Mikor legyenek a választások?
Fodor Gábor pártelnök szerint az SZDSZ ügyvivő testülete és frakciója azért javasolja továbbra is a szakértői kormány melletti kiállást, mert véleményük szerint az ország számára ez a verzió biztosítja a legtöbb lehetőséget a társadalmi és gazdasági válság kezelésére.
A vita tehát folytatódik. Az eddigi érveket csapatokba rendeztük.
A rendkívüli voksolás mellett
Sólyom László államfő, szerint csak ez ad esélyt arra, hogy stabil, széles körű felhatalmazással rendelkező, hosszú távra tervező kormány állhasson fel.
Az MDF, mert ez a kormány, illetve a mögötte lévő pártok eljátszották már az emberek bizalmát.
A Fidesz, amely 2006 óta illegitimnek tartja a kormányt.
Medgyessy Péter, a 2002-2004-es koalíciós kormány miniszterelnöke: "Meggyőződésem, hogy az előre hozott választás most már mindenkinek jobb lenne".
Médián, 2008 május: Az előre hozott választásokat támogatók aránya az áprilisi 50 százalékról bő egy hónap alatt 56-ra nőtt. Most, 2009-ben ennél kisebb.A Szonda Ipsos legutóbbi felmérése szerint az emberek 53 százaléka.
Többen az MSZP-n belül: Így eltávolítható egymástól az országgyűlési és az önkormányzati választás. Legalább az utóbbin születne új esély, miután kiderülne, hogy a Fidesz sem képes betartani ígéreteit.
Az üzleti világ: általános vélekedés és számtalan nyilatkozat szerint a válságban a politikailag gyenge kormányt nagyobb kockázatnak tartják, mint a választási kampány okozta több hónapos cselekvésképtelenséget.
A rendkívüli voksolás ellen
Bajnai Gordon, a miniszterelnöki tiszt várományosa: A válságkezelő kormány és az ország érdekét szolgáló, gyors és határozott lépesek végrehajtása mindaddig jobb megoldás Magyarország számára, mint bármi más, amint a program megvalósításához megvan a parlament felelős többségének határozott és nyilvánvaló támogatása.
Kovács László uniós biztos, az MSZP volt elnöke: egy előre hozott választás túl nagy időveszteséget jelentene a gazdasági krízis körülményei között az ország számára. Hónapokra leállna minden, és a kampány másról sem szólna, mint ígérgetésekről és még nagyobb ígérgetésekről. Ehhez képest sokkal kisebb kockázat lenne egy másik miniszterelnökkel megpróbálni.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, a szocialisták által felkért, a liberálisok által elutasított miniszterelnök-jelölt: Noha előre hozott választásokat indokolna a politikai helyzet, a válság miatt káros lehet az ezzel járó kampány és leállás.
Gyurcsány Ferenc, március 24-i blogjában, Küzdeni kell az előre hozott választások ellen címmel:"A választásokig meg kell értetni az emberekkel nekünk, baloldali és liberális politikusoknak, hogy amit a Fidesz képvisel, az a demokratikus normalitás sérelmére elkövetett politikai tisztességtelenség."