Rákgyógyszerrel sefteltek
Két évvel a nyomozás elrendelése után még szinte semmivel sem tudhatunk többet, mint 2007 áprilisában, amikor egy bejelentés alapján a BRFK nyomozói a Szeged melletti Szőregen tetten értek egy gyógyszerügynököt négymillió forint értékű rákgyógyszer átadása közben. A vevő a hírek szerint Szerbiába vitte volna a kemoterápiás kezeléshez használt (vényre kapható, méregdrága) szereket. Később egy újpesti garázsban még további 21 millió forint értékű rákgyógyszert találtak a nyomozók.
A BRFK-nál egy éve közölte: bejelentés alapján indítottak nyomozást, amely szerint onkológusok "ismeretlen eredetű rákgyógyszerekkel üzletelnek". Források szerint egy családi perpatvar végén az asszony hirtelen felindultságában kitálalt, hogy mivel keresi a mellékesét a férje, így derült fény az üzletszerű visszaélésre. Tény, hogy a BRFK áprilisban rajtaütött egy, vélhetően a szerb feketepiacra szánt szállítmányon, s lefoglaltak egy kisebb illegális gyógyszerraktárt egy újpesti garázsban. Akkor még csak egy váci és egy budapesti orvost, valamint egy kecskeméti gyógyszerészt hallgattak ki gyanúsítottként, s azt a férfit, aki Szőregen a négymilliós szállítmányt várta. Később még egy-egy orvossal és gyógyszerésszel bővült a gyanúsítottak köre.
Tavaly nyáron a rendőrség már az APEH és az OEP segítségével próbálta kideríteni, mekkora kárt okoztak a doktorok és a gyógyszerészek az egészségbiztosítónak. A BRFK akkor azt ígérte, vagyonosodási vizsgálatot kezdeményez a gyanúsítottak ellen, tisztázandó, miből élnek legális jövedelmükhöz képest feltűnően jól. A vizsgálatot végül - mint azt Balogh Róberttől, a BRFK alosztályvezetőjétől megtudtuk - mégsem kezdeményezték. Azonban bankoktól, az adóhatóságtól és a földhivataloktól kapott információk alapján így is biztosak abban, hogy a gyanúsítottak "jobban éltek", mint ahogy legális jövedelmeik alapján tehették volna. Azt nem sikerült bebizonyítani, hogy az üzletből teremtették elő a luxus forrását, így továbbra is "csak" 25 millió forint értékű gyógyszer illegális kereskedelmével gyanúsítják őket.
Vélhetően soha nem derül már ki, hogy mennyi rákgyógyszer vándorolt az onkológiákról a feketepiacokra. Korábban még hallani lehetett arról, hogy a gyanúsítottak papíron "túlgyógyszerezték" a betegeiket; 50-60 kilós embereknek annyi szert írtak ki, mintha 100 kilósak lennének, majd a "felesleget" eltüntették. Orvosi körökben többen úgy vélték: voltak onkológusok és gyógyszerészek, akik juttatás fejében más orvosokat is megkértek, hogy "gyógyszerezzék túl a betegeiket", de a rendőrség minderre nem talált bizonyítékot.
Az tény, hogy legalább három orvos és két gyógyszerész a feketepiacon drága rákgyógyszerekkel üzletelt. Sem az OEP, sem a rendőrség nem tudta azonban eddig kideríteni, hogy mennyivel. A BRFK szerint is jóval nagyobb vagyonuk van a gyanúsítottaknak, mint azt a legális jövedelmük indokolná, senki nem tudja azonban egyelőre, hogy miből.