Döbbenet és felháborodás a Legfelsőbb Bíróságon
A Legfelsőbb Bíróság élén tegnaptól Kozma György, a Közigazgatási Kollégium vezetője áll. Kozma teljes elnöki hatáskörben viszi az ügyeket, de lapunk kérdésére hangsúlyozta: dönteni csak a legszükségesebb személyi kérdésekben, vezetőtársaival egyeztetve kíván.
A bíráknak rendelkezniük kell annyi bölcsességgel, hogy ne most vívják meg a belső hatalmi harcaikat - ezt gondolja az elnök és elnökhelyettes nélkül maradt Legfelsőbb Bíróságon (LB) kialakult helyzetről Bárándy Gergely, az MSZP szakpolitikusa. Sajnálkozva látja azonban, hogy a megbízott vezető, Kozma György döntési kompetenciáit többen vitatják, miközben az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) egyhangú határozatban erősítette meg őt. Az LB élére már csak ezért is mielőbb új elnököt kell választani, és Bárándy reméli, hogy az államfő hamarosan megnevezi az újabb - immár harmadik - jelöltjét.
Kilenc hónapja nincs az LB-nek elnöke, mostantól pedig, Kaposvári Bertalan nyugállományba vonulása miatt helyettese sem, ami példátlan az igazságszolgáltatás történtében - értékeli a helyzetet Lomnici Zoltán. A Legfelsőbb Bíróság ez idáig utolsó megválasztott elnöke emlékeztetett rá, hogy az elmúlt néhány hónapban folyt aláírásgyűjtés, fegyelmi eljárást kezdeményeztek vezetők ellen, magas rangú bírák hatalmi harcot és éles szópárbajt vívtak, sőt az elnökhelyettes az államfőt is nyilvánosan bírálta. Egy teljes ülésen pedig a bírák döbbenetüknek és felháborodásuknak adtak hangot, mert nem véleményezhették a helyettesi posztra kiírt pályázatot. Csakhogy a vitákat részben kiváltó reformok, amelyekre Kaposvári is kísérletet tett, kétharmados törvények módosítása nélkül bizonyosan megvalósíthatatlanok - véli Lomnici.
Ellenzéki politikusok úgy nyilatkoztak, hogy ebben a ciklusban már nem is kellene elnököt választani, ugyanakkor kilátásba helyezték: a választások után akár a bíróságok igazgatásáért felelős OIT szerepét is újragondolják. Lomnici szerint ez is fokozza a zavart. Ráadásul az LB-n többen vitatják, hogy az elnökhelyettes által átmeneti utódjaként kijelölt kollégiumvezető jogosult lenne az elnöki jogkörök gyakorlására. Erre a szervezeti és működési szabályzat felhatalmazza ugyan, ám az nem jogforrás - ezt az LB bírái hivatalosan is megerősítették. Nincs tehát könnyű helyzetben a megbízott elnöki szerepre kijelölt Kozma György kollégiumvezető, aki a volt főbíró szerint csupán felelősségtudatból vállalta ezt a nem túl hálás szerepet.
- Tavaly nyáron a köztársasági elnök személyesen kért fel, hogy az új elnök megválasztásáig vezessem az LB-t - mondta kérdésünkre Kaposvári. Miután a Legfelsőbb Bíróság élére többszöri jelölés után sem sikerült vezetőt választania a parlamentnek, az elnökhelyettes pályázatot írt a saját helyére, hogy ne maradjon első ember nélkül a bíróság. Ám hiába tette meg a személyi javaslatot, az államfő azt nem fogadta el, mert szerinte a helyettes elnök erre nem jogosult. Így alakult ki a jelenlegi helyzet: egy vezető sem maradt. Emiatt Kaposvári kötelességének érezte, hogy az elnöki jogkörök gyakorlására kollégiumvezetőt jelöljön ki. Őt a bírák többsége támogatta, az OIT pedig megerősítette, hogy legitim vezetőként dolgozhat. Kaposvári tehát úgy véli, az LB működését semmi nem veszélyezteti.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója szerint nem meglepetés, ami történik: a többszörös elnökjelölési kudarc miatt számítani kellett zavarokra. Úgy véli, hogy jogi szempontból többé-kevésbé rendezettek a viszonyok, és a megbízott vezető viheti az ügyeket, ám tagadhatatlan a káosz. Ennek oka az lehet - fogalmazott -, hogy személyes ambíciók, érdekek és koncepciók ütköznek, de a miniszterelnök igazságszolgáltatást támadó kijelentései miatt politikai megfontolások is szerepet játszhatnak. A fejetlenség szerencsére csak az igazgatási tevékenységre igaz - tette hozzá -, mert a bírák egyelőre "nem estek ki a szerepükből", és az ítélkezés zavartalanul folyik.
A politikus cáfolja, hogy a Fidesz ne akarna mielőbb új elnököt - az előző két jelöltet is megszavazták -, bár lehetséges: ebben a ciklusban a posztot valóban nem sikerül betölteni. Ez azonban nem szolgálná senkinek az érdekeit. Répássy szerint a Fidesz az igazságszolgáltatás jelenlegi rendszerét nem akarja átalakítani.