, ne ítélték volna el ezért". Az ítélőtábla nem kívánt az általuk benyújtott iratokkal mélységében foglalkozni. Péter Bartha Gábor vallomását azért kellett volna árnyaltabban értékelni, mert egy tartótisztnek mindvégig védenie kell ügynökét, akkor is, ha már nincs az állományban.

A püspük szerint "a bíróság úgy járt el, ahogy meggyőződésem szerint el kellett járnia, az igazság győzelmét most ki is mondta".

Kiss-Rigó László püspök
Kiss-Rigó László püspök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.