Gyurcsány lehetőségei: frakcióvezető, EU-biztos, pártalapító?
1. EU-biztosi jelölés
A nyilvánosságban már többször felmerült, hogy távozását követően a kormányfő ideiglenesen az unió vezető testületébe vonulhatna vissza. Az Európai Bizottság magyar tagjának jelölése a budapesti kormány joga, Kovács László jelenlegi biztos mandátuma pedig 2009 őszén lejár. Gyurcsány Ferenc szempontjából a brüsszeli pozíció mellett szólhat, hogy szakértőként pozicionálhatja újra magát, és kísérletet tehet európai reputációjának javítására.
2. A Táncsics Alapítvány vezetése
A pártalapítványok létrehozásuk óta a magyar belpolitika meghatározó szereplői, hiszen hozzájárulnak a pártok holdudvarának fenntartásához, és részt vállalnak a kapcsolati hálók ápolásában. Az MSZP Táncsics Mihály Alapítványának vezetése tehát a nyilvánosság előtt kevéssé ismert, ám jelentős befolyással járó pozíció, mely Gyurcsány Ferenc számára is alternatívát kínál.
3. Platform-elnökség
A párt struktúrájában hagyományosan szerepet kapnak a különböző platformok, tagozatok és bizottságok. Bár ezek szerepe és befolyása eltérő, a párt több vezető személyisége (pl. Kiss Péter vagy Szili Katalin is) egy-egy ideológiai, kulturális közösség vezetésével teremtette meg saját politikai hátországát.
4. Frakcióvezetőség
Gyurcsány Ferenc számára a frakcióvezetői poszt megszerzése jelentené a legkisebb visszavonulást, hiszen ebben a státuszban továbbra is a nyilvánosság állandó szereplője maradna.
5. Új párt létrehozása
Az elmúlt hetek egyértelművé tették, hogy a szocialista párt különböző érdekcsoportjai között éles ellentétek feszülnek, és a szocialista párt balszárnya részéről folyamatos kritika érte a szocialisták vezette kisebbségi kormány "neoliberális gazdaságpolitikáját" is. Az érdek- és értékkülönbségek akár egy új, magát progresszívként pozicionáló párt lehetőségét is felvethetik Gyurcsány Ferenc számára.