Pályakezdő orvosok vészhelyzetben
Hajnali kettőkor egy rezidens fogadta a fejsérülést szenvedett, eszméletlen beteget az egyik fővárosi kórház traumatológiai ügyeletén. A tapasztalatlan orvosjelölt kétségbeesetten igyekezett felmérni, mit tegyen a beteggel. Végül a hozzátartozó keresett elő egy több klinikai tömbbel távolabb dolgozó orvost. Egy másik esetben azonban nem végződött ilyen szerencsésen a történet.
Intenzív osztályon egyedül ügyelt az aneszteziológus rezidens, mikor átkerült hozzá a súlyos szívritmuszavarral, nagyon gyors szívveréssel a beteg. Az orvosjelölt pánikba esett, lényegében másfél órán át képtelen volt megfelelően kezelést adni, a férfi végül meghalt. Egy másik kórház csecsemő intenzív osztályára érkezett pár hetes babájával szintén hajnali kettőkor az anyuka, ahol az egy szem gyakornok ügyelt.
A panaszok alapján nem is sejtette, hogy nagy a baj, még csak ultrahangra sem gondolt, hazaküldte őket. Három nap múlva az utolsó pillanatban, életmentő műtéttel "korrigálták" a baba részleges rekeszsérvét.
Az esetek bármikor előfordulhatnak: leginkább a gyermekellátásban kényszerülnek gyakornokokkal betölteni az inspekciót, de egyáltalán nem ritka, hogy koraszülött vagy újszülött intenzív osztályon, kardiológián vagy aneszteziológián marad teljesen magára a fiatal orvosjelölt. Jellemző az is, hogy a háziorvosi praxisokban az ügyelet felét rezidensek látják el. Legutóbb az egyik vidéki egyetem szólította föl két elsőéves rezidensét, hogy költözzenek le egy kisvárosba, s az ottani szakorvos mellett kétnaponta vigyék az ügyeletet.
- Az idősebb, tapasztaltabb kollégák már nem is szívesen vállalják a hétvégéket, így gyakori, hogy a mélyvízbe dobják a fiatalokat. Ráadásul ők is végigdolgozzák a hetet, amit követően van egy szabad péntek estéjük, ezután ügyelnek 24 órát szombaton, így marad a vasárnap alvásra, pihenésre. Lényegében semmi magánéletük, a felelősség okozta stresszt sincs hol kipihenjék - mondja Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke, aki szerint egy-egy keményebb, pszichésen is sokkoló hónap után nem ritka - főleg az aneszteziológián - a szakelhagyás.
- Egy rutintalan, sok esetben bizonytalan, fáradt és feszült kezdő nyilván senkinek sem életbiztosítás. A legaggasztóbb, amikor a kezdő ambuláns rendeléseket is ellát, ott ugyanis ő - akár egy-két hónapnyi munka után - dönt arról, kell-e a kórházi vizsgálat, vagy néhány jó tanáccsal hazaengedheti a beteget - mondja Papp. - Még sincs más választásuk. A rezidens nemcsak a havi 90 ezer forintos fizetését egészíti ki az ügyeleti bevétellel, ami 300, legfeljebb 500 forintos órabérrel nem sok, de nemet sem mondhat a főnökének. Sokszor "fű alatt", jól dokumentálva, de mégis törvénytelenül végzik a munkát.
Az ország minden pontját végigszondázták, tudjuk meg a szövetség elnökétől, és mindenütt gyakorlat, hogy a rezidensek sok, sokszor felkészültségüket, tapasztalataikat meghaladó feladatot kapnak.
- Nem ritka, hogy napi 12 órát dolgoznak, s szinte általános, hogy havi 6-7 ügyeletet kell vállalniuk, ebből hármat hétvégén - mondja a vezető. Ha baj van, sokszor kínosnak érzik a segítségkérést. Sőt, előfordul, hogy alkalmatlannak is gondolják azt a gyakornokot, aki nem képes az önálló munkára. Sok esetben fizikálisan is lehetetlen a felügyelet, ha például 150 ágyas osztályon összesen egy orvos és egy rezidens ügyel.
A kórházvezetők szerint általánosítani nem lehet, a kép nagyon vegyes. Nagyobb kórházakban ritkábban, inkább kisebb helyeken fordulhat elő, hogy egyedül maradnak a fiatalok. Az azonban tény: az ügyeletek nagy részét ők látják el mindenütt. Csiba Gábor, a miskolci megyei kórház igazgatója azt mondja: náluk, ahol például a négyszáz ágyas gyerekcentrumban egyszerre hét orvos ügyel, nyilván nem marad magára senki. Más kérdés, menynyire veszik sértésnek az idősebb kollégák, ha az újonc nem tudja egyedül megoldani a beteg ellátását: "embere válogatja".
Hajnal Ferenc, a szegedi egyetem családorvosi tanszékének vezetője szerint csak jól kidolgozott protokoll szerint láthatnak el ügyeletet a rezidensek. Így kizárólag a belgyógyászati, a sürgősségi, valamint a gyermekorvosi gyakorlatuk után lehet törvényesnek tekinteni a munkavégzésüket.
- Valamennyi területet a helyi ÁNTSZ felügyeli, s a szolgálat adja ki a működési engedélyeket is. Így esetleg egyszerűsítheti is a követelményeket. Az ügyeletek felét ráadásul vállalkozások látják el, amelyek működésébe nehéz belelátni. Az biztos, hogy a fiatalok túlsúlya a készenlétekben nagyobb, azt azonban nem hiszem, hogy a vezetők vállalnák az ezzel járó kockázatot - mondja Hajnal Ferenc, aki csöppet sem lenne meglepődve azon, ha az egyre idősödő, ma már átlagosan 58 éves háziorvosi "csapat" szívesen átpasszolná a fiatalabbaknak az ügyeleteket.
A háziorvosok sürgősségi ellátásáról szóló tankönyv készítője, Shirak András velencei házorvos elhivatottságból saját és kollégája mobilszámát is a tananyaghoz csatolta: ha kell és indokolt, bárki, akár hajnali háromkor is hívhatja.