A párnacihában nemigen rejlenek milliók

Előnyösebb lenne, ha az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program fejlesztési kiírásaira jelentkezők nem nyomtatványkötegekben, hanem elektronikus formában nyújtanák be kérelmeiket. Ám ha ily módon érkezik is az elképzelés a döntéshozókhoz, még mindig lehetnek buktatók.

Tajti Ákos egy nyolc főt foglalkoztató siroki préselő üzem vezetője a Heves megyei község Liszkó-völgyi iparterületén. Számos járműipari beszállítóval ellentétben nekik még vannak megrendeléseik, sőt, ha be tudnák üzemelni a nemrégiben vásárolt, nagyteljesítményű, hatszáz tonnás présgépüket, olyan piacokat is meghódíthatnának, amelyekről egyelőre csak álmodoznak. A hatalmas szerkezet azonban nem fért be a régi üzembe, így új csarnokot kell az elhelyezéséhez építeniük - ehhez kértek segítséget az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretéből, amelyre idén január tizedikéig lehetett jelentkezni. A támogatás célja egyébként a mikrovállalkozások, a falusi turizmus, a falumegújítás, továbbá a vidéki örökség megőrzésének segítése. A január tizedikei határidőig az egész országból közel hatezer támogatási kérelem érkezett, s a jelentkezők igénye jócskán meghaladta a rendelkezésre álló pénzügyi keretet.

- Tizennyolcmillió forintba kerül az épület, s egy kompresszor beszerzése - ennek kétharmad részére, 13 millió forintra kértünk támogatást a helyi akcióközösségnél, az Észak-Heves Vidék fejlesztésért Közhasznú Egyesületnél (ÉVIKE) - mondja a siroki cégvezető. Hozzáteszi: korábban már ringbe szálltak egy másik vidékfejlesztési támogatásért, akkor profi pályázatíró céget bíztak meg a terv kidolgozásával. Ez sokat segített nekik - most ugyan maguk készítették el a pályázatukat, de sorvezetőként ott volt előttük a korábbi, tökéletesen kidolgozott terv is.

Az ÉVIKE egyesület Istenmezején található munkaszervezetének vezetője, Keszte Tibor szerint a siroki cég az átlagostól eltérő, mi több, kiemelkedően jó pályázatot adott le, az elektronikus feltöltéssel sem volt baj, s mivel munkahelyteremtést is vállaltak - két plusz embert foglalkoztatnának az új présgép mellett a leendő üzemcsarnokban -, így a pályázatok rangsorolásánál előnyt élveztek azokkal szemben, akik nem vállalkozásösztönző célokra kértek pénz.

- Játszótér építése és parkszépítés volt a sláger, a hozzánk tarozó pétervásári és bélapátfalvai kistérség 33 településének fele ilyen témákban nyújtott be mintegy 260 millió forintos igényét - mondja Keszte Tibor. - A vidéki örökség megőrzése címszó alatt főleg parókiák és templomok korszerűsítésére érkeztek be pályázatok, a falusi turizmus elősegítésére kérhető pénz pedig, főképp a szilvásváradi és bélapátfalvai, valamint a bükkszéki és parádi magánszálláshelyek, panziók működtetőinek fantáziáját mozgatta meg. Érdemes megjegyezni: az akciócsoporthoz januárig beérkezett 64 kérelemből mindöszsze kilencet adtak be elektronikusan, a többit a munkaszervezet dolgozóinak kellett "gépre vinniük", közel egyhetes, megfeszített munkával.

A kérelem elektronikus benyújtását, vagy a magánszemélyek számára lehetőségként kínált ügyfélkapus belépési jogosultság jelentőségét - az észak-hevesi munkaszervezet vezetője mellett - több szakember is hangsúlyozza. Hozzátéve: több sikeres kérelem is készülhetne, ha a jelentkezők néhány apróbb részletre jobban odafigyelnének. Például arra, hogy a támogatás nettó finanszírozású, ami azt jelenti, hogy az általános forgalmi adót például az önkormányzatoknak kell kifizetniük. Sokan nem tudják eldönteni, milyen méretű - kis-, közép- vagy nagy- - vállalatnak minősülnek-e, a besoroláshoz ugyanis az úgynevezett kapcsolt vállalkozásokat is figyelembe kell venni. Vannak, akik elfelejtik: mielőtt benyújtják kérelmüket, konzultálniuk kell az illetékes Leader akciócsoporttal, mert az általa kidolgozott helyi vidékfejlesztési stratégia szabja meg, hogy egy-egy célra mekkora támogatás kérhető - ez ugyanis sok esetben kevesebb, mint a maximálisan adható 50 millió forint.

Az ÚMVP-s programok ismerői felhívják a figyelmet arra is, hogy általában az egy hónapos benyújtási határidők rövidek a legtöbb kérelmező számára, mivel a részletes tervezésre, testületi döntésre, adminisztrációra ez az időkeret nem elég. Jobb tehát, ha nem a pályázat kiírásakor kezdenek "ötletelni" a jelentkezők, hanem akkorra már rendelkeznek tervekkel, sőt tervezői költségvetésekkel is - és a már kialakított elképzelésekhez keresik a megfelelő kiírást.

Ám, ha minden rendben, s a pályázat is tökéletes, még mindig jöhet egy buktató - a hitelfelvétel. Ignácz Dávid, a miskolci kistérség helyi vidékfejlesztési irodájának vezetője szerint az utóbbi hónapokban egyre többen jelezték: mivel az uniós támogatások esetében az elszámolás utólag történik, nehezen tudják megelőlegezni a beruházási költségeket.

- A párnacihában nemigen állnak milliók, a bankok pedig, az utóbbi időben szinte "kivonultak" erről a területről, legfeljebb a fejlesztési ügynökségek tudnak átmeneti segítséget nyújtani - mondja Ignácz Dávid. Az irodavezető szerint talán változhat a helyzet, ha az OTP megkapja az államtól a beígért több száz milliárdos hitelkeretet, amelynek egy részét a vállalkozások ösztönzésére kell fordítani.

A játszótérépítés slágertéma, de a munkahelyteremtést szívesebben támogatják
A játszótérépítés slágertéma, de a munkahelyteremtést szívesebben támogatják
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.